З початку повномасштабного вторгнення Івано-Франківськ прийняв понад 40 тисяч вимушених переселенців. Ці люди конче потребують безпечного та якісного житла. За програмою «Підтримка ЄС для задоволення нагальних житлових потреб внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується ЄС та реалізується під управлінням НЕФКО, в місті реконструювали університетський гуртожиток та адмінбудівлю.
В результаті реалізації проєкту із загальним бюджетом 2,2 млн євро гуртожиток здатний вмістити 150 мешканців, а адміністративна будівля – 40.
Плідна співпраця нашого міста з НЕФКО триває вже багато років. Завдяки НЕФКО ще до війни в Івано-Франківську було термомодернізовано та обладнано новими системами опалення десятки закладів освіти, – каже міський голова Руслан Марцінків. – 2022 року Івано-Франківськ отримав грантові кошти на облаштування соціального житла. Дякуємо Євросоюзу за підтримку України та можливість забезпечити домівками людей, які вимушено перемістилися до Івано-Франківська з зони бойових дій і, як очікується, залишаться в місті на довгостроковій основі.
У рамках бюджету 2,2 млн євро об’єкти реконструювали із застосуванням сучасних енергоефективних рішень. У гуртожитку замінили опалення, встановили індивідуальний тепловий пункт, утеплили фасад і горище, відремонтували дах, виконали внутрішні оздоблювальні роботи. Крім того, встановили сонячну електростанцію, а також модернізували системи водопостачання, водовідведення та вентиляції.
В адмінбудівлі добудували додатковий поверх і спорудили новий дах. Також був встановлений індивідуальний тепловий пункт, пожежна сигналізація й теплоізоляція, під’єднані комунікації та відремонтований фасад.
Житло укомплектували всіма необхідними меблями, побутовою технікою, кухонним посудом та спальними аксесуарами.
Алла приїхала до Івано-Франківська з Маріуполя з мамою та дочкою. Її чоловік, військовослужбовець, залишився в Донецькій області. Сім’я вже обжилася в новому місті, а Алла знайшла роботу.
Дитина вчиться в місцевій школі, а я працюю в центрі підтримки переселенців з Маріуполя, – ділиться вона. – У вільний час – плету сітки для військових.
Алла вдячна спонсорам проєкту й вірить у світле майбутнє України.
Я дуже підтримую створення соціального житла. Це надзвичайно актуальні ініціативи, і вони справді на часі, бо багато людей втратили домівки і лише невеликий відсоток зможе повернутися. Однак надія завжди є. Дуже хочеться, аби Україна повернула своє, відбудувалась, і всі сім’ї нарешті возз’єдналися, – каже Алла.
Ключі від нової квартири отримала й Галина родом з Мелітопольського району. Івано-Франківськ припав родині до душі.
Це гарне, домашнє місто з добрими й привітними людьми, – говорить Галина. – Ми ніколи нікуди не виїжджали, тому я навіть не думала, що мені тут так сподобається.
Старші діти Галини налаштовані на те, щоб залишитися в Івано-Франківську надовго, тож нова квартира дає їй відчуття стабільності. Незважаючи на те, що вони знайшли комфортний прихисток у новій квартирі, родина Галини сподівається, що рідне місто буде відбудоване.
Діти тут помаленьку обживаються, але нам із чоловіком дуже хотілося б повернутися. Івано-Франківськ – чудове місто, але там ми народилися й виросли, там наш дім, – каже Галина.
В ЄС раді спостерігати, як івано-франківський проєкт змінив життя українських переселенців, водночас доклавшись до зеленої трансформації країни та енергетичного переходу, – коментує Жослен Корне, керівник відділу з питань реконструкції, енергетики, інфраструктури та навколишнього середовища Представництва ЄС в Україні. – Ми підтримуємо Україну, задовольняючи гуманітарні потреби, пов’язані з війною, та надаючи постраждалим гідний життєвий простір, щоб почати життя з нової сторінки.
Реконструкція та енергоефективна модернізація соціального житла в Івано-Франківську стосується не лише облаштування комфортного прихистку для внутрішньо переміщених осіб: цей проєкт сприяє зміцненню енергетичної стійкості та незалежності України, – зауважує Ронні Нільссон, старший радник НЕФКО. – Ми раді допомогти місцевим громадам з розміщенням новоприбулих з регіонів, де точаться бойові дії, і водночас здійснити довгостроковий вплив на майбутнє України як зеленої та сталої країни.
НЕФКО – Північний зелений банк, міжнародна фінансова організація, заснована в 1990 році. Працює над конкретними заходами для прискорення зеленого переходу. Крім власного капіталу Інвестиційного фонду НЕФКО, керує декількома трастовими фондами.
Читайте: Від 12 тисяч за місяць. Як на Прикарпатті долучитися до суспільно-корисних робіт
Comments are closed.