Війна Статті

На Прикарпатті понад 9000 боржників аліментів. Тепер їх стимулюють не лише батогом

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Попередній пакет законів із захисту прав дітей, які живуть у неповних сім’ях, прийняли у лютому. Тоді основним нововведенням стали перевірки українців на виїзді за кордон і заборона керування автомобілем.

Нові закони, які вже мають неофіційне гасло «Чужих дітей не буває», діють з 28 серпня і мають ще посилити санкції проти неплатників аліментів, пише “Репортер”.

За кордон лише з довідкою

Загалом на Прикарпатті є понад 9000 боржників аліментів. З них 7 % мають заборгованість понад чотири місяці, 1,8 % – понад рік.

«Новий закон збалансував відносини, які були в неповних сім’ях. Він не лише карає неплатників, а й захищає відповідальне батьківство, – каже Микола Станіщук, начальник обласного управління юстиції. – На час затвердження першого закону з’явилася критично велика кількість дітей, які недоотримували свої аліменти, тому необхідно було вжити заходів».

Для початку збільшили мінімальну суму аліментів до рівня прожиткового мінімуму: 1559 грн для дитини до шести років і 1944 – для дітей від шести до вісімнадцяти.

Читайте На Прикарпатті жінка не платила аліменти та підробляла чеки

Основні зміни стосуються виїзду за кордон. Якщо той із батьків, з ким живе дитина, не перешкоджає іншому бачитися з нею, то він може виїхати з дитиною за кордон без нотаріальної згоди другого. На кордоні треба лише показати рішення суду або органу опіки, яке підтверджує, що дитина мешкає з ним. Раніше треба було нотаріальну згоду.

«Часто це було елементом шантажу, – розповідає Микола Станіщук. – Деякі батьки вимагали додаткових грошей від колишніх чоловіка чи жінки в обмін на дозвіл виїзду за кордон з дитиною».

Також, той, хто їде за кордон, має надати іншому з батьків рекомендований лист, у якому повідомити час та дату виїзду.

Але ці правила стосуються поїздки, яка триватиме не довше місяця, у інших випадках правила залишаються старими і потрібна нотаріальна згода. Якщо в одного з батьків є заборгованість по аліментах за чотири місяці (чи три, якщо дитина важкохвора або має інвалідність), то у нього можна не питати дозволу на вивіз дитини за кордон навіть на довший термін.

Та якщо дитина не повернулася в Украї­ну за відведений місяць, на того, хто з нею їхав, можуть накласти штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів, тобто 1700-3400 грн. Крім того, йому на рік заборонять виїжджати.

Батькові, який мешкає окремо від дитини, але регулярно платить аліменти, тепер теж буде легше виїхати за кордон. Йому треба подати іншому з батьків рекомендований лист з проханням дозволити вивезти дитину за кордон. Якщо протягом 10 днів не буде нотаріальної згоди на виїзд, то можна звернутися до суду, який дозволить виїхати з дитиною.

Або аліменти, або штраф

На боржників накладають додаткові санкції. За річну заборгованість з неплатника стягують додатково 20 % всієї суми, за два роки – 30 %, за три роки – 50 % суми боргу.

«Ми бачили, що вже після введення в дію першого закону батьки сплачували аліменти за великий період часу, – каже Андрій Гайда, начальник управління державної виконавчої служби обласного управління юстиції. – Вже майже повнолітні діти отримували свої гроші за багато років. Звісно, сума аліментів з того часу змінилася. Тому другий пакет законів ввів штрафні санкції у відсотках від суми боргу, які компенсують цю різницю».

А ще тепер, щоб зайняти керівну посаду на держслужбі, треба подати довідку про відсутність боргів дитині більше шести місяців. Чиновників, які мають річну і більшу заборгованість, звільнятимуть з посади.

Читайте У двох чоловіків з Франківщини арештували житло через невиплачені аліменти (ФОТО)

Крім того, вже дорослі діти можуть не утримувати непрацездатних батьків, якщо ті свого часу не платили аліменти більше трьох років.

Основні санкції проти боржників: штрафи, обмеження права виїзду за кордон, керування автомобілем, користування зброєю, полювання. Тепер обмеження накладають після чотирьох (чи трьох – для хворих дітей) місяців заборгованості, а не шести, як колись. Якщо оплатити борг немає з чого, то горе-батька чи матір можуть зобов’язати до примусових громадських робіт, наприклад, прибирання парків і кладовищ. Таке рішення виносить суд. Раніше термін робіт був два місяці – тепер зріс до чотирьох. Тих, хто ухиляється від громадських робіт, за новим законом притягуватимуть до кримінальної відповідальності.

Також кошти батька чи матері, борг яких перевищує чотири місяці (або три, якщо діти тяжкохворі), арештовуватимуть. За словами Миколи Станіщука, тепер це відбувається автоматично, людський фактор відсутній, тож зникає можливість помилок чи маніпуляцій. Ще є «список ганьби» – реєстр боржників, який доступний в інтернеті.

«Обов’язок платника аліментів – повідомити, що він їх сплачує, – каже Андрій Гайда. – В іншому випадку виноситься постанова, яка висвічується у системі виконавчих проваджень. Прикордонна служба має доступ до неї, і боржник не може виїхати за межі України. Були навіть випадки, коли українців, які займаються туристичною діяльністю, повертали з кордону, і вони платили по 35-40 тис грн, які заборгували за багато років».

Не лише батогом

Закон забезпечив не лише санкції для боржників, але й пільги для тих, хто платить аліменти сумлінно. Наприклад, за курси чи гуртки дитині їм доведеться платити менше. Крім того, догляд за важкохворою дитиною зараховуватиметься до трудового стажу.

Діти, чиї батьки не є громадянами України, отримуватимуть свої аліменти повністю. Раніше, через податки, до них доходило лише 80 %.

Читайте На Прикарпатті чоловік сплатив аліменти після того, як йому заборонили полювати і водити авто

Сумлінний платник аліментів отримує додаткові гарантії свого права бачитися з дитиною, брати участь в її вихованні, а також гарантії того, що сплачені ним гроші використовуються за призначенням. На тих батьків, з якими живе дитина і які витрачають аліменти не на її потреби, також спрямують санкції.

Підтвердження оплати аліментів – квитанція. Якщо батько чи мати, які живуть окремо від дитини, допомагають іншим способом, той з подружжя, хто мешкає з дитиною, повинен написати відповідну заяву. «Наприклад, квитанція, що батько оплачує дитині навчання, не буде підтверд­женням для виконавчої служби, на відміну від заяви матері про те, що за конкретний період часу аліменти сплачені», – каже Андрій Гайда.

За вісім місяців, відколи діє перший пакет законів,прикарпатські діти отримали понад 36 млн грн аліментів, з них до Держбюджету надійшло більше 22,7 млн боргів за виконавчими провадженнями. Для порівняння, за вісім місяців 2017-го надійшло всього 25 млн грн аліментів.

За останні два тижні працівники державної виконавчої служби в Івано-Франківській області вже винесли 155 постанов про накладення штрафу за заборгованість по аліментах.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.