Соціум

Більшість франківців пишаються тим, що живуть в Івано-Франківську, – дослідження

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
92% опитаних франківців пишаються тим, що вони є мешканцями Івано-Франківська, а 81% вважають себе щасливими людьми.

Такі дані надає Дослідницька агенція Fama, яка проводила дослідження у період з 4 до 13 квітня 2021 року та опитала 400 мешканців Івано-Франківської громади, передає Репортер.

Так 88% опитаних задоволені своїм життям в Івано-Франківську. Найбільше (81%) людей задоволені можливостями для вільного віросповідання, 78% – можливостями для сімейного життя, по 73% – здобуття освіти та вільного вираження національної ідентичності. Серед важливих, але незадоволених можливостей – умови для професійної реалізації та ведення бізнесу.

Загальна прихильність до міста виявляється й в інших показниках: менш як 8% учасників опитування декларують бажання переїхати з Івано-Франківська, а третина респондентів – некорінні франківці.

За самооцінкою 81% опитаних франківців – щасливі люди. Відчуття щастя обернене пропорційно до віку: чим старшими є франківці, тим менша частка щасливих.

Франківці досить традиційні у повсякденному житті: 62% опитаних одружені, 97% вважають себе релігійними людьми, 78% мають дітей [з них 48% мають двох дітей, 40% – одну дитину]. Пріоритетними цінностями для франківців є міцне здоров’я (83%), матеріальні блага (64%), сімейні блага (67%) та трохи рідше престижна робота (18%).

Традиційність, а подекуди й консервативність виявляється у ставленні до інших людей: 52% респондентів вважають, що вечірки в нічних клубах не для людей, які перетнули вікову відмітку у 45 років, 63% переконані, що серед вчителів не повинно бути представників сексменшин, а 35% вважають, що хатні справи – заняття для жінок. Також 27% корінних франківців погоджуються з тим, що вони заслуговують більших привілеїв, ніж приїжджі, серед некорінних таких – 18%. Франківці загалом не готові до близької дистанції з представниками інших груп, проте готові толерувати їх у своєму оточенні [індекс соціальної дистанції 4,78].

Зустрічаються і випадки упередженого ставлення, найчастіше за віком (11%) та статтю (5%). Попри існування упередженості, дискримінації чи хамства 74% задоволені психологічним кліматом в місті.

Відповідно до результатів дослідження більшість франківців вважають, що те, як складається їхнє життя більшою мірою залежить від них, ніж від зовнішніх обставин, що свідчить про усвідомлення особистої відповідальності. При цьому франківці характеризуються інертністю. Індекс екологічної відповідальності становить 3,26 (з 5 можливих), індекс активності – 2,72 (із максимальних 10). Та це не є проявом безумовної пасивності, 83% декларує, що здійснювали принаймні одну із запропонованих екопрактик протягом останніх 12 місяців. До найбільших 3 екопрактик франківців увійшли: сортування побутових відходів (67%), зменшення використання пластику і виробів з нього (40%) та регулярне використання франківцями багаторазових торбинок для покупок.

На рівні настанов франківці рахуються із загальноприйнятими правилами: 92% вважають, що слід дотримуватись правил навіть тоді, коли інші їх порушують. Думка опитаних щодо дотримання правил гри іншими містянами невтішна: 81% вважає, що франківці ухиляються від сплати податків, 86% думає, що ті несвоєчасно сплачують рахунки за надані комунальні послуги, близько 80% називають інтернет-користувачів громади споживачами піратського контенту, а 97% вважає, що її мешканці порушують правила дорожнього руху.

Сімейний щомісячний дохід переважної більшості (41%) франківців – від 10 до 20 тис. грн, 9% задекларували, що ця сума перевищує 20 тис. грн, усі інші (44%) щомісяця акумулюють менше 10 тис. сімейного доходу.

При цьому 60% опитаних працюють. Значну частину 40% сімейного бюджету мешканці витрачають на продукти харчування [100% обирають цю категорію витрат], п’ята частина доходу спрямовується на оплату комунальних послуг [серед 98%, хто обрав цю категорію], 15% доходу витрачають на оплату за оренду житла [орендують житло 14%]. Частка витрат на лікування та купівлю одягу становить по 10% для обидвох категорій [обрали категорії 82% та 81% відповідно].

Довідка: Проект реалізовано Дослідницькою агенцією Fama у співпраці з Платформою «Тепле Місто» за фінансування National Endowment for Democracy. Збір даних здійснювався у період з 4 по 13 квітня 2021 року методом face to face інтерв’ю. Загалом було опитано 400 мешканців Івано-Франківської ТГ віком від 18 років. Застосовувалася багатоступенева пропорційна стратифікаційна вибірка з використанням маршрутного методу та квотуванням (за віком і статтю респондентів) на останньому щаблі. Теоретична похибка репрезентативності загальної вибірки [Івано-Франківська територіальна громада; n=400] з довірчою ймовірністю 0,954 не перевищує 4,9% для показників, близьких до 50%, 4,2% для показників, близьких до 25% або 75%, 2,9% для показників, близьких до 10% або 90 %, 2,1% для показників, близьких до 5% або 95%, 1,0% для показників, близьких до 1% або 99%.

Fama – інноваційна дослідницька агенція, що досліджує суспільство та знаходить відповіді для тих, хто творить сьогодення. Ми починали як студентський стартап, а першою інвестицією була річна стипендія засновниці. Сьогодні ми проводимо масштабні міждисциплінарні комплексні дослідження спільно з українськими та міжнародними партнерами, акредитовані Соціологічною Асоціацією України (САУ) та маємо успішний досвід реалізації проектів у рамках програми грантової підтримки українських підприємств від Європейського банку реконструкції та розвитку.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.