Гроші Статті

Як тепер доробитися до пенсії: ЄСВ, соцвиплати та мінімальний стаж

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Коли 60 років не за горами, люди починають задумуватися про розмір пенсії.

Рахують стаж, збирають папери й чекають. Але не все так просто. Як діє система страхового стажу та що робити, коли його недостатньо, з’ясував Репортер.

Фото ілюстративне
Краще офіційно

«Закон про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування діє з 1 січня 2004 року, – говорить Оксана Козло, начальниця управління обслуговування громадян облуправління Пенсійного фонду України (ПФУ). – Згідно з цим законом і ввели таке поняття, як «страховий стаж» – період, за який офіційно нараховано і офіційно сплачено страхові внески. Тобто, якщо людина оформлена неофіційно, отримує гроші у конверті або взагалі не працює, то вона вважається не застрахована і стаж їй не йде».

У жовтні 2017 року в закон внесли зміни. Вимоги до стажу змінилися теж.

«До того людині, щоб звернутися до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії, потрібно було мати мінімум 15 років страхового стажу, – пояснює пані Оксана. – З 2018 року мінімальний стаж становив уже 25 років, а зараз, у 2020, треба мати мінімум 27. У 2021 році буде 28, у 2022 – 29, і так до 35 – у 2028 році».

Читайте: Міські депутати на позачерговій сесії прийняли рішення про запозичення 500 млн грн

У Пенсійного фонду є власний веб-портал. Сьогодні там запроваджується електронна трудова книжка. За словами Оксани Козло, весь трудовий стаж, який був нарахований до 2004 року, мають внести туди. А поки що потрібні усі записи з трудової книжки до 1 січня 2004 року. Далі внесенням даних повинен зай­матися роботодавець. Також він сплачує 22 % ЄСВ– єдиний соціальний внесок.

Роки та гроші

«Якщо в людини немає страхового стажу, то вона не може розраховувати на пенсію взагалі, навіть мінімальну, – говорить Оксана Козло. – Часто буває, що у 60 років стаж є, але він менший, ніж необхідний мінімальний, наприклад 25 років. У такому разі треба йти до Пенсійного фонду, там розрахують стаж і видадуть довідку для звернення в органи соцзахисту».

Але соцвиплата призначається лише тоді, коли людина не має жодної матеріальної підтримки, ніде не працює, і ніхто її не забезпечує. А при досягненні віку 63 роки така особа не зможе звернутись і в Пенсійний фонд за призначенням пенсії.

Фото ілюстративне

Розмір пенсії залежить також від того, яку зарплату людина отримувала протягом свого життя. Навіть якщо ви працювали на мінімальну зарплату 50 років, на велику пенсію можете не розраховувати. Але, щоб добитися максимальної (нині це 10 мінімальних), треба мати зарплату понад 30 тис грн на місяць.

«Якщо при досягненні пенсійного віку в 60 років не звертатися до ПФУ, а звернутися, наприклад, у 63 чи 65 років, то будуть нараховані понаднормові відсот­ки, тобто виплата за відстрочку часу виходу на пенсію, – говорить Оксана Козло. – Відлік починається з 60, і за кожен повний місяць виходу на пенсію в більш пізньому віці від неї нараховується 0,5 %. А якщо людина звернеться після 65 років, то буде отримувати вже плюс 0,75 % за кожен повний місяць страхового стажу».

Країна ще не готова

Крім того, в Україні хочуть запровадити накопичувальну систему пенсій. Наприклад, сьогодні є зарплата нарахована і та, яку отримують на руки після сплати податків. За накопичувальною системою кожен зі своєї зарплати буде відраховувати ще до 7 %. Тобто буде такий собі аналог банківського депозиту, ці гроші ще будуть вкладатися в різні інвестиційні проєкти.

Читайте також: Манікюрниця Ольга Мюллер стала людиною тижня за версією “Репортера”

«Також усі кошти, які людина вкладе за своє життя, можна буде, до прикладу, передати у спадщину, – пояснює пані Оксана. – Забрати їх раніше пенсії ніяк не вийде, адже вони будуть підраховані до страхового стажу, і людина отримуватиме більшу пенсію. Якщо ця система увійде в дію, то вона буде обов’язковою для всіх офіційно працевлаштованих людей».

Отже, якщо ви протягом життя мали зарплату 10 тис грн і сплачували щомісячно від неї 7 %, то пенсія буде більшою на 700 грн, за рік – 8400.

«Але не будемо забігати вперед, – посміхається Оксана Козло. – Ця система поки що не працює, бо економіка в державі ще надто нестабільна».

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.