Соціум

Ровери не зникають. Четверо франківців створили електронну базу крадених велосипедів «backmy.bike»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Два роки тому четверо франківців створили унікальний для України ресурс — «backmy.bike». Якщо зовсім просто — електронну базу крадених велосипедів. Сайт корисний для тих, у кого поцупили ровер або хто планує купити його з рук і хоче знати, чи не крадений.

Крадені велосипеди

За словами одного з координаторів проекту «backmy.bike», франківця Сергія Хмельовського, ідея виникла одразу, коли в його одного друга-екстремала вкрали дуже дорогий ровер. Вирішили допомогти, розповсюджуючи інформацію через соцмережі. Крім того, тоді, пригадує Сергій, був якийсь такий пік крадіжок, тож задумались — а чому не зробити якусь базу крадених велосипедів? Ще й допомогти іншим, попередити покупку краденого, бо ж ровер не зникає — його десь перепродають?

«Ми подумали, що було б добре перенести відповідальність на людей, які будуть їх купувати, — пояснює Сергій. — Ясно, що це буде невелика кількість. Проте, вважаю, якщо людина пересіла на велосипед, то вона доволі освічена. Їй буде цікаво дізнатись, чи має той ровер якусь позитивну історію, чи, може, він крадений».

Отож буквально за кілька днів хлопці зробили прототип сайту і запустили його. Проект презентували на велофорумах, подалися на конкурс платформи «Велика ідея», пройшли відбір. На спільнокошті зібрали 30 тис. грн, які витратили на потужніший сервер, роботу програмістів, рекламну поліграфію. Тобто з проекту вихідного дня, каже Сергій, переросли у такий собі стартап. Також він зізнається, що подібні проекти були, але виглядали звичайною таблицею в Excel. У них же ціла добре продумана схема.

Нині в базі близько 1000 крадених роверів зі всієї України. Найбільше звернень від львів’ян, одеситів та киян.

Як воно працює? Якщо у вас поцупили велосипед, то найперше слід написати заяву у поліцію, а потім зайти на сайт backmy.bike. Там зайти у розділ «Повідомити про крадіжку», заповнити анкету, завантажити фото ровера, вказати унікальні номери рами та вилки. Залишити свої контакти й чекати.

Також Сергій радить поширювати інформацію по соціалках. Так є ймовірність, що ровер ще не встиг поїхати в інше місто і хтось його бачив. Про це можна повідомити у розділі «Маю інформацію». Ці всі дані модеруються, аби не натрапити на шахраїв. За словами Хмельовського вже були прецеденти, мовляв, відправте 200 грн і я поверну велосипед чи скажу, де він є.

«Були повідомлення, що на такому й такому ринку бачили ровер з такими і такими номерами, люди йшли і знаходили свої велосипеди, — розповідає Сергій. — Загалом завдяки нашому ресурсу вдалося знайти 12 роверів».

Доволі часто трапляється, що ровер вкрали в одному місті, наприклад, у Львові, а знайшли в Одесі. Приходять повідомлення: «Вже не актуально. Знайшли. Дякуємо».

Коли ж ви й не підозрювали про ті маркування, а ровер вкрали, то достатньо фотографії та опису транспортного засобу. Це хоч якась первинна гарантія, що якщо велосипед знайдуть, то за тими описами його можна буде ідентифікувати. Також варто берегти чеки з магазину — там має бути вся інформація.

Сайт буде корисний і для тих, у кого ще нема велосипеда, але людина хоче його придбати десь на базарі. Аби бути певним, що він не в розшуку, знаходите на сайті рубрику «Перевірити велосипед», вводите ті ж унікальні номери рами чи вилки ровера, який вам приглянувся. Не розшукують — купуйте.

Зараз хлопці працюють над тим, аби в недалекому майбутньому ресурс перетворився з бази крадених велосипедів на просто — базу роверів.

«Як у машин є техпаспорт, було б круто, якби такий був у велосипеда, — каже Сергій Хмельовський. — Аби людина могла прочитати повну історію про ровер. Дізнатися, де він був куплений, ким проданий, що він не крадений, за ним доглядали. Хочемо перетворити купівлю-продаж двоколісного засобу в щось більше — як продаж машини».

А вже у найближчих планах велоактивісти хочуть зробити спеціальну карту по місцях, де найчастіше викрадають ровери, аби велосипедисти в тих районах були обачнішими.

Тож, аби не стати жертвою крадія, ось вам кілька дуже простих порад: не залишайте ровер без нагляду, не лишайте його на ніч на сходових клітках чи регулярно на одному й тому самому місці, придбайте добрий замок. Це буде на 95 % гарантією того, що велосипед не дістанеться комусь чужому. Бережіть себе і ровери!

Цикл статей з популяризації велоруху в Івано-Франківську підготовлено “Теплим Веломістом” та редакцією “Репортер”. Далі буде…

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.