Люди Статті

Купання на Йордан. Чи є в тому користь і духовність розповідають священик, “морж” та лікар

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
19 січня українці святкують Водохреща – третє й завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу. Як і решта різдвяних празників, цей багатий своїми традиціями та обрядами. Один із них – купання в ополонці. Чи є в тому користь і духовність?

Історія Водохреща відома, напевно, кожному мало не з дитинства. Розповідається у Біблії, що, коли Христу виповнилося 30 років, прийшов він на річку Йордан приймати хрещення від Івана.Ще говориться про те, що в цей момент на Ісуса зійшов Святий Дух у вигляді голуба і водночас голос з небес проголосив про те, що Ісус – Син Божий. Саме тому Хрещення називають ще святом Богоявлення, чи Йорданом, пише Репортер.

Цього дня у містах і селах на берегах річок і струмків з льоду вирубують великі хрести й пробивають ополонки. Воду освячують у храмах, віряни її набирають, а дехто купається у крижаній воді. Вважається, що на Йордан вода набуває цілющих властивостей.

Проти течії

За словами відомого на Прикарпатті священика, настоятеля церкви у Криворівні отця Івана Рибарука, найважливіше, що відбулося тоді з погляду історії, це те, що води йорданські потекли в протилежний бік. Це означає те, що життя людства, окремої спільноти, родини, людини має потекти до Бога, пояснює отець Іван.

«Цього я щиро всім бажаю, аби наше життя, як йорданські води, текло назад до Бога, бо ми часто живемо за плином життя, – говорить священик. – Кажуть, що жива риба пливе проти течії, а мертва – за нею. Риба є символом Церкви».

Каже, протягом років помітив, що серед тих людей, які йдуть купатися в ополонку, дуже багато таких, які не ходять до церкви. А ті, хто постійно відвідує храм, систематично причащається, не дуже рвуться в холодну воду, просто цього не потребують, адже отримують силу Святого Духа через причастя.

«Купатися в ополонці – це просто традиція, яка до духовності не має стосунку, – говорить отець Іван Рибарук. – Це швидше момент людської самореалізації: от, я можу залізти у холодну воду! Але Господь каже: «По вірі вашій дасться вам». Тому, думаю, ті люди, які занурюються у воду, вони справді не хворіють, але то справа не в Йордані. Ісус не тому входив у води Йордану, аби ми нині купалися в ополонках, а для того, аби вернутися назад до Бога».

Раз на рік – мало

Тих, хто купається саме на Йордан, франківчанка Людмила Удовик називає екстремалами. 56-річна жінка моржує вже 23 роки.

«Їх Бог береже, що вони раз на рік у воду лізуть, – сміється жінка. – Це одноразова акція, яка для здоров’я мало що дає. Якщо хотіти якогось результату, аби загартуватися, – це варто робити регулярно».

Моржувати жінка почала в 33 роки. Доти, говорить, сім років готувалась –двічі на день обливалась холодною водою в душі.

«Коли мені було 24, сильно захворіла і лікарі радили берегтися від холоду, ходити з парасолькою, аби не намокнути, – згадує пані Людмила. – Подумала, як я, така молода і така хвора,буду жити – треба загартовуватися! З того часу зі здоров’ям жодних проблем».

За її словами, у Франківську на річці Бистриці-Надвірнянській, біля «Легенди», є ціле моржове містечко, де збирається велика спільнота моржів. Любителі холодного купання своїми силами облаштували тут будиночок і тренажери. Протягом дня приходить купатися до 100 людей.

«Найкраще починати підготовку до моржування з весни, з літа і так поступово йти до зими, – радить Людмила Удовик. – Як природа йде до зими, так і ви будете готові. Раз на тиждень замало, хоч б три. І буде результат».

19 січня спільнота збереться на річці, але жодної особливості купання в цей день для них не буде, бо роблять це щодня.

Без нежиті та з розумом

За словами завідувачки терапевтичного відділення Івано-Франківської центральноїміської лікарні Зени Зозуляк, різке занурення в ополонку може бути небезпечним.

«Слід зазначити, що різкий температурний перепад може призвести до спазмів судин, – говорить медик. – Особливо це стосується людей, які мають серцево-судинні захворювання, таке може загрожувати інсультом чи інфарктом. Протипоказано купання людям, які мають гострі респіраторні захворювання, нежить. Може призвестидо різних ускладнень: пневмонії, запалення вуха, можуть загострюватися хронічні захворювання, наприклад, сечостатевої системи, бронхіти. Тому тим, хто хоче займатися пірнанням у холодну воду, варто порадитися з лікарем».

Ще Зена Зозуляк наголошує: категорично заборонено зимове плавання й пірнання для людей, які мають гіпертонічну хворобу, страждають епілепсією, мають захворювання щитовидної залози, бронхіальну астму, інфекційні та шкірні хвороби.

«Якщо нема протипоказань, то – на здоров’я, – додає лікар. – При такому екстремальному купанні організм виробляє ендорфіни – гормони щастя. Тому під час пірнання у воду відчувається прилив сил.Але тим, хто думає стрибати у воду, неможна вживати алкоголь».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

 

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.