У селі Новиця Калуського району на місці згорілого храму знайшли капсулу з посланням. Її заклали понад 80 років тому. Те послання стирає білі плями в історії церкви й теперішні незгоди між селянами.
А знайшли послання, коли розчищали територію храму через кілька днів після згарища. Нагадаємо, в ніч на 11 червня 2018 року вщент згоріла старовинна дерев’яна церква, пише Репортер.
У селі організували збори й вирішили захоронити рештки церкви на кладовищі, бо так годиться. Під час розчищення у фундаменті знайшли скляну банку від чаю, а в ній якийсь документ.
За словами першого заступника голови Новицької ОТГ Євгена Романіва, в селі знову зібрали збори й розказали громаді про знахідку. Там вирішили віддати капсулу з посланням реставраторам до Івано-Франківська.
До теми: Лише попіл. На Франківщині згоріла церква (ФОТО, ВІДЕО)
Допоміг директор музею Степана Бандери, що в селі Старий Угринів, Степан Лесів, який родом із Новиці. Послання передали у КП «Пам’ять», тамтешні фахівці обіцяли реставрувати документ безкоштовно.
У посланні вказано, хто будував храм, за часи якого пароха та хто долучився до розбудови.
Після реставрації документ мають помістити під скло та передати у село.
«Є пропозиція поставити це послання у новій церкві, аби люди бачили й нагадували собі, що храм будувала вся громада, своїми руками, – каже Євген Романів. – Аби люди пам’ятали, що силу має лише єдина громада, аби знали історію та не воювали більше ніколи».
За словами місцевої краєзнавиці Віри Перегіняк, те послання з капсули підтверджує один важливий факт – що будував храм відомий на Західній Україні архітектор Лев Левинський.
Це пані Віра знайшла і в листах їмості Оксани Соловій до мешканки села Анастасії Курилишин.
Цікаво, що в переліку збудованих за проектами Левинського храмів Новицького досі не було. Пані Віра розповідає, що дуже подібний до Новицького є храм в Ямниці, що під Франківськом, – його будував Лев Левинський.
А родину Соловіїв в Новиці і нині не забули, бо дуже багато доклалися до розбудови й розвитку села. Завдяки наполегливості та заощадливості отця Петра Соловія, Новиця отримала великий храм.
У 1937 році було освячено місце і фундаменти, а вже через рік освятили і нову церкву.
Перша відправа у новому храмі. 19 серпня 1938 рік.
Цікаво, що дерево на будову дав Митрополит Андрей Шептицький. І сам отець Соловій тримав на контролі кожен гріш. За словами Віри Перегіняк, старші люди оповідали, ніби священик одного разу після недільної проповіді звернувся до присутніх, що в касі забракло чотири гроші. Хтось із ґаздів запропонував додати свої.
«Це зробити найлегше, – відказав отець Петро. – Але якщо ми будемо такими неуважними і неощадними – то церкву не збудуємо».
За словами Віри Перегіняк, зі знахідкою капсули, таємниці в селі не закінчилися. Ще є десь захований великий дзвін. У 1942 році селяни його зняли, аби не переплавили на гармати. І тепер той дзвін досі ніхто не може знайти.
Храм Преображення Господнього до пожежі.
З весни в селі планують братися до будови нової церкви, на місці тої, що згоріла.
На будову з Калуської райради виділили 50 тисяч гривень, ще 100 тисяч – дала обласна.
За словами нового сільського пароха Богдана Заставецького, за ці гроші закупили 230 тисяч одиниць цегли, арматури, яка буде на фундамент, та дошки на стелю.
Після пожежі.
«Який матеріал змогли, такий уже завезли. Після Великодня будемо приступати до роботи. Забирати старий фундамент і заливати новий», – говорить священик.
Проект храму поки що у розробці. Його завершує архітектор, начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківська Володимир Ідак.
Новий проект церкви
«Були збори й люди хотіли, аби будували максимально наближено до тої, яка була, – каже Богдан Заставецький. – Не знаємо, як воно вийде, бо старий храм був дерев’яний, а плануємо будувати з цегли. Скільки коштів потрібно на повну будову храму – невідомо, бо ще розробляють кошторис і проект».
Парох говорить, що люди в селі дуже хочуть відбудувати церкву та самі налаштовані на роботу.
Наразі всі богослужіння відправляють у купелі, яку люди побудували для освячення йорданської води. Загородили, накрили й зробили собі тимчасову церковцю.
До теми: Отець гріха не боїться. На Франківщині не вщухає церковний скандал
А пристрасті через попереднього священика Любомира Надорожнього, який відзначився скандалом, в селі ніби вщухли. Нагадаємо, його звинуватили у привласненні чималої суми церковних грошей та підробці документів. Через це Надорожнього відсторонили від служіння. Чоловік тоді навіть влаштувався охоронцем у супермаркет…
Comments are closed.