Гроші Статті

Закон не врятує. На які пільги можуть розраховувати підприємці під час карантину (ІНФОГРАФІКА)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який має допомогти бізнесу пережити коронавірус. Чи будуть нововведення ефективними, наразі сказати важко.

Ясно лише одне – до нових реалій доведеться пристосовуватись всім, пише «Репортер».

За що можна не платити?

Закон України № 533-IX щодо внесення змін до Податкового кодексу та інших законів, президент підписав 17 березня. У пояснювальній записці зазначається, що документ має захистити бізнес від негативних наслідків під час карантину. Зокрема шляхом запровадження податкових та неподаткових пільг. То що ж зміниться?

З 1 березня по 30 квітня звільняються від нарахування та сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) усі ФОПи, самозайняті фізособи та фермери. Але ця пільга стосується виключно сплати ЄСВ за себе. Якщо ФОП має найманих працівників, то на їхню зарплату потрібно й далі нараховувати та сплачувати ЄСВ.

Аби скористатися пільгою, не потрібно писати жодних заяв, процес має відбуватися автоматично.

Якщо ви платите поквартально, то у квітні заплатіть лише за січень і лютий, а у липні – за травень і червень. Якщо ж ви встигли заплатити ЄСВ за березень і квітень до прийняття закону, то кошти можна повернути. Для цього потрібно звернутися із відповідною заявою у податкову. Щоправда, простіше буде уже сплачений ЄСВ зарахувати як оплату за наступні місяці. Для цього треба у звіті по ЄСВ, який подається до 9 лютого 2021 року, вказати періо­ди, за які було нараховано ЄСВ.

Пенсіонерів у школах посортують. Кому зручний новий закон про середню освіту

Що важливо – використання пільги не вплине на страховий стаж для призначення пенсії. Вважатиметься, що страхові суми були сплачені у розмірі мінімального страхового внеску. Однак, це не стосується страхового стажу для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності – лікарняних чи декретних.

Звісно, ви також можете залишити за собою право платити ЄСВ за березень-квітень у загальному порядку та внести інформацію про сплачені внески у звіт. Також не забувайте, що ФОП першої та другої групи (без працівників) може зекономити на податках, адже має можливість піти у відпустку на один календарний місяць.

Так само, з 1 березня по 30 квіт­ня не нараховується та не сплачується плата за землю. Йдеться про земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності. Крім того, з 1 березня по 30 квітня фізичні та юридичні особи можуть не сплачувати податок на нерухоме майно за об’єкти нежитлової нерухомості. При цьому юридичні особи, які вже подали декларацію, зможуть внести в неї уточнення за відповідні місяці. Фізичним особам перерахунок робить ДПС.

Кур’єри добра. Як франківські атовці та волонтери допомагають стареньким під час карантину (ФОТО)

Штрафи та мораторії

Втім, слід пам’ятати, що більшість нововведень не звільняють підприємців від сплати податків, а лише пом’якшують відповідальність за певні порушення.

Наприклад, з 1 березня по 30 квітня скасовуються штрафи за несвоєчасну сплату ЄСВ, видачу авансів і подання звітності до податкової. Платникам єдиного внеску пеня нараховуватися не буде, а нарахована пеня за цей період підлягає списанню.

Ці норми, очевидно, встановлені для роботодавців. Але зверніть увагу, що сплата ЄСВ і звітування про нього за ці два місяці не скасовуються. Тож, як тільки виникне можливість, свій обов’язок треба буде виконати.

Разом з тим, Закон № 533-IX встановлює мораторій на перевірки з ЄСВ з 18 березня по 18 травня. Тобто, в цей період забороняється перевіряти правильність нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску. А перевірки, що були розпочаті до 18 березня та не були завершені, зупиняються до 18 травня.

З 1 березня по 31 травня також скасовуються штрафи за порушення податкового законодавства. Що вважається «порушенням податкового законо­давства», в документі не зазначено, але перелічуються винятки, за які штрафи таки будуть нараховуватися. Зокрема, це порушення вимог довгострокового страху­вання життя чи страхування додаткової пенсії, продаж майна, яке перебуває у податковій заставі, порушення обліку пального або спирту на акцизних складах, порушення при нарахуванні ренти, ПДВ та акцизів.

Також з 1 березня по 31 травня платникам податків не буде нараховуватися пеня. Нарахована, але не сплачена за цей період пеня буде списана. Однак, знову ж таки, треба пам’ятати про винятки. Так, за неподання податкової звітності та несвоєчасну сплату податків пені не буде. Але це не стосується ПДВ, акцизного податку і рентної плати.

Виживуть сильніші. Які медзаклади Прикарпаття не встигають за реформою

Мораторій на податкові перевірки встановлюється з 18 березня до 31 травня. Перевірки, які були розпочаті до 18 березня й досі незавершені, тимчасово зупиняються. Також по 31 травня зупиняється перебіг строків давності щодо накладання штрафів. Оновлений план-графік перевірок з’явиться на офіційному сайті ДПС до 30 березня.

Важливо – мораторій не поширюється на позапланові перевірки щодо бюджетного відшкодування ПДВ на суму понад 100 000 грн.

Також до 31 травня забороняється проведення планових перевірок органами державного конт­ролю. Але й тут є винятки. Під час карантину державний нагляд буде здійснюватися:

  • за діяльністю суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
  • у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
  • у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Кредити треба повернути

Насправді в законі № 533-IX йдеться не лише про пільги для бізнесу, а й для населення. Зокрема забороняється штрафувати та нараховувати пеню за прострочення виплат за споживчими кредитами з 1 березня по 30 квітня.

Зверніть увагу, закон звільняє лише від штрафів, а тіло кредиту чи відсотки ніхто не скасовував. Тобто ви можете прострочити кредит, але сплатити його все одно доведеться. Також кредиторам заборонено підвищувати процентну ставку за вже наданими кредитами.

Але є й виняток: збільшувати процентну ставку можна, якщо це передбачено договором, тобто процентна ставка за визначенням є змінюваною.

До речі, дія закону поширюється на позики чи кредити, які надаються ломбардами та іншими фінансовими установами (не банками), а також на онлайн-кредити.

Крім того, закон забороняє штрафувати людей за несвоєчасну оплату комуналки або ж призупиняти надання житлово-комунальних послуг через несплату. Але врахуйте – наявність боргів вплине на право отримати субсидію на наступний період.

Звісно, це не всі новації. Та й зважаючи на те, що Україна лише почала боротьбу з пандемією, в майбутньому законів буде більше.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.