Люди Статті

Провокативний шопінг. Як журналістка у Франківську продавців псоріазом лякала

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Щороку 29 жовтня світ відзначає Міжнародний день псоріазу.

«Репортер» вирішив долучитися у досить незвичний спосіб – провести соціальний експеримент-провокацію, щоб з’ясувати ставлення франківців до людей з псоріазом.

Розпочали з гримування. В хід пішли клей ПВА, тональна основа, вазелін та яскрава рожева пудра. З реакції перехожих – вийшло досить правдоподібно. Вони витріщалися або просто відводили погляд вбік, перешіптувалися і навіть відкрито сміялися. На стометрівці два підлітки роздавали листівки. Коли простягнула руку аби взяти одну – очі хлопця стали круглими. Він не приховував здивування.

Далі рушили на шопінг. Перша зупинка – магазин одягу. Готувалися до гіршого: що будуть виганяти, сваритимуться. А насправді реакція була дуже навіть привітною. Продавчині намагалися не дивитися на плями, допомагали підібрати потрібний розмір. Коли ж зізналися, що це грим, – жінки пояснили, що просто розгубилися і не знали, як правильно реагувати, аби не образити.

Рейдери центрального ринку в Івано-Франківську потрапили в “люди тижня” (ВІДЕО)

«У нас таких ситуацій ще не було, але я б пустила без проблем, – каже продавчиня Оксана. – Думаю, варто одразу питати в людини, що це за хвороба. Бо псоріаз не передається, але є заразні хвороби дуже схожі. Якби міряла після вас одяг – було б неприємно. Я б, мабуть, обробила цей одяг паровою праскою».

В іншій крамниці нам теж дозволили поміряти натільний одяг. Продавчиня Світлана, дізнавшись, що це експеримент, розповіла свою історію. «Я мала колись страшну екзему на руках, – каже вона. – Чесно, я досі дякую тій жінці, що пустила мене під прилавок поміряти рукавички. Я їй кажу, воно не передається, а вона – як хтось побачить, то в неї нічого не купуватимуть. Але дозволила поміряти, повірила мені на слово».

Інша продавчиня, Ірина, подумала, що у мене був невдалий похід до косметолога і пішла така реакція шкіри. «Я дивлюся передачу «Я соромлюсь свого тіла» і точно знаю, що псоріаз не передається, – каже Ірина. – А взагалі я безпечна, покладаюсь на людину. Вона ж розуміє, яка в неї хвороба та які наслідки можуть бути. Більше хвилююсь, щоб клієнтки одяг тональним кремом не замастили».

Далі пішли в магазин білизни і попросили поміряти бюстгальтер. І нам знов не відмовили! А потім продавчиня Тетяна розсміялась, мовляв, зараз період Геловіну, тому й не зреагувала.

«Але якби дійсно хтось з такими от плямами на шкірі зайшов і попросив поміряти, то я б не дозволила, – додає, задумавшись. – Одразу попросила б довідку, що це таке. Навіть якби людина сказала, що це не передається, – все одно довідку. Я ж не лікар, звідки можу знати?».

А в салоні краси нас одразу заходилися записувати на макіяж. Кажуть, клієнти з псоріазом для них не рідкість. «У нас салон-клініка, і тому ми довідок не вимагаємо, – каже адміністратор Анна Лисаник. – У нас лікар може сам визначити, що за хвороба, і чи безпечно працювати з нею майстру».

На Прикарпаття сунуть чотири штами грипу. Чи варто боятися

Ми також вирішили звернутися за роз’ясненням до спеціаліста. За словами Олександра Александрука, завідувача кафедри дерматології та венерології медуніверситету, на псоріаз хворіє 2-3 % населення України.

«До лікаря-дерматолога звертаються або люди, в яких хвороба проявилася вперше і потрібно чітко встановити діагноз, або ті, в кого хвороба перебігає важче, і вже становить серйозну проблему – не тільки візуальну, а й медичну, – говорить лікар. – Псоріаз вражає не лише шкіру. Можуть змінюватися нігті, нагадують грибкове ураження, а щонайгірше – можуть заражатися суглоби. Буває, що висипань не дуже багато, а суглоби вже суттєво уражені. Ця хвороба дуже неприємна».

Псоріаз має «улюблені» місця на шкірі – це ліктеві та колінні суглоби, волосиста частина голови, поперекова ділянка.

«Для хвороби є характерний так званий «феномен Кебнера», – розповідає Александрук. – Він означає, що в тому місці, де шкіра травмується, виникають типові висипання. А враховуючи, що у нас на колінах і на ліктях шкіра постійно розтягується, то в цих місцях висипання виникають найчастіше».

За словами лікаря, є шкірні захворювання, дуже подібні на псоріаз. Найбільш схожий – червоний плескатий лишай. І тут є можливість одужати протягом найближчих місяців, бо це один із проявів побічної дії ліків.

Ягоди смакують і в жовтні. Як фермер з Чукалівки зробив полуницю успішним бізнесом (ФОТО)

А псоріаз не виникає нізвідки. «Це – генетично залежне захворювання, воно проявляється під впливом сильних зовнішніх чинників. Найчастіше – від стресу», – каже Олександр Александрук.

За його словами, статистичні дані по області не відображають реальної картини, адже значно менше людей звертаються до лікаря. У 2017 році з проблемою псоріазу до дерматологів Івано-Франківщини звернулися 5056 хворих, минулоріч – 4876.

Авторка: Тетяна Скоропляс
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.