Соціум

Без паніки: як вижити локальному бізнесу в умовах війни

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Сьогодні великий та малий бізнес у шоковому стані через війну. Однак з усіх сторін закликають відновлювати економіку країни.

Кожен має працювати на своєму фронті. Ніхто не знає, що буде далі і яке рішення правильне. Команда ТОП 20 зібрала кілька порад, як бізнесу вийти з нинішньої ситуації з мінімальними втратами, пише Репортер.

бізнесу новини Івано-Франківська

Які є варіанти розвитку подій для підприємців?

Війна – це криза. А будь-яка криза це переломний момент у розвитку, після якого відкриваються нові можливості. Тому як би зараз не було важко, потрібно максимально тверезо оцінювати ситуацію.

 • Варіант 1. Наразі ви втратили клієнтів та дохід, але маєте подушку захисту на кілька місяців

Тоді можна «поставити все на паузу» до кращих часів. Або не витрачати час і пропрацювати проблеми, на які завжди закривали очі. Наприклад, замініть несучасне лого – так ви дасте роботу дизайнеру-фрилансеру. «Пауза» – теж варіант норми. Коли ситуація дозволяє, варто зібрати сили й вичекати, ніж у паніці приймати неправильні рішення «аби було».

 • Варіант 2 (типовий). Гроші закінчувались ще до війни, їх потрібно було дістати на вчора

Максимально адаптуйте нішу під потреби нинішнього ринку, не чекайте у моря погоди. Легко сказати «встань та іди», але, на жаль, швидкість реакції в кризу стає вирішальною. Якщо ви продуктова компанія – розпродайте зі знижками старий товар, щоб заробити на закупку більш актуального. Приватний дитячий садок зачинили? Не втрачайте аудиторію – надсилайте ідеї для ігор батькам, що 24 на 7 самі з своїм чадом. Не працює салон краси? Певний час можете приймати вдома. Навіть рукодільниця без ФОП, яка в’язала іграшки й тепер залишилась без роботи, може переключитись на в’язання дитячих капчиків у патріотичному стилі тощо. Взагалі тема патріотизму буде на хвилі, однак ми радимо не зловживати нею – фальш і хайп заради хайпу швидко зчитуються. 

 • Варіант 3. При роботі на західний ринок 90%, що ситуація для вас не зміниться. І це прекрасно, вітаємо

Так, частина покупців змушені виїхати за кордон. Так, частина спонтанних покупок на певний час піде. Але, крім людей, які у шоці/депресії/апатії або дуже скрутному економічному становищі – завжди залишається інша половина аудиторії. Тих, хто переоцінив свої цінності й більше не хоче відкладати на завтра. Може саме їм зараз потрібна ваша послуга фотографа або організація дня народження? Будь ласка, не давіть людям на «болі», зараз їх достатньо. Бачити у дні війни стандартний заклик «Ти голодний? Іди скоріше до нас» – це повний факап.

Безпека та інтеграція. Як у Франківську 35 ГО об‘єдналися у дієвий волонтерський штаб

За даними cases media, 86% покупців готові до знайомства з новими брендами. Не втрачайте цей шанс. Як свідчить опитування ЄБА, лише 17% компаній працюють у повному обсязі, а кожна третя не працює.

бізнесу новини Івано-Франківська

Які можливості війна відкриває для бізнесу?
 • Закордонний ринок. І це стосується не лише сфери IT. Ваш невеличкий, але якісний, бренд одягу радісно можуть зустріти у Європі. Бо Україна – це круто, Україна – це бренд. Так, вихід у Європу вимагає підготовки, але зараз його перспективи не такі туманні, як це було ще місяць тому.
 • Частина ринку росії відійшла на задній план. А це означає, що таргетована реклама стала доступнішою. Інфопростір або порожній, або зайнятий війною. Навіть розважальний контент пов’язаний з мемами про невдачі орків. Доки інші компанії мовчать, у вас є шанс заявити про себе контентом (спойлер, не на воєнну тематику).
 • Псевдоспеціалісти та компанії-одноденки, не витримавши кризи, пішли з ринку і звільнили місце для вас.

бізнесу новини Івано-Франківська

Складаємо план дій
 • Узгодьте всі юридичні та бухгалтерські моменти, які змінились унаслідок воєнного стану. 15 березня депутати Верховної Ради прийняли законопроєкт № 7137-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм  на період дії воєнного стану». Тому ряд підприємств зможуть продовжувати роботу завдяки послабленому оподаткуванню.  
 • Ситуація нестабільна, частина покупців або очікують або ж поза зоною доступу. Але спиток — не збиток! Не забудьте спочатку щиро поцікавитись, чи клієнт у безпеці. А далі починайте співпрацю, відновлюйте контакти, зверніть увагу на аудиторію конкурентів, які залягли на дно.
 • Якщо працюєте – не мовчіть. Про вас мають знати. Оновіть інформацію про себе на всіх можливих платформах: соцмережі, Google Business Profile, LinkedIn, і, звісно, ТОП 20.
 • Раніше не могли залучити класних спеціалістів через їх нестачу або високі вимоги? Зараз набагато простіше зібрати дійсно хорошу команду. Залучайте переселенців. Серед них можна знайти прекрасних спеціалістів, які готові певний час працювати за менший % зарплати.
 • Український бізнес більше не можу співпрацювати з російськими ресурсами: різними СРМ-системами, конструкторами сайтів тощо. І чудово! Давайте підтримувати наш ринок, адже ми теж маємо аналоги.
 • Держава розширює програму евакуації підприємств із зони бойових дій в інші регіони України. Шукайте нові способи постачання виробництва за рахунок місцевого ринку. Тим самим допоможете їм. Подумайте про запаси (перші зв’яжіться з постачальниками сировини), колаборації з іншими нішами та (о, Боже!) конкурентами.
 • Будьте в тренді. Якщо навіть радник офісу Президенту постить меми, а Monobank випускає оновлений дизайн картки з посланням «руському воєнному кораблю» – чим ви гірші? Вже є 1000 і 1 мем про Чорнобаївку. Придумайте 1002 оригінальний не про неї. Здоровий гумор та креатив ваша безкоштовна суперсила.
 • Зараз найкращий час, щоб показувати внутрішній бік свого бізнесу. Подолання труднощів, з якими всі зіштовхнулись, зблизить вас з клієнтами.

Війна одразу показала всі найбільші прогалини у бізнесі. Багато факторів від вас не залежить – наприклад, проблеми з логістикою або закупкою продуктів. Але ці проблеми стають лакмусовим папірцем для реорганізації надалі.

Як у Франківську колишній університетський гуртожиток перетворюють на дім для переселенців (ФОТО)

І наостанок, якщо ще мали співпрацю з країнами-агресорами росією та білоруссю – порвіть зв’язки. Сподіваємось, ви давно це зробили.

бізнесу новини Івано-Франківська

Чого робити не варто?
 • Грати в з заниженням ціни та великими % в акціях. Головне – продати цінність продукту. Коли до війни ваші послуги коштували 10 тисяч, а зараз 3 тисячі – виникає сумнів у якості. Ви відразу видаєте себе як недієздатний бізнес. З великими знижками варто розпродавати залишки, про що можна прямо сказати своїм клієнтів. Також можна знизити ціну для переселенців.
 • На кожному кроці кричати «все для ЗСУ!». Не хайпуйте на темі війни – це низько. Добрі справи не варто замовчувати. Якщо ви дійсно віддаєте 10, 20, 50% для потреб наших захисників – чудово. Але не робіть про це 15 сторіс на день.
 • При підготовці реклами та контенту врахуйте, що зараз люди сильно перенапружені великими масивами інформації. Тому завуальовані меседжі та кілометрові тексти поки варто залишити до кращих часів. Не досконалий естетично, але цінний за змістом контент буде сприйматись позитивніше.
Чому не буде так, як раніше?
 • На жаль, пандемія 2020 року та безглуздий напад росії на Україну показав, що потрібно бути готовим до всього. Крім плану Б непогано мати В і Г. А ще змиритись з тим, що довгострокові стратегії та монотонні прогріви аудиторії не діють. Тепер кожен бізнес просто повинен мати картку ризиків. Ми всі можемо написати у резюме замість графи «стресостійкість» – «я з України». Великим плюсом стає мобільність.
 • Якщо в коронавірус ви відсиділись і відбулись дрібним переляком – тепер так не вийде. Зараз ідеальний час для освоєння усіх платформ, де клієнти можуть почерпнути про вас інформацію. 
 • На прикладі російської пропаганди та «злитті» деяких мільйонних блогерів України – змінюється ставлення до інфлюенсерів. Звертайте увагу на мікролідерів думок, що мають лояльнішу аудиторію.   
Як втримати команду?
 • Будьте максимально чесними та відкритими. Є план дій – озвучте його. Немає? Не мовчіть. В умовах війни люди мають розуміти перспективи. Якщо ви змушені звільнити працівника – не годуйте його обіцянками. Пам’ятайте, що кожен у вашому колективі – це внутрішній клієнт. І у разі «поганого розставання» негативне сарафанне радіо піде по всіх усюдах.
 • Потурбуйтесь про систему комунікації всередині команди, цікавтесь справами робітників. Продумайте, яка система мотивації зараз спрацює найкраще.
 • Обсяг роботи зменшився, тому варто реорганізувати роботу. Зараз можна поєднувати декілька функцій в одному спеціалісті.

Віримо у наш локальний бізнес. Віримо, що ця криза принесе нові перспективи. Все буде Україна!

Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні