Люди Статті

Трансформація залежності. Як електронні сигарети заміняють звичайні цигарки

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Коли у 1492 році Христофор Колумб побачив тютюн у аборигенів острова Гаунангані, то навіть не міг уявити, що це спричинить нікотинову залежність. Він привіз рослину до Європи, де її почали використовувати як ліки від головного болю. Пізніше – курити для задоволення. Згодом з’явилися звичні нам цигарки.

Сьогодні вони потрохи трансформуються в електронні сигарети або вейпи (англ. water vapour – водяна пара), пише “Репортер”.

Куріння шкодить гаманцю

За даними Державної служби статистики, кожен п’ятий українець курить. При цьому 38 % із них курять понад 20 років. Серед чоловіків віком 18-59 років курців 43 %, серед жінок того ж віку – 7 %. Серед підлітків у віці 16-17 років курять 6 % юнаків і 2 % дівчат.

У міністерстві охорони здоров’я вважають, найкращий спосіб скоротити кількість курців – підвищити податки. Адже як показує світова практика, підвищення акцизу на 10 % призводить до зниження кількості курців на 5 %. В Україні ж цьогоріч акциз підвищать на 29 % і відбуватиметься це у два етами. Перший (на 20 %) – з січня 2019 року – уже відбувся. Другий етап має бути в липні, тоді акциз зросте ще на 9 %.

У кіосках і магазинах цінники підвищать вже у квітні та жовтні. Але це не означає, що пропорційно подорожчає кожна пачка. За розрахунками Кабміну, мінімальне податкове навантаження на пачку сигарет у 2019 році зросте на 4,7 грн. Ті цигарки, які, наприклад, зараз коштують 39 грн, з жовтня продаватимуться вже по 44. І це за умови, що тютюнові компанії «під шумок» не підвищуватимуть власний прибуток.

Однак ціни на тютюн зростатимуть і надалі. Адже Україна, підписавши угоду з ЄС, зобов’язалася до 2025 року підвищити акцизи щонайменше до 90 євро за 1000 сигарет. Щороку акциз зростатиме щонайменше на 20 %. А це означає, що курці повинні будуть платити за пачку сигарет з фільтром мінімум 101 грн.

Очевидно, що підвищення ціни на сигарети таки приведе до зменшення кількості курців. Якщо нині людина за день викурює пачку цигарок за 45 грн, то на тиждень вона витрачає 315 грн і в середньому 1300 грн на місяць. Однак, якщо найдешевші сигарети коштуватимуть 101 грн, то доведеться витрачати як мінімум 707 грн на тиждень і понад 3000 на місяць. А це, погодьтеся, суттєво вплине на власний бюджет.

Отрута у заправці

Але виробники тютюнових виробів не хочуть втрачати покупця. Тому і пропонують замість звичайних сигарет – електрон­ні. Мовляв, вони не шкідливі і з їхньою допомогою можна кинути курити назавжди. Та насправді все трохи не так.

«Вейпи, як нині модно називати елект­ронні сигарети, в останні роки стали дуже популярними в Україні, – розповідає Лілія Олефір, виконавча директорка громадської організації «Життя», яка працює у сфері контролю тютюну в Україні. – Вейп складається з електронного пристрою та спеціальної рідини. Ці рідини можуть бути різними, але дуже часто в описі не вказують їхні складники і вміст нікотину. А все через те, що в Україні до електронних сигарет немає чітких вимог. Тобто ніхто не розглядає їх як товар, який може мати вплив на здоров’я. Натомість в ЄС є директива, де чітко прописано відсоток пропіленгліколю, гліцерину, концентрація нікотину та дозування. А в нас, навіть якщо ви купите електронну сигарету і віднесете її на експертизу, яка з’ясує, що там є токсини, виробник жодної відповідальності за це не понесе».

Отже, позаяк використання вейпу не врегульовано на законодавчому рівні, то купити його може навіть дитина. Без вікових обмежень продаються і рідини для електронних сигарет, їх класифікують як «хімічну продукцію».

«За останні п’ять років поширеність вейпінгу зростає саме серед підлітків і дітей, – каже Лілія Олефір. – Чому це відбувається? Нині в рекламі електронних сигарет використовують ті самі фішки, які використовували в рекламі Marlboro 20 років тому».

Позаяк вейпи запустили у масове виробництво у 2000 роках, лікарі поки що не можуть сказати точно, чи приносять вони більше шкоди, ніж звичайні цигарки. Але вже з’ясували, що парування вейпа викликає таку ж залежність, як куріння сигарети, прийняття наркотиків або алкоголю.

Крім того, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, використання е-сигарет підвищує ризики виникнення серцево-судинних, онкологічних, легеневих захворювань та може спричинити отруєння рідинами для заправки. А ще застосування вейпу може призвести до нещасного випадку, бо е-сигарети мають здатність вибухати через перенагрівання – приклади вже були.

Фото: vaping360.com
Ніхто не знає

Також, як альтернативу сигаретам виробники тютюнових виробів пропонують такі пристрої, як IQOS чи GLO. Це електрон­ні системи нагріву тютюну. Працює девайс таким чином: спеціальне лезо нагріває тютюн до температури 250-300 градусів замість того, щоб підпалювати його. Оскільки тютюн не горить, то нема ані диму, ані попелу. В якості «наповнювача» використовують спеціальні стіки.

«У порівнянні зі звичайною сигаретою IQOS виділяє на 90-95 % менше шкідливих речовин», – заявляє у рекламі виробник. Мовляв, це підтвердили міжнародні дослід­ження систем нагрівання тютюну та електронних сигарет.

Та справа в тому, що такі наукові дослід­ження, як правило, проводяться за кошт самих тютюнових компаній. Це, так би мовити, основний рекламний меседж – відсутність потенційної загрози, яку можуть нести їхні системи.

Натомість група учених зі Швейцарії провела незалежне дослідження, метою якого було з’ясувати – чи технологія нагрівання тютюну краща за традиційне куріння. Як виявилося, відсутність горіння не може захистити організм від потрапляння до нього шкідливих сполук, що містяться у димі.

«Тут важливо розуміти, що у заправці є тютюн, а в тютюні – нікотин, який викликає залежність – наголошує Лілія Олефір. – Хоча сьогодні тютюнові компанії заявляють про те, що ці пристрої не шкідливі, аби довести це, потрібен час. Тут виникає логічне запитання: для чого нам сприяти залежності, якщо ми не знаємо, як це може вплинути на здоров’я?».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.