Війна Статті Фото

Авангард вражає, аж не віриться. Франківці знайшли на Одещині зразкове ОТГ (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Авангардівська ОТГ – це така громада, що аж не віриться. Селище дивує рівненькими дорогами, трояндовими кущами, сучасними будівлями, а ще підходом до безпеки та освіти.

Про те, як накопичувати успіх й ділитися з іншими, «Репортер» дізнавався на Одещині.

Для себе та інших

Селище Авангард розташоване за п’ять кілометрів від Одеси. У 1921 році тут заснували колгосп з такою назвою, а у 1995 році утворили Авангардівську сільраду. Нині вона одна з наймолодших на Одещині.

У жовтні 2017 в рамках реформи з децент­ралізації Авангард об’єднався з сусіднім селом Прилиманським – створили Авангардівську ОТГ. Минулоріч громада посіла друге місце в Україні за успішністю.

По Одесі за котами. Як франківці шукали скульптури пухнастиків і відкривали місто (ФОТО)

Голова ОТГ Сергій Хрустовський зізнається, що й до об’єднання селище було успішним, адже на території сільради розташований знаменитий речовий ринок «7 кілометр». Надходження до бюджету давали змогу успішно розвивати селище.

«Але децентралізація дає багато плюсів і таким успішним громадам, як наша, – говорить Хрустовський. – Наприклад, отримали 30-35 млн податку від фізичних осіб. Друге – почали будову школи. У Авангарді її ніколи не було, всі їздили в Одесу. Будівницт­во школи – 80 млн грн. Половину кош­тів обіцяють з держфонду регіонального розвитку. Не були би об’єднані – цієї зеленої дороги не було б».

Нині закінчують проєктування будинку культури у Прилиманському. Його вартість – близько 50 млн. Також будуть подавати проєкт на конкурс й просити співфінансування. Ще там проєктують садок.

«За минулий рік в інфраструктуру Прилиманського вклали 70 млн з власного бюд­жету, в Авангард – 30 млн, – каже Сергій Хрустовський. – На початках люди боялися об’єднуватися, бо говорили, що центральне село буде забирати все собі. Ні. Ми перевернули цей стереотип. Показали, що те село, яке доєднується, отримує великі блага. Довели, що самі працюємо й інших підтягуємо».

Нині у Прилиманському капітально відремонтували школу. Вклали 27 млн. Зробили реконструкцію водовідведення, повністю освітили село.

Нині до ОТГ хочуть доєднатися Хлібодарська та Новодолинська селищні ради. Роздумують – ще три.

Троянди з відходів

Охочих переїхати жити в Авангард не бракує, бо чисто, безпечно й комфортно. Багато одеситів орендують тут житло.

ОТГ має свій відділ архітектури, ЦНАП.

«Є свій паспортний стіл, видаємо біомет­ричні паспорти, – хвалиться пан Сергій. – До кінця року стоїмо на черзі, аби отримати обладнання і видавати техпаспорти на автомобілі».

Громада на кордоні. Як франківці у рожевих водах плавали (ФОТО, ВІДЕО)

Ще одною родзинкою Авангарду є троянди. Вони всюди. Квіти посадили за гроші від вторсировини. Три роки тому в громаді почали її сортувати та здавати. Голова каже, квіти за гроші від сміття – це дуже символічно.

Повне асфальтування авангардівських доріг закінчили два роки тому. Вибачте за пафос, вони ідеальні. Зараз взялися за дороги Прилиманського.

Вкладати в дітей

Велику увагу в ОТГ приділяють освіті та дітям. За словами Сергія Хрустовського, тут економити не збираються.

Розказує, що два роки тому в селі побудували садок, найбільший в області – 410 дошкільнят. Навіть з Одеси хочуть до них, бо умови добрі.

Чотири роки тому започаткували безкош­товні поїздки сільських дітей в одеський басейн. Їздять двічі на тиждень – за рахунок села. Каже, все роблять, аби відтягти від комп’ютерів, аби виростали здорові.

«Створили спортивну школу у 2018 році, – перелічує голова. – Об’єднання нам дало і ці бонуси. Сьогодні з футболу у Львові третє місце зайняли, дзюдоїсти наші теж задніх не пасуть. Але призові місця – не головне, добре, що діти задіяні».

Херсон у димці минулих часів. Як франківці своїх шукали (ФОТО)

При будинку культури працюють 27 студій – театральні, хореографічні, вокальні, художні. Село має свій оркестр.

«Я коли прийшов на посаду, то сказав, що без церкви, школи, стадіону і оркестру села не може бути, – сміється Хрустовський. – Грають вечорами у центральний альтанці. Діти, дорослі приходять».

Цьогоріч започаткували стипендії десяти талановитим дітям – щомісяця по 500 грн. Голова каже, це буде стимулом.

«У мене дві дочки підростають, маю такий принцип – вкладати в дітей, бо це найголовніше, – говорить Сергій Хрустовський. – Автомобілі погниють, хати порозсипаються, а виховати їх добрими людьми – це головне».

Збудуйте нам скейт-парк

Ще одною гордістю громади є сучасний Центр безпеки громадян. Там екскурсію проводить його керівник – Валентин Перебийносюк. Він з династії пожежників. Батько і двоє його братів також рятувальники.

Центр геть новий, відкрили 16 липня. Там пожежні та приватна охорона. Центр обійшовся громаді у 14 млн грн, ще 14 млн виділив Кабмін. Нині ту працюють 16 людей.

За словами керівника, центр дуже потрібен, бо за рік в ОТГ стається 50-60 пожеж. Крім того, через селище проходить траса Одеса-Рені та Одеса-Київ – бувають ДТП.

Також тут діє програма «Безпечний Авангард» – чотири групи швидкого реагування, два патрульних автомобілі. На всій території Авангарду та Прилиманського – 90 камер відеоспостереження.

А в місцеву амбулаторію люди ходять, як у санаторій. Саме так тутешній медзаклад називають авангардівці. Гарна двоповерхова будівля, навколо зелена територія з альтанками.

Територією проводить головний лікар Олександр Климчук. Каже, в ОТГ є три амбулаторії, працюють 35 людей. Апаратуру закупили за кошти сільради.

Поруч з медзакладом вирує спортивне життя Авангарду. Такими залами й майданчиками може похвалитися не кожен обласний центр.

За словами проєктної менеджерки Авангардівської ОТГ Світлани Рябоконь, у них окреме спортивне містечко, де є просто все.

«Повністю реконструювали старий стадіон, – розказує пані Світлана. – Нині тут є два майданчики для міні-футболу і стадіон-трансформер для гри у волейбол і баскетбол. Окремо – будівля, де є роздягалка з душовими. Окремо – зал, де діти займаються дзюдо. Щовечора стадіон заповнений. Хтось бігає, хтось їздить на велосипеді. Охочих зай­матися спортом не бракує».

Вдень на майданчику ганяють на роликах і скейтах місцеві підлітки. Скейт-парк обійшовся у 1,5 млн грн з бюджету ОТГ.

«Історія його створення дуже цікава, – говорить пані Світлана. – Одного разу прийшли на роботу, виходимо на балкон, а внизу напис: «Збудуйте нам скейт-парк». Ми зафіксували цю заяву дітей і за чотири місяці збудували їм майданчик. Він порожнім не буває».

Автор: Світлана Лелик

Проєкт «Свої» реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID)

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.