Соціум

Веселе свято з кривавим минулим

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У вівторок студентство Прикарпаття відсвяткувало свій «професійний» празник. Саме 17 листопада по всьому світу відзначають Міжнародний день студента. Звісно, це свято асоціюється з молодістю, романтикою та веселістю, проте мало хто знає, що історія його доволі кривава.

Міжнародний день студента (International Students’ Day) було засновано 17 листопада 1946 року на Всенародному конгресі студентів, який відбувся у Празі.
Істотний вплив на це мали трагічні події осені 1939 року в Чехословаччині. Як свідчить історія, 28 жовтня 1939‑го у Празі тисячі студентів та викладачів вийшли на демонстрацію, щоб відмітити річницю створення Чехословацької держави. Однак німецькі окупанти демонстрацію розігнали. При цьому був застрелений студент медичного факультету Ян Оплетал. В день його похорону, 15 листопада, на вулиці знову вийшли сотні людей і провели нову демонстрацію. Та вона закінчилася арештами.
А 17 листопада есесівці оточили студентські гуртожитки, заарештували та запроторили до концтабору Заксенхаузен понад 1200 студентів. Дев’ять активістів студентського руху стратили без суду в тюрмі в Рузині.
Тоді за наказом Гітлера всі чеські вищі навчальні заклади закрили до кінця війни.
Ця історія — просто нагадування студентам про те, яку касту вони представляють. Бути студентом — це не тільки веселитися і насолоджуватися всіма перевагами молодості. Але й перебувати на піку всіх політичних та соціальних змін, які відбуваються в їхній країні.