Соціум

Домофони без контролю

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Рік тому Івано-Франківська міськрада прийняла рішення щодо підпорядкування домофонних фірм. На думку депутатів, якщо підприємця, який обслуговує будинок, підпорядковувати балансоутримувачу, то на підприємця буде вплив.

Планували віддати домофони на баланс ЄРЦ, провести тендер, визначити одного підприємця, який буде всіх обслуговувати і головне — у кілька разів знизити тариф. Минув рік, а те положення існує тільки на папері.

Ні роботи, ні грошей

Депутат облради Сергій Адамович веде війну з домофонниками вже давно. Ще у березні 2011 року до мешканців його будинку прийшов підприємець, який пообіцяв поставити двері в під’їзді та домофон. Люди зібрали по 250 грн., а той тільки провів трубки у квартирах. Решти мешканці так не дочекалися.

«Я тоді написав в управління захисту прав споживачів, — розповідає Адамович. — Згадав, що, згідно із законом, підприємець має повернути 250 грн. і заплатити пеню за те, що не зробив. З’ясувалося, що та фірма із Комсомольська Полтавської області… Врешті, управління взяло у директора фірми письмовий лист, що кошти він поверне. Правда, за пенею сказали звертатися в суд. Але він мені нічого не заплатив. То я знов їм написав».

Але, депутат таки добився справедливості. І трохи заспокоївся. Поки не дізнався, що підприємець віддав кошти тільки йому. А поки Адамович вимагав справедливості для інших мешканців, до під’їзду прийшов новий підприємець. І теж хоче встановити домофон.

«Я йому кажу, міська рада прийняла положення, — продов­жує депутат, — там усе розписано і треба зібрати не менше 75 % підписів людей. Він зібрав підписи, але не всі, потім сказав, що те положення не діє, тому він буде встановлювати домофони й без цього».

Скаржаться й інші іванофранківці. Наприклад, пенсіонерка пані Віра говорить, що підприємці дістали її тим, що постійно ходять і просять підписатися. А вона категорично проти. Каже, в будинку 32 дітей, двері й так постійно відкриті, бо діти ходять туди-сюди. Зрештою, і грошей на домофон у неї нема, і потреби.

За що збільшувати оплату?

А от програміст Олександр має в будинку домофон і задоволений майже всім. Єдине, має питання до ймовірності підняття оплати. За його словами, недавно він отримав квитанцію, в якій йдеться: для абонентів, які оплатять рік технічного обслуговування, до кінця року ціну не підвищать.

«Щокварталу ми платимо 19,20 грн., це 6,40 на місяць, — говорить Олександр, — і за рік не було жодної поломки. Не розумію, які підстави є у підприємства підвищувати оплату?».

Як каже Тетяна Маковська, директор ТОВ «Домофонсервіс», вони надіслали ці квитанції на прохання мешканців. Мовляв, людям легше оплатити один раз на рік. І вона не заперечує ймовірності підняття оплати.

«Згідно з договором, ми маємо право піднімати абонплату один раз на рік, не більше, ніж на відсоток інфляції, — говорить Маковська. — За 2,5 роки, що ми працюємо в Івано-Франківську, абонплата не піднімалась ні на копійку. А туди входить усунення усіх пошкоджень, включаючи й вандалізм. Бо жодна людина не платить додатково, якщо вандали перерізали кабель, щось вкрали чи вирвали систему».

Крім цього, підприємець каже, що звернулася в прокуратуру із листом щодо положення, яке прийняла міськрада. «Там є ряд пунктів, які не відповідають діяльності нормальної домофонної фірми, — говорить вона. — Вони не продумані, адже складалися без участі працівників наших компаній».

Люди потребують захисту

Як каже юрист територіального відділення Антимонопольного комітету в Івано-Франківській області Роман Країло, у положенні дійсно є кілька важливих нюансів, які треба міняти. Однак, воно має бути, щоб бодай якось дисциплінувати домофонників.

Отже, у положенні йдеться про те, що ЄРЦ має визначати підприємця, який буде обслуговувати домофонні системи. А підприємці проти. «Вони дають гарантію 10 років і вважають, що коли йдеться про те, що продавець відповідає за недоліки товару в період гарантійного строку, то це порушення Цивільного кодексу, — говорить юрист. — Бо якщо буде обслуговувати інша фірма, то вони не зможуть відповідати за гарантію. І це правильно, бо хто встановив, той і має відповідати».

Крім цього, Антимонопольний знайшов у положенні ще одну суперечливість. Міськрада планувала включити плату за домофон до тарифу з обслуговування будинків та прибудинкової території. А це суперечить постанові КМУ, яка говорить що оплата за домофони регулюється договірними положеннями і оплачується поза тарифом.

Також вони будуть пропонувати внести зміни у положення щодо 75 % підписів. Юрист каже, треба 100 %. Мовляв, є випадки коли, наприклад, інваліди грошей на трубку в квартирі не мають. Зайти в під’їзд вони зможуть, адже їм видають таблетку. Але щоб, наприклад, впустити швидку, їм треба спускатися та відкривати двері під’їзду. А якщо вони не в змозі?

Є й ще одна проблема. Люди мають пільги на житлово-комунальні послуги, а підприємці їх або ігнорують, або регулюють по-своєму. Наприклад, визначають, що даватимуть пільги тільки одному чорнобильцю, одному учаснику війни та одному репресованому. А інші?

«Ми хочемо написати лист від комітету в міністерство ЖКГ, — зауважує Роман Країло, — щоб вони врегулювали це питання. Було б добре, аби прийняли якесь положення. Бо на рівні міських рад це питання врегульовується неякісно».

До речі, секретар міської ради Микола Вітенко зізнається, що, незважаючи на положення, робота домофонників і далі безконтрольна, а намагання балансоутримувача владнати це питання — неефективне. Відтак він чекає письмових зауважень від Антимонопольного комітету, обіцяє їх вивчити та внести відповідні зміни у положення.

Наприкінці згадаємо усім відомий вислів, який любить вживати міський голова Віктор Анушкевичус: «Не помиляється тільки той, хто не працює». Бо є бажання додати: хто перед тим думає — помиляється менше.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.