Соціум

Тепле місто. Відень на Грюнвальдській

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Проект «Грюнвальдська» зародився рік тому та об’єднав франківських архітекторів. Спершу він планувався як проект, який просто підштовхував би людей щось змінювати на цій вулиці. Та коли з’явилася ініціатива «Тепле місто», до роботи вирішили підійти ґрунтовніше. За п’ять років молоді люди планують зробити цю вулицю зразковою – ідеальною.

vid (5)

Ініціатори проекту «Грюнвальдська» – архітектори Христина Косьмій та Андрій Назаренко – нещодавно відвідали Відень. Там набиралися досвіду, який можна використати у Франківську. Кажуть, їхали цілою командою. У кожного було своє зав­дання – дивилися на благоустрій, звертали увагу на матеріали, на якість роботи, озеленення, вивіс­ки. Потім це все обговорювали.

vid (1)

За словами Христини Косьмій, Відень порівняно з Франківськом – занадто масштабне місто.

«Але мені там вдалося зрозуміти, що треба простіше підходити до проекту, до процесу, – каже Христина. – Сподобалися прості вуличні меблі. Їх можна склепати самому із будівельних палетів. Сів і зробив. Там так і було. Якось у них те все простіше сприймається громадою».

vid (2)

Андрій розповідає про відві­дини культурного віденського цент­ру, створеного на базі якогось старого промислового об’єкту. Каже, його викупили меценати і створили там такий цікавий простір, де є багато майстерень для студентів, чимало проектів, які вони ж зробили – різні інсталяції, вуличні меблі, дитячі майданчики, сцена. Такий собі навчально-відпочинковий простір для громади.

vid (3)

«На Грюнвальдській такого не зробимо, але виникла ідея згуртувати мешканців задля такого собі процесу, – говорить Христина. – До прикладу, можемо разом поставити дві вуличні лавочки, але не звичайні, а у форматі експерименту – будь-якої форми, з будь-якого матеріалу. Подивитися як це приживеться. Або наприклад, поробити клумби, повідділяти їх дошками, написати, що це квіти такого-от під’їзду, такого-от будинку. Люди б за цим доглядали, бо воно їхнє».

vid (4)

Щодо зрушень проекту «Грюнвальдська», то наразі архітектори готують ескізний проект вулиці. Мета – відтворити цілу Грюнвальдську в майбутньому проекті з точністю до міліметра. Ескізну роботу планують презентувати вже у грудні.

А ще збираються подивитися на благоустрій міст Балтики, позичити там корисні ідеї. Усім побаченим обіцяють поділитися.

Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні