Війна Статті Фото

У Франківську мерія проганяє забудовника хрестом, ялинкою, наметами – що відбувається і кому це треба?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня у Франківську набрала розвитку історія з єдиною поки незабудованою ділянкою біля міського озера – в районі вулиць Південний бульвар-Гурика.

На місці майбутнього розважально-відпочинкового центру «Гаразд» мерія спершу встановила намет для цілодобового чергування. А потім віднайшла значно дієвіший спосіб – віддала ділянку під капличку. Бо проти хреста у Франківську сміливців ще не знайшлося.

Не всі встигли

В лютому цього року міськраді нарешті вдалося прийняти мораторій на забудову вільних ділянок біля міського озера. Втім, майже всі, хто претендував на будівництво, вже встигли його розпочати. Тож мораторій поширився лише на дві ділянки: на одній з боку Ленкавського будує «Вамбуд», інша – в оренді ТзОВ «Розважально-відпочинковий центр «Гаразд», який так і не почав будівництво. З обома тривають суди.

Ще у 2007 році місто передало ділянку на 4 га в районі Південного бульвару для будівництва розважально-відпочинкового центру. Тоді забудовник ще сподівався звести там житло, але отримав категоричну відмову і погодився на розважальний центр.

Судова тяганина навколо цих 4 га землі тягнеться ще з часів міського голови Віктора Анушкевичуса. Втім, юристи франківської мерії суди звично програють.

У 2014 році депутати проголосували за продовження договору оренди. А у 2017 вирішили відмовити у поновленні договору. А суд визнав таке рішення незаконним, адже оренду «Гаразд» сплачує, а офіційного звернення про розірвання договору не було.

Тим часом співзасновник «Гаразду» Костянтин Бородайко каже, що не спішить будувати, бо чекає, поки з документами буде лад. Має час до 2021 року, але каже, якщо йому заважатимуть, то змушений буде знову продовжувати договір через суд.

24 вересня 2018 року Львівський апеляційний суд постановив усунути перешкоди у користуванні ТзОВ «Гаразд» земельною ділянкою на 4 га на Південному бульварі. Та відновити будівельний паркан на цій ділянці. А також – заборонити міській раді Івано-Франківська затвердження змін до генплану міста щодо ділянки «Гаразду», поки не буде виконано постанову суду.

До теми: З життя «борщівників». Чому у Франківську люди змушені перекривати дороги

Мер Руслан Марцінків вважає таке рішення незаконним. Міська рада подала касаційну скаргу і … програла. А до всього міський голова ще й вирішив ліквідувати департамент архітектури, який і раніше не сильно заважав ґаздувати. Мовляв, так хоче врятувати його директора Ореста Кошика від кримінальної відповідальності, адже містобудівні умови та обмеження ТзОВ «Гаразд» ніхто не збирається видавати.

Наскільки правдива причина ліквідації – питання відкрите. Адже не так давно контроль забудов у місті на себе перейняла нова заступниця мера Вікторія Сусаніна. Тож не виключено, що вона просто набирає собі зручнішу команду.

Хід хрестом

25 грудня події навколо майбутньої забудови почали розвиватися більш стрімко. Вранці мер повідомив у Facebook про те, що на ділянці взялися встановлювати паркан.

Згадавши молодість, Марцінків вирішив показати, як він колись з кувалдою атакував будівельні паркани. Відтак скликав однопартійців, долучив міські комунальні підприємства – Муніципальну інспекцію та Муніципальну варту – і пішов війною на «Гаразд». Аби це не виглядало як самодіяльність, підкріпився зверненням нардепа-свободівця з Тернопільщини Михайла Головка. 

«До мене звернулися депутати міської ради і народний депутат України про те, що вони тут хочуть громадську приймальню. Я спостерігаю, що відбувається, – повідомив Руслан Марцінків керівнику ТзОВ «Гаразд» Юрію Іваночку під час протистояння на ділянці 25 грудня. – Також вони звернулися, забезпечити снігоочисну техніку і охорону громадського порядку. Ви правоохоронні органи, ні? Тоді чому я маю з вами спілкуватися? Ми бандитам місто не віддамо».

Отакої… Під зверненням підписалися франківські депутати від «Свободи» Загурський, Савчук, Вагилевич, Строїч, Абрам’як, Роман Марцінків, Харук, Грималюк, Синишин, Бурко, Продан, Вітенко, Шевчук, Волгін.

Намет від Головка таки розгорнули і для переконливості навіть підписали. Втім, він у публічному просторі жодних заяв щодо подій у Франківську не робив. Хоча карусель і пісочницю для дітей теж передали і встановили на скандальній ділянці, ніби як подарунок нардепа Головка.

Читайте також: Депутати чекають на суд. Коли у Франківську зупиниться забудова озера

Того ж дня депутати оголосили про тривалий прийом громадян – з 27 грудня до 20 січня. І вже 27 грудня встановили не лише намет для прийому, а й ще один – для обігріву. Аби закріпити успіх та посилити ефект, мер зробив хід конем – на засіданні виконкому з голосу вніс пропозицію виділити цю ділянку громаді УПЦ КП, тобто – Помісній Українській Церкві.

«Розглянувши звернення митрополита Івано-Франківського і Галицького УПЦ КП Кир Іоасафа, надати дозвіл управлінню Івано-Франківської єпархії УПЦ КП на встановлення каплиці Святого духа на земельній ділянці площею 4 га, – зачитав Марцінків. – Думаю, це рішення дуже своєчасне і хороше. Спільно з громадою ми відстоїмо зелену рекреаційну зону».

Того ж дня біля наметів вивантажили МАФ, який більше схожий на будку поліцейського у Лондоні. А вже пообіді закликали священиків та урочисто освятили свіжовстановлений хрест. Під час освячення отці вже говорили про майбутній храм на цьому місці. А починалося все начебто, аби жодного будівництва не було.

Натхненний такою бурхливою діяльністю міський голова тут же пообіцяв і нову капличку, і ялинку, і каток для дітей. А ще запропонував колядувати на цьому місці на свята. Але на запитання, на чиї гроші встановлять капличку, відповідав неоднозначно – за гроші громади. Яка саме громада готова скинутися, мер поки що не каже. Мовляв, треба просити людей: «Наше діло сприяти, а капличку, може, хтось і подарує».

«За які гроші це буде зроблено, ви самі розумієте. Це буде подарунок від міського голови. Я не знаю, чи це за гроші міста, чи де він його візьме», – дуже неохоче прокоментував ситуацію «Репортеру» отець Ярослав, один зі священиків, що були на ділянці,парох майбутньої каплички від релігійної громади Святого Духа.

Та поки що виглядає, за капличку буде будка – жодних інших тимчасових споруд не ставили.

Коли саме з’явилося прохання про надання ділянки, теж ніхто не зізнається. Отець Ярослав відсилає до Руслана Марцінківа, а той каже, що лише «задовільнив потреби громади».

Усі засоби годяться

У цій ситуації ТзОВ «Гаразд» та його співзасновник Костянтин Бородайко абсолютно спокійні, бо переконані, що правда на їхньому боці. Адже з документами у них все добре, на відміну від міста.

«На території орендованої земельної ділянки проводиться відновлення паркана на підставі рішення Івано-Франківського міського суду від 25 січня 2016 року, – говорить Бородайко. – Міський голова не міг не знати про ці обставини, оскільки був про це повідомлений в офіційному порядку. Ніяких підготовчих робіт для будівництва не проводилось. Здійснювалось виконання рішення суду, яке і далі буде проводитись, тим більше, міський голова сказав, що немає жодних претензій щодо виконання рішення суду».

Звісно, краще б зелена зона залишилася зеленою. Бо й так у місті забудували вже все, що можна й не можна. І чомусь про чудодійну силу хреста мерія згадала лише нині та саме у випадку з Бородайком. А оскільки все почалося за підтримки нардепа Головка, то не виключено, що це ідея не лише Марцінківа, а й усієї «Свободи» і тут уже меру доводиться тримати лице усіма можливими методами.

А їх у запасі, як виявилося, багато. 28 грудня до всього ансамблю встановили штучну ялинку, заспівали пісень. А в суботу, 29 грудня, в боротьбу вступило ще одне комунальне підприємство – водоканал. Мовляв, на конфліктній ділянці біля озера прорвало мережу і треба все розкопати, аби знайти місце витоку, бо кілька будинків можуть залишитися на свята без води…

Тим часом поряд з наметами, ялинкою, капличкою, дитячим майданчиком та іншими політично-релігійними атракціями так і не з’явилося натовпів обурених пенсіонерів, вагітних жінок і т.д. Лише депутати, комунальники та поодинокі зіваки.

Від редакції

Якщо у вас склалося враження, що «Репортер» раптом взявся захищати забудовників, то це не так. Ми жорстко проти нинішніх методів забудови Івано-Франківська. І «гаразди» не кращі за інших – достатньо згадати долю пивзаводу.

Але тут вражає лицемірство міської влади. Озеро вже спокійно забудували майже з усіх боків. Нові монстри на Шевченка, «реставрація» готелю «Дністер», купа іншого – усе свідчить про те, що скільки б не гавкали активісти з журналістами, каравану забудовників нічого не загрожує. Вони завжди зможуть домовитися з мерією. І правильні папери знайдуться, і рішення суду влада виконає, і руками з великим сумом розведе. А от якщо раптом не домовились, тоді суд не має значення.

Одну ділянку Костянтин Бородайко під церкву вже віддав – на Валах. Але тоді це зробили тихо. Може, нині знайшли цікавіший спосіб передачі?

У будь-якому разі виглядає, що, прикриваючись начебто волею громади, Марцінків відстоює щось абсолютно своє, що не зовсім в’яжеться зі збереженням зеленої зони.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.