Війна Статті

У Франківську забудова дозволів не чекає (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого тижня міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків дав доручення встановити на Шевченка, 54 табличку з надписом – «Незаконна забудова». Мер обурився, що, мовляв, багатоповерхівка зводиться без жодних дозволів, тож він закликає франківців відмовитись від купівлі тамтешніх квартир. Але ж це не єдиний будинок у місті без паперів?

Шевченка, 54
Дивний мораторій

Рити котлован на місці старовинного будинку на вулиці Шевченка, 54 почали ще наприкінці березня минулого року. Як з’ясувалося, за роботи взялася будівельна компанія «Івано-Франківськміськбуд», яка запланувала звести там багатоповерхівку. Місце для забудови ідеальне – історична частина міста, зовсім поруч парк Шевченка та міське озеро. Однак, як повідомили в Департаменті архітектури, містобудівні умови та обмеження за цією адресою не видавали. Зараз це ніби вже й нікого не дивує, бо чимало новобудов з’являється за принципом: спершу будинок – потім дозволи. Але не цього разу.

Справа в тому, що 24 травня 2017 року франківські депутати проголосували за мораторій на будови на Шевченка. І це означає, що там заборонене не лише будівництво, а й навіть реконструкція з розширенням чи надбудовою вже існуючих будівель і споруд.

Натомість «Івано-Франківськ­міськбуд» продовжив зводити «багатоквартирний житловий будинок еліт-класу». Адже за планом він має бути зданий в експлуатацію наприкінці 2019 року.

31 липня цього року депутати міськради вкотре відмовили забудовнику у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. А Руслан Марцінків закликав не купувати там квартири.

«Забудовник будує без дозвільних документів. Взагалі ніяких дозволів немає. Ми просимо мешканців не купувати квартири в цьому будинку. Щоб потім під вікнами міськради не стояли сотні обдурених вкладників», – сказав мер і доручив Муніципальній інспекції встановити поблизу щит «Незаконна забудова».

Суд підтримує забудовника

Чимало крику в місті було і через забудову на Мазепи, 144, поблизу міського озера. Ще на початку 2016 року будівельна компанія «Прикарпаття і К», на замовлення громадської організації «Товариство сприяння обороні України» (ТСУО), взялася будувати нібито спортивно-готельний комплекс. А по факту виявилося житло.

Водночас в управлінні Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) офіційно повідомили: будь-які дозвільні документи на Мазепи, 144 відсутні. Так, 21 січня 2016 року ДАБІ видала припис про накладення штрафу на забудовника і зупинку будівельних робіт. Але вже в березні Івано-Франківський окружний адміністративний суд скасував припис ДАБІ.

До теми: «Дністер» виходить з берегів. Пам’ятку архітектури у Франківську замість реставрації – добудовують (ФОТО

Паралельно франківське ТСОУ звернулося в міський департамент містобудування та архітектури із заявою про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки площею 1,26 га на Мазепи, 144 – «для будівництва двох черг багатоквартирного житлового комплексу з вбудованими приміщеннями спортивно-громадського призначення». Департамент відмовив.

Тоді організація подала позов в Івано-Франківський окружний адмінсуд, в якому вимагала від департаменту містобудування та архітектури видати їй містобудівні умови. Цього разу суд став на бік департаменту і постановив відмовити ТСОУ в позові. Однак і на цьому історія не закінчилась, бо ТСОУ подало апеляцію. І Львівський апеляційний суд скасував постанову Івано-Франківського адмінсуду. Мало того – зобов’язав департамент надати ТСОУ дозволи на будівництво.

А поряд із багатоповерхівкою ТСОУ «апартаменти» почала будувати фірма ТОВ «ВРС ЛТД». Згідно з договором оренди від 2006 року, цільове призначення землі – для облаштування паркінгу.

Замість парковки – багатоповерхівка

За даними системи YouControl, кінцевими бенефіціарними власниками ТОВ «ВРС ЛТД» є мати народного депутата Юрія Солов’я Ярослава Соловей та його брат Роман. Серед засновників також – ПП «Парк Готель», яке на 100 % належить Романові Солов’ю, і спільне українсько-бельгійське підприємство «Рейкарц і партнери. Україна», засновники – компанії з кіпрською пропискою.

Квартири для МВС

За принципом: спершу будинок – потім дозволи, з’явилися і новобудови на вулиці Національної Гвардії, 14В. Будівництво у 2017 році розпочав підприємець Володимир Себедин на замовлення Національної академії внутрішніх справ. Багатоповерхівка виросла на місці давніх австрійських казарм трохи більш як за рік.

У 2016 році, за клопотання Національної академії внутрішніх справ, заступниця голови Івано-Франківської ОДА Марія Савка підписала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,7128 га на Національної Гвардії, 14В. Цей дозвіл передбачав зміну цільового призначення землі – для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Адже попередньо земля була відведена під заклади освіти.

До теми: З життя «борщівників». Чому у Франківську люди змушені перекривати дороги

Втім, будувати почали без дозвільних документів. Обласна прокуратура навіть порушила кримінальне провадження за фактом початку самочинного будівництва на цій території. Проте у червні цього року на сесії Івано-Франківської міськради депутати узаконили будівництво на Національної Гвардії, 14В, затвердивши детальний план території.

Національної Гвардії, 14В

Нині квартири там продає будівельна компанія «Спілка забудовників» і обіцяє покупцям здати квартири в експлуатацію вже наприкінці цього року.

По сусідству з СБУ

Ще один елітний багатоквартирний житловий будинок, але не зовсім законний, з’явився на Сахарова, 18. Будує ТОВ «СБ Груп» на замовлення ПП «Панорама Прикарпаття».

У 2005 році «Панорама Прикарпаття» викупила у державної компанії «Укрспецекспорт», що входить до держконцерну «Укр­оборонпром», будівлю недіючої їдальні № 40, поруч з адмінбудівлями обласних управлінь СБУ та Нацполіції (вулиця Сахарова, 15).

У 2014 році «Панорама Прикарпаття» вирішила зробити з їдальні житлову нерухомість і отримала містобудівні умови та обмеження для реконструкції з переплануванням недіючої їдальні.

У 2016 році департамент містобудування та архітектури Івано-Франківського міськвиконкому видав забудовнику нові містобудівні умови, в яких вже не йде мова про реконструкцію їдальні. Їх видали для будівництва багатоквартирного житлового будинку.

Сахарова, 18

Але історія зі зміною їдальні на житловий будинок не завершилася, бо ж досі цільове призначення землі – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. Тобто, будова житла там незаконна. Адже за законом, «житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети».

Крім того, якби змінилося цільове призначення, то орендар мав би отримати новий проект землеустрою, і на його основі укласти новий договір оренди. А зважаючи на те, що ділянка під житлову забудову значно дорожча, ніж під обслуговування недіючої їдальні, то орендар мав би сплачувати більше коштів до міського бюджету.

До теми: Франківська міськрада узаконить багатоповерхівку, яку спорудили напроти СБУ і поліції
***************

За даними міського управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю, у 2017 році на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності у Франківську вони перевірили 151 об’єкт.

За результатами цих перевірок забудовникам винесли 74 постанови на загальну суму 1 515 072 грн.

З них добровільно сплачено до міського бюджету лише 292 086 грн, тобто п’яту частину від накладених штрафів.

В органи державної виконавчої служби передано 124 886 грн, а забудовники оскаржили в судах штрафи на суму 1 098 100 грн.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.