Війна Статті

Вовчинець набиває ціну. Як мер Франківська домовлявся із селянами про ОТГ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня у місті актуалізувалася тема утворення Івано-Франківської ОТГ. Місто оперативно провело слухання про можливість утворення тергромади і водночас про збереження сіл Вовчинець, Крихівці, Микитинці, Угорники і Хриплин у складі міської ради. А потім про можливість власного ОТГ поговорили й у Вовчинцях.

То до чого добалакалися?

Джерело: Аерозйомка “Вочинецькі гори” на youtube. Ігор Гв
Добровільно-примусово

Про громадські збори для франківців, призначені на 19 січня, стало відомо за кілька днів до того – 14 січня. Обговорити ймовірне створення Івано-Франківської ОТГ вирішили саме на Йордана. Адже наступного дня про власну Вовчинецьку ОТГ мали говорити вже у Вовчинці, що планує доєднати села Узин, Колодіївку та Добровляни. Тож міський голова Руслан Марцінків пішов на випередження.

На обговорення винесли два питання. Перше – звернутися до мешканців прилеглих сіл з пропозицією увійти до міської ОТГ. Їх, до слова, за перспективним планом могло увійти 15. І депутати вже затвердили порядок проведення громадських обговорень з добровільного об’єднання тергромад.

Втім, Загвіздя та Угринів вже встигли створити свої ОТГ. До Загвіздя приєдналося Підлісся, а до Угринова – Клузів. Наразі є сумнів щодо їх фінансової спроможності – рано чи пізно постане питання медичних та освітніх послуг, які селяни раніше отримували у Франківську.

Як розповів Руслан Марцінків, Угринів вже готовий віддавати місту 4 млн грн: 2,5 млн – за обслуговування мешканців громади у міській лікарні, 1,5 – за перевезення пільговиків у комунальному транспорті.

Також на обговорення франківців винесли ідею Марцінківа про збереження приміських сіл як окремих громад у складі міської ради. За проектом закону про міські агломерації, населені пункти в межах 25-кілометрової зони автоматично приєднаються до міста і збережуть свій адміністративний устрій. Але ще треба, аби закон підтримали у Верховній Раді.

На зборах франківської громади у школі № 25 Руслан Марцінків легко роздавав обіцянки – що примусового об’єднання не буде, а от закон про агломерацію нардепи таки підтримають… Також запевняв, що не хоче примусового приєднання сіл Вовчинець, Крихівці, Микитинці, Угорники і Хриплин до Франківська. Мовляв, хай села вирішать самі. І водночас активно нагадував – якщо Вовчинець розірве стосунки з містом, то повернутися вже не зможе.

Школу, до речі, теж обрали не випадково – нині там навчаються 350 дітей Вовчинецької сільради – майже п’ята частина учнів школи. Тож в разі утворення Вовчинецької ОТГ нових дітей з села планують не приймати, а за навчання вже прийнятих будуть просити гроші з бюджету ОТГ. Або ж батькам доведеться перевести дітей до школи Вовчинця.

Обидва питання – і з пропозицією селам доєднатися до Івано-Франківської ОТГ, і щоб зберегти в них громади – франківці чемно підтримали більшістю голосів.

Місто проти села

Збори громади у Вовчинці 20 січня виявилися значно гарячішими. До сільського Будинку культури прийшли мешканці багатоповерхівок мікрорайону Каскад, частина якого нині опинилася в селі, селяни, депутати Івано-Франківська та Вовчинця, Руслан Марцінків, голова сільради Михайло Назар та експерти з децентралізації.

Назар одразу розповів, що під час перемовин із міською радою їх «не почули». Тож вони почали працювати над утворенням Вовчинецької ОТГ. За словами війта, Вовчинець уже чотири роки готується до об’єднання із селами Колодіївка, Добровляни та Узин. Мовляв, у 2020 році реформа децентралізації закінчиться, і тоді вже їх до Франківська приєднають примусово. А поки що можна спробувати побути і без міста.

І перше слухання з цього приводу вже встигли провести 2 січня. Мешканці Каскаду кажуть, що нічого про нього не знали. Та всі аргументи сільського голови в їхній бік зводилися до того, що «в селі живуть ґазди» і їм видніше, ніж «мешканцям шпаківень».

Таким чином на зборах мешканців одного села одразу розділили на корінних і тих, що живуть у квартирах на Каскаді. І що далі, то більшою ставала ця прірва.

Людям з багатоповерхівок вкот­ре давали зрозуміти, що вони лише в гостях: «Живете в селі, то поводьте себе, як люди з села», «Я тут виріс і це наша земля. Ви не схожі на тих, хто живе у селі», – чули вони у свій бік. Договорилися до того, що корінні мешканці села радо віддадуть багатоповерхівки місту, лиш межі населених пунктів так просто змінити не вийде.

А на запитання, як село самостійно хоче забезпечити усіх своїх мешканців садком, школою та лікарнею, Назар лише віджартовувася: «Все буде». Коли ж мешканка Каскаду / Вовчинця запитала, звідки до її дитини їхатиме швидка, порадив почитати про телемедицину: «Скоро вас через телевізор лікуватимуть. Не треба буде швидкої».

Під кінець пообіцяв на Симоненка звести церкву, хоча присутні просили зелену зону та майданчик для дітей. І підсумував: «Не продайтеся за картку франківця».

Після жвавих обговорень член виконкому села Антон Довгий запропонував перенести голосування щодо утворення Вовчинецької ОТГ. Також вирішили, що перед голосуванням потрібно буде зареєструвати людей лише за пропискою. Той же Довгий пообіцяв, що наступного разу подбає, аби «своїх людей було більше».

На цьому й розпрощалися. Коли відбудеться наступний схід села, поки невідомо. Сільський голова каже, що про дату ще буде радитися. Втім, видно, що Вовчинець налаштований рішуче.

Маніпуляції з пропискою

Не менш рішуче налаштоване місто. Аби бути переконливішим, 22 січня на оперативній нараді Руслан Марцінків дав доручення опрацювати зміни до алгоритму прийняття дітей до шкіл, садочків, закладів культури та медичних закладів. Тобто, якщо дитина не живе у Франківську, але ходить тут до школи чи садочка, то на це має бути відповідна заява від сільради та оплата послуг. Втім, ця новація не стосуватиметься сіл, що належать до міської ради чи з якими є договори про співпрацю.

Наразі вже є один з таких договорів із Колодіївкою – на сесії міськради минулого тижня депутати проголосували за виділення Колодіївці допомоги у розмірі 1,2 млн грн, аби село не поспішало з об’єднанням із Вовчинцем. Якщо Колодіївка порушить умови договору, гроші доведеться повертати. Також за угодою, мешканці Колодіївки отримають доступ до медичних та освітніх послуг, безкоштовного проїзду за карткою франківця.

Втім, такі ж рішення Києва та Тернополя про доплату за навчання нині вже оскаржують, адже вони порушують Конституцію, яка гарантує безоплатність освіти.

Після того, як у Тернополі встановили плату в 1215 грн за навчання у міських школах для дітей без міської прописки, Тернопільський окружний адміністративний суд визнав такі дії незаконними. А з 1 січня брати гроші з дітей, що не мають столичної прописки, вирішили депутати Києва. Відтак пані-міністр освіти Лілія Гриневич звернулася до міського голови Віталія Кличка з проханням переглянути рішення – як неконституційне.

Натомість, ще раніше мер Руслан Марцінків підняв питання оплати за користування міською каналізацією для селян – хочете бути самостійними, то готуйтеся платити.

Боротьба за ресурси

Поки про готовність приєднатися до Івано-Франківської ОТГ говорили Чукалівка та Підпечери. А от Рибне, яке теж було не проти, вже увійшло до Ямницької ОТГ. Тисмениця раніше теж погоджувалася на об’єднання. А поки ж прийняла рішення не утворювати власної тергромади, але й до Франківської приєднуватися не спішить.

Селяни Вовчинця щиро переконані, що єдиний інтерес міста – сільська земля. Втім, як повідомив сільський голова Михайло Назар, вільних земель у селі немає. Тому це більше схоже на набивання собі ціни. Тим більше, експерти з децентралізації в один голос кажуть, що економічна вигода Вовчинцю не світить.

Чому міському голові так вперлося у Вовчинець? Очевидно, він має показати, що ґазда. Та й минулого року управління інвестиційної політики виконкому виграло грант на 216 тис євро для розвитку Вовчинецьких гір від Дунайської транснаціональної програми. Тож місто на гори має свої плани.

А ще – Франківськ із власних прибутків нині віддає державі реверсні кошти – тобто надлишок доходу вилучають до держбюджету. Реверс розраховують з податку на доходи фізичних осіб. І тут усе вирішує кількість населення. Після об’єднання кількість люду в громаді зросте, а сума, яку вилучатимуть, зменшиться. Так створення Франківської ОТГ дозволить не віддавати гроші, а використати їх на розвиток території.

Разом з тим «свободівці» не забувають носити на обговорення партійні прапори, палатки, роздавати календарики, газетки та пакетики із зображенням Марцінківа та Кошулинського. Нічого особистого, просто піар.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.