Соціум

Де народжувати в Івано-Франківську: чи потрібен місту приватний пологовий будинок?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Життя не спинити – воно триває попри війну і незгоди, попри марні намагання ворога зламати та знищити нас як націю». Це не цитата з якоїсь мотиваційної промови, як можна було б подумати. Це коментар Міністерства юстиції до сухої статистики шлюбів, розлучень і народжуваності в Україні за березень-листопад 2022 року.

Впродовж цього року народилися 183 105 українців і українок. За останні вісім місяців шлюб уклали майже 170 тисяч пар. І це на понад 6 тисяч пар більше, ніж минулого року. Розлучилися цьогоріч майже 57 тисяч пар, що на 22 тисячі менше. Ці показники свідчать, що війна не зламала і не зневірила українців, що вони вбачають в сім’ї опору і здатні планувати майбутнє, зокрема й народження дітей.

Чи потрібен Франківську приватний пологовий будинок_1

Де народжують українки?

В Україні до повномасштабного вторгнення росії працювали приблизно 70 державних і комунальних пологових будинків. Деякі заклади припинили роботу внаслідок обстрілів та окупації, як у Маріуполі, але більшість навіть у близьких до фронту містах пристосувалася до умов війни.

Попри всі труднощі останніми роками вимоги до якості медицини, в тім числі й до послуг пологових будинків, в українців постійно зростають. Цей запит ще у 2010-х спричинив появу приватних перинатальних центрів, таких як пологові будинки Isida, Adonis, Лелека, Мануфактура, Medicover у Києві. Це великі медичні заклади з сотнями працівників і десятками палат, операційними залами, палатами інтенсивної терапії й реанімації, сучасним обладнанням.

Цікаво, що на заході країни досі немає жодного приватного пологового будинку. Але ситуація зміниться вже незабаром. Ще 3-4 роки тому про будівництво трьох приватних пологових будинків оголосили у Львові. Попри наявність у місті трьох великих комунальних закладів – двох міських і одного обласного – інвестори прорахували, що попит на приватні послуги для породіль виправдає вкладення. На сьогодні один із приватних пологових вже збудований, хоча поки не почав працювати, два інших – у процесі. До речі, до Львова також переїхала частина колективу київської «Лелеки». З обстріляного в столиці закладу перевезли обладнання – так з’явився медцентр «Лелека-Львів».

А що в Івано-Франківську?

На сьогодні у місті й області є лише комунальні пологові будинки із загальною кількістю пів тисячі ліжок. Найбільші – в Івано-Франківську – міський і обласний перинатальні центри.

Про перспективу будівництва у місті сучасного Центру матері та дитини з пологовим будинком заговорили минулого року. 26 листопада 2021 року міська рада дала дозвіл на розробку ДПТ для будівництва Центру. Нещодавно про це знову нагадав міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків, коли 8 листопада цього року оголосив про призначення Марії Бойко керівницею міського перинатального центру. До цього вона очолювала міське управління охорони здоров’я. Коментуючи своє кадрове рішення, мер сказав, що вже у грудні в Івано-Франківську почнуть будівництво приватного пологового будинку, і він дуже хоче, аби комунальний перинатальний центр міг скласти гідну конкуренцію приватному закладу.

Комунальний чи приватний пологовий? Що думають франківці

Відповіді на питання про очікування і запити громади дає соціологія. У 2021 році соціологічна компанія Gradus провела дослідження «Вивчення ставлення до пологових будинків та обізнаність у питаннях місця народження дітей». Опитували мешканців Івано-Франківської й Тернопільської областей. Згідно з результатами дослідження, державні (комунальні) та приватні пологові будинки користуються фактично однаковою популярністю серед цільової аудиторії – 48% та 50%.

Чи потрібен Франківську приватний пологовий будинок_2

Основними факторами вибору пологових будинків опитані назвали кваліфікацію персоналу (76%), готовність до складної вагітності і складних пологів (73%), а також технічне оснащення (67%).

Чи потрібен Франківську приватний пологовий будинок_3

Найбільш важливими додатковими послугами є смачне та якісне харчування (81%), можливість перебування разом із партнером у палаті (72%), аптека на території (68%) та свіжість ремонту і меблів (68%). Оплачувати за пологи готові 87% респондентів.

Головною причиною вибору державного пологового будинку, за словами респондентів, є думка про те, що народжувати дитину треба за місцем реєстрації. Також 36% опитаних відзначили, що не обиратимуть приватний пологовий, навіть якщо такий з’явиться в регіоні, бо вважають, що комунальні заклади не поступаються рівнем послуг. Але переважна більшість респондентів обрала б приватний пологовий, якби такий був. Люди найчастіше аргументують це кращим сервісом та обладнанням у приватних закладах.

Чи потрібен Франківську приватний пологовий будинок_4

Дослідження аналітичної групи Corestone «Пологові будинки: фактори вибору, очікування, потреби у послугах» показало, що найбільший список очікувань франківців стосується умов перебування у пологовому будинку. Ключовий параметр – комфортні палати з усіма зручностями. Крім ремонту, зручних меблів, необхідної побутової техніки, сучасного обладнання пологових залів, затишної території, важливими для клієнтів є й «символічні складові» – привітність медперсоналу, готовність прийти на допомогу в будь-яку хвилину, спокій тощо. Найбільш затребуваною опцією загалом є послуга ведення вагітності, а під час пологів – присутність лікаря, який спостерігав вагітність. Серед послуг до пологів важливими для респондентів є школа батьківства й трансфер до пологового, після пологів – допомога спеціаліста з грудного вигодовування.

Бажаними бонусами, на думку прикарпатців, були б наявність на території пологового лабораторії, продовольчого магазину, парковки, магазину дитячого одягу та іграшок, квіткової крамниці, фотозони й кафе.

Читайте: У роботі номера 103 є збої. Швидку можна викликати через резервні – список

Як видно з обох досліджень, очікування та вимоги до медицини у мешканців міста ростуть. Приватний пологовий будинок, на думку франківців, має бути новою спорудою, збудованою «з нуля». Він повинен відповідати європейським стандартам, мати сучасне якісне професійне обладнання, кваліфікований персонал, окремі палати з власними санвузлами та місцями для партнера.

Загалом, альтернатива комунальним пологовим будинкам сприймається громадою міста й області позитивно, оскільки передбачає можливість отримати послуги високої якості й додатковий комфорт.

Що каже інвестор

Як заявляють у компанії «МедІнвестАктив», яка інвестує в новий медичний центр з пологовим будинком в Івано-Франківську, заклад спроєктований саме у відповідності до очікувань громадськості. Результати соціологічних досліджень та скрупульозний аналіз ринку покладені в основу стратегії розвитку центру.

Професійна медична допомога – це те, що має забезпечувати кожен медичний заклад незалежно від типу власності, а підвищеного комфорту й додаткових послуг сподіваються передовсім від приватних медзакладів.

Ми точно знаємо, що конкуренція призводить до росту рівня медичних послуг і сервісу в пологових, – кажуть у компанії «МедІнвестАктив». – Тому наявність такої альтернативи, як приватний заклад, і можливість вибрати між ним і комунальними послужить на краще не тільки кожній сім’ї, що чекає чи планує дитину, але й громаді Івано-Франківська загалом.

Промо

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.