Історія Статті

З чого починалося місто. Літопис Станиславова – 1939 рік

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Дізнайтеся про найважливіші події в історії Івано-Франківська/Станиславова, які сталися у 1937-1939 роках.

1939 17 вересня Червона армія перейшла Збруч і розпочала військові дії на території Польщі. Через Станиславів, у бік угорського кордону, пройшли останні польські військові — 10 кавалерійська бригада полковника Станіслава Мачека. У місті утворилося безладдя. На волю вийшли злочинці, почалися розбої. На вулиці для наведення порядку вийшли залізничники, озброєні мисливськими рушницями. Відбулися сутички, але ситуація стабілізувалася.

1939 19 вересня у місто увійшли частини Червоної армії. Президент міської управи Францішек Котлярчук видав останнє своє звернення до мешканців міста.

1939 20 вересня наказом армійського командування тимчасовим головою міської управи був затверджений Василь Чучукало.

1939 23 вересня відбулося перше засідання міської управи, на якому створили виконавчі органи місцевої влади. Вийшов перший номер міської газети «Радянська Україна» (згодом — «Прикарпатська правда»).

1939 3 жовтня почало діяти тимчасове міське правління, так званий «ревком» на чолі з Вільгельмом Столярчуком, яке у грудні перетворилося у міський виконавчий комітет.

1939 У жовтні енкаведисти арештували адвокатів Миколу Биха та Юліана Олесницького, директора українського театру Костя Вишневського, крайового провідника ОУН Ярослава Трача та багатьох інших громадсько-політичних діячів.

1939 У жовтні відкрилися столярна, кравецька і шевська майстерні та меблева промислово-кооперативна артіль. Залізничні майстерні реорганізували у паровозоремонтний завод. На базі кондитерської артілі почала працювати кондитерська фабрика зі штатом у 50 осіб.

1939 У листопаді запрацювали всі підприємства міста, які не постраждали під час військових дій або були законсервовані.

1939 У листопаді до Станіслава приїхав режисер і письменник Олександр Довженко.

1939 14 грудня обласне тимчасове правління реорганізовано у облвиконком. Станіслав проголошений обласним центром.

1939 21 грудня заснували Станіславську фельдшерсько-акушерську школу, яка розмістилася у будинку на вулиці Бельведерській. Заняття розпочались у січні 1940 року. Першим директором школи призначили лікаря Гольдмана.

1939 У грудні на базі мандрівних театрів Галичини утворили обласний музично-драматичний театр імені Івана Франка. Базою для нього стало приміщення польського театру імені Монюшка. 30 грудня відбулася перша прем’єра за п’єсою Олександра Корнійчука «Платон Кречет».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.