Гроші Статті

Збиткове опалення. Чому франківським тепловикам боргують зарплати і чи зросте тариф

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
ДМП «Івано-Франківськ­теплокомуненерго» недавно прославилося й не лише в Україні завдяки фільму про роботу, життя та співи. Тому новина про те, що тут працівникам боргують зарплати, привернула багато уваги.

Хоч така ситуація не є несподіваною на підприємствах, збиткових не перший рік, пише “Репортер“.

Робота є, грошей нема

Про зарплатні борги на ІФ ТКЕ минулого тижня повідомили на оперативній нараді у міського голови. Виконуючий обов’язки директора підприємства Євгеній Герасименко сказав, що у понеділок, 4 листопада, деякі працівники вийшли на роботу, але працювати відмовились.

«Найбільша наша проблема в тому, що ми не маємо, чим виплачувати зарплати працівникам. Двоє слюсарів вчора звільнилися», – повідомив Герасименко.

Пізніше заборгованість міста перед працівниками підтвердив міський голова Руслан Марцінків і пояснив це збитковими тарифами.

«Руслан Гайда наголошує, що тариф на тепло в Івано-Франківську НКРЕ не коригувала в частині зарплати з 2014 року, – написав у соцмережі Марцінків. – Зараз у тарифі закладена зарплата 2700 грн. Хіба це реально? Ні! Тому зрозуміло, що зарплату має «тягнути» місто. Ми поступово виплачуємо, але навантаження на бюджет велике. Річна потреба на зарплату для підприємства – близько 60 млн грн».

На благоустрій в Івано-Франківську не стало грошей (ФОТО)

Виявилося, що страйкували працівники лише однієї котельні – на Дорошенка. А загалом їх є три, ще «Пасічна» і «Позитрон».

«Ми страйкуємо, бо нам не виплачують зарплату або починають платити частинами – 25 %, 30 %. Ми на роботу ходимо, а грошей нема», – каже Іван Гордійчук, машиніст у теп­ловому районі «Дорошенка».

За словами працівників, їм заборгували за два місяці – вересень і жовтень.

Новина про ІФ ТКЕ наробила галасу. Речник КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Володимир Шпег від імені адміністрації навіть почав переманювати тепловиків на своє підприємство.

Тарифи зростуть

За словами Євгенія Герасименка, проб­лема справді у збиткових тарифах і тому, що більша частина коштів йде на оплату за газ. Тому планують піднімати тарифи на 20-23 %.

«Тарифи нам затверджує НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг – Авт.). Ми працюємо над тим, щоб його збільшити, думаю, до кінця листопада мали б затвердити, – говорить Герасименко. – Зараз нам залишається 8 % кош­тів, які надходять на підприємство, решта йде на газ. Підприємство не може вижити на 8 %, цього не вистачить на пальне, не кажучи вже про матеріали та інше. Тому ми повністю на забезпеченні міста».

Втім, підняття тарифів хоч і допоможе, каже Герасименко, але всіх боргів далеко не покриє.

Заправки живуть в тіні. На Прикарпатті досі процвітає нелегальний бізнес пального

«Це незначне підвищення для підприємства, хоч для людей може й буде відчутне, – каже Євгеній Герасименко. – Борги це не окупить, бо вони значні. Наприклад, за газ у нас – 20 млн грн боргу».

За його словами, в тариф закладена мінімальна зарплата, тоді як, наприклад, слюсар отримує 10 тис грн, звідти й проблема. Але за вересень обіцяє заплатити все найближчим часом. А щоб дати зарплату за жовтень, за законом, є ще час до 20 числа.

Крім того, мешканці міста теж боргують тепловикам – 65 млн грн.

«Наприкінці червня борг мешканців був 92 млн, за літо трохи погасили, – говорить Герасименко. – На зиму борг знову буде зростати, бо людям важко платити в опалювальний період».

У п’ятницю, 8 листопада, на котельні теп­лового району «Дорошенка» повідомили, що всі працюють.

«То був не зовсім страйк, люди виконували аварійні заявки, – говорить заступник начальника теплового району Дмитро Хромей. – Просто хтось постарався зробити шум з нічого. Гроші людям виплатили».

Втім, із власних джерел «Репортер» дізнав­ся, що зарплату виплатили не всім і не всю – принаймні станом на понеділок, 11 листопада.

З автономним все непросто

За словами директора департаменту житлової, соціальної політики та благоустрою Михайла Смушака, цього року на ІФ ТКЕ виділили 75 млн грн.

«Ці кошти мали піти на дороги, сквери – на благоустрій всього міста. А в результаті пішли на зарплату тепловикам, – говорить Смушак. – Держава свідомо не піднімає тариф. Моя позиція – треба відходити від того, щоб ці тарифи затверджувала національна комісія».

На думку директора департаменту, потрібно зменшити потужності збиткового підприємства.

З життя пасажирів і водіїв. Чому франківці не купують квитків на автостанціях

«Це можна робити, можливо, шляхом поділу або створення нового підприємства, – каже Михайло Смушак. – Краще, звичайно, мешканцям переходити на автономне опалення, але це непросто. Доведеться заплатити десь до двох тисяч доларів за котел, а потім газовики вимагають повну реконструкцію мереж у будинку. Треба ще зробити магістральний газопровід, який коштує ще дві-три тисяч доларів з сім’ї».

Про ту саму проблему говорить і Руслан Марцінків.

«Сьогодні держава не дає можливості поквартирно підключати індивідуальне опалення, а якщо відключати цілі будинки, то виникає інша проблема – заміна газорозподільчих мереж, які йдуть ззовні. Тобто так само треба вкладати кошти, – говорить мер. – Наприклад, на вулиці Хмельницького відключили цілий будинок, то люди прийшли до мене: «Дайте 300 тис грн, аби поміняти газопровід».

За словами Марцінківа, місто підписало договір з НАК «Нафтогаз України» і тепер щомісячно платить 1,5 млн грн, аби погасити заборгованість ІФ ТКЕ, аби тепловики мали ліміти на газ. Також заміняють щепу на палети – так дешевше. Але це все одно не рятує. Надія лише на те, що мешканці сплатять борги. Решту грошей – приблизно половину – дофінансує місто.

Авторка: Ольга Романська
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.