Соціум

У Кутах столітній будинок перетворився на прихисток для ВПО (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Від початку повномасштабного вторгнення Карітас Коломия забезпечує помешканням вимушено переселених осіб в п’яти своїх шелтерах. А вже у вересні благодійний фонд планує відкрити ще один прихисток у мальовничому селищі Кути. 

Загальна  вартість будівельних робіт у новому шелтері становить близько 12 млн грн, пише Карітас Коломия.

У Коломиї столітній будинок перетворився на прихисток для ВПО (ФОТО)

Його відкриття стало можливе завдяки проєкту «Гідна допомога внутрішньо переміщеним особам у західній частині України», який реалізовує Карітас України та Карітас Коломия за підтримки Гуманітарного фонду для України (UHF) та проєкту “Надзвичайне реагування на війну в Україні”

Місце нового шелтера Карітас Коломия обрав не випадково. Мальовниче селище Кути, яке розташоване серед гір, на наш погляд, дійсно може  посприяти відновленню постраждалих від бойових дій. Тут вони матимуть можливість перезавантажитися, відпочити  і побути в спокої”, – розповідає Олег Глиняйлюк, локальний менеджер проєкту  “Гідна невідкладна допомога ВПО у західній частині України.

До того ж Карітас Коломия завжди мав тісну співпрацю із Кутською ОТГ в рамках напрямків “Домашня опіка” та проєкту “Розвиток соціального служіння в громаді”. Тому, коли виникла потреба у переміщенні 65 ВПО із закладів освіти (шкіл та дитячих садків), у яких вони зараз живуть, місцева влада звернулась саме до благодійного фонду.

У Коломиї столітній будинок перетворився на прихисток для ВПО (ФОТО)

Ми підписала з Карітасом договір про довгострокову оренду приміщення під шелтер на відкритих торгах, які у нас відбулися згідно чинного законодавства. Досі залишилось питання оренди, яку повинен сплачувати благодійний фонд. Проте, Кутська селищна рада готова ці кошти, до прикладу, направляти на розвиток нового шелтера: інфраструктури, харчування мешканців чи інших потреб”, – каже Дмитро Павлюк, селищний голова Кутів.

Непроста будівля

Оформленням всіх необхідних документів займався юридичний відділ Карітас Коломия, який очолював Роман Данилець. Процес був доволі не легким, каже спеціаліст.

Ми мусили юридично оформити ці відносини шляхом укладання договору про оренду, – розповідає Роман Данилець. – Процес відносно непростий, але, на щастя, нам вдалось вчасно його завершити. Це дозволило на перейти до наступного етапу –  укладання договорів із забудовниками та іншими організаціями, які в подальшому брали участь в ремонті приміщення. Зовні це виглядало непомітно, але насправді вимагало багато зусиль усього юридичного відділу Карітас Коломия. Радіємо, що за такий порівняно короткий час ми все встигли зробити.

У Коломиї столітній будинок перетворився на прихисток для ВПО (ФОТО)

До слова, будівля, яка слугуватиме новим шелтером, справді унікальна, адже збудована ще в 1907 році. Це колишня домівка австрійця, який мав три великих підприємства, а також був меценатом і багато жертвував на місто. Проте, через свій солідний вік, з ремонтом приміщення були певні труднощі.

Найважче було безпосередньо зберегти історичну цінність цього будинку, – говорить Володимир. – Так, наприклад,  потрібно було поєднати сучасні вікна зі старими дерев’яними конструкціями. Або ж загальний простір пов’язаних кімнат розділити на окремі та провести туди комунікації: воду, каналізацію і тому подібне. А потім все це поєднати з сучасним опаленням.

Інклюзивний простір

До реконструкції будинку також долучився архітектор Олександр Малкович. Разом з керівником проєкту, вони зробили планування,  яке забезпечує збереження історичної цінності приміщення і максимальне використати його площі для потреб приблизно 80 переселенців. Зокрема, у кімнатах будуть жити не більше 6 осіб в кризових ситуаціях. А ще, що не менш важливо, новий шелтер буде інклюзивним для різних груп населення.

Читайте: Папір вислухає все. Франківська психотерапевтка розробила щоденники, які допомагають жити у війні

“Для нас важливим моментом було зробити це приміщення зручним для різних груп населення, – розповідає Олег Глиняйлюк. – Тому ми заклали пандуси та ліфти для людей з інвалідністю, а також намагались створити безпороговість простору. На жаль, у деяких моментах це нам не вдалося, зокрема на горищі, через конструкцію даху. Але в інших аспектах, ми таки досягли бажаного результату. Тобто, люди з інвалідністю зможуть повноцінно перебувати в цьому просторі. Зараз головне, щоб донори виділили додаткове фінансування для повноцінної реалізації проєкту.

У Коломиї столітній будинок перетворився на прихисток для ВПО (ФОТО)

Зокрема, нам не вистачає коштів на ліфт на горище та підйомник вниз, а також утеплення приміщень. Також, ми зробили генплан території, на якому передбачили дитячий та спортивний майданчики і рекреаційну зону, парковку, під’їзди.

При новому шелтері також буде працювати Простір, дружній до дітей за окремим мікро проєктом. Там буде продумана ціла програма для занять з дітьми психологів та педагогів. Працювати з психологом зможе і старше покоління, що дозволить їм відновитись та зрозуміти як жити далі.

Відкриття і поселення людей у шелтер планується вже у вересні. Паралельно з цим будуть закінчуватись роботи по благоустрою території: заїзди, ворота, бруківка та інше.

У Коломиї столітній будинок перетворився на прихисток для ВПО (ФОТО)

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.