Соціум

Сонце змушує хворіти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Словосполучення «магнітні бурі» точно чув кожен із нас. Їх нині уже прогнозують на рівні з погодою. І якщо передають таку бурю, то більшість вважає це дуже недобрим знаком.

«От два тижні тому почав скакати тиск, так, що довелося викликати швидку, – розказує тисменичанка Ярослава Бойко. – Забрали в лікарню, поклали під крапельницю. У палаті, крім мене, було ще п’ять жінок, усі з тиском. Лікарка сказала, що то якраз магнітна буря, вже сама дивиться прогнози і знає, коли в них буде наплив пацієнтів».

«Я кожного ранку дивлюся в інтернеті, чи буде магнітна буря, – ділиться студентка Оксана Гарасимчук. – Коли бачу, що буде, то знаю – день не вдасться. Болітиме голова, ходитиму, як загальмована». На запитання – а, може, то вона сама собі навіює, – дівчина лише хитає головою: «Та ні, то ж усі знають!».

Таких історій – безліч. Хтось переконує, що буря його просто збиває з ніг, а хтось, що все це вигадки, які просто прикривають бажання пожаліти себе. А як воно насправді?

У нас – за два дні

Якомога простіше пояснити, що таке магнітні буря ми попросили Бориса Заболотного, керівника астрономічного клубу «Юпітер».

За його словами, вся погода на нашій планеті та магнітні бурі також залежать від Сонця. В результаті ядерної реакції в ядрі Сонця виділяється багато енергії. «А сонячна поверхня дуже неоднорідна, існують витоки з неї магнітних полів – силових ліній, – пояснює Борис Заболотний. – От на цих силових лініях і збираються залишки газу, який виходить з сонячної поверхні, він концентрується там до великої щільності. Деколи відбуваються розриви цих магнітних полів, тобто сонячні спалахи. І якщо цей розрив знаходиться у напрямку нашої планети, то до неї йде потік сонячної радіації та частинок, які концентруються на цих силових лініях. Тоді на Землі трап­ляються магнітні бурі».

Заболотний
каже, що кожні 11 років на Сонці відбувається щось подібне до зміни полюсів, сонячна активність підвищується. І якраз 2012-2013 рік, це той час, коли міняються магнітні поля. От, цього літа було кілька дуже сильних спалахів і це відчувалося на Землі – перепади погоди і т. д. А цілий вересень ішли дощі…

Щодо найближчих прогнозів, то на 15 жовтня ймовірна підвищена активність на Сонці, наступний раз її чекають 17 числа, і потім – 21 жовтня. Якщо ці спалахи будуть в сторону Землі, то у нас ймовірні магнітні бурі. Доходить до нас той потік частинок через два-три дні після спалаху, тож найближча магнітна буря може відбутися уже цього четверга.

Головне – не накручувати

Та настільки вразливими ми є до спалахів Сонця і чи можливо пережити їх безболісно?

«Магнітні бурі – це надто широке поняття, тут варто розділяти кілька окремих параметрів, – розповідає Олег Лібрик, лікар-кардіолог, викладач медуніверситету. – З наукових робіт відомо, що найбільш впливовими на пацієнтів, та й здорових людей, є перепади температури, атмосферного тиску, а також спеціальні метеорологічні умови – дощ, сніг, буревій. Яким чином впливають на нас магнітні бурі? Це питання вивчається вже тисячі років, але досі точної відповіді немає. Основні пояснення стосуються того, що людина – це частина біосфери, відповідно її магнітне поле не може бути окремим від магнітного поля Землі. Очевидно, що вплив є. Чому в людей різна реакція – на це точної відповіді немає».

Як каже лікар, у першу чергу вразливі діти та люди старшого віку. В одних система регуляції артеріального тиску ще не сформована, а в інших – уже розладнана. Вразливі також і хворі на артеріальну гіпертензію (стійке підвищення артеріального тиску), або ж на інші порушення серцево-судинної системи.

«Якщо людина вразлива до виникнення таких реакцій, то спектр симптомів може бути надзвичайно широким, – продовжує Лібрик. – У першу чергу це коливання артеріального тиску, тобто навіть у здорових людей можуть бути перепади у 10-20 міліметрів ртутного стовпчика. А це може викликати голов­ний біль, запаморочення, слабкість, зниження працездатності, сонливість. Тоді бадьорий офісний працівник перетворюється на равлика».

А от хворі переживають це значно складніше. У пацієнтів з артеріальною гіпертензією може статися загострення, з ураженням серця, тоді розвиваються пекучі болі за грудиною, навіть може призвести до інфаркту. Дуже небезпечними є й підвищення артеріального тиску, що призводить до інсультів. «Тобто у цей пік та ниточка, яка ледь тримається, часто якраз і рветься», – підсумовує лікар.

Полегшити собі бурю, звісно, можна і треба. Рецепти різні. Людям, які не мають проблем зі здоров’ям, але впевнені, що бурі їх мучать, варто на ці дні відмінити роботу, яка пов’язана з надмірним фізичним чи психоемоційним навантаженням. Можна вживати так звані адаптогени – препарати, які трохи активують сили організму: ехінацея, женьшень, тонізуючий чай, мед.

Якщо ж людина таки має проблеми з серцево-судинною системою, то варто уникати стресів, не виходити на пряме сонячне світло, прийняти більшу дозу прописаних препаратів, звісно, ж за рекомендацією лікаря.

Втім, Олег Лібрик каже, що серед тих, хто потерпає від магнітних бур, є багато й таких, що самі собі навіюють симптоми. «Думаю, що таких, можливо, не менше третини, – говорить він. – Особливо люди емоційні, егоцентричні. Відомі випадки, коли людина навіть може підняти собі тиск. От, коли міряємо тиск пацієнту і він у нього трохи підвищений, ми знаємо – якщо йому про це сказати, то через п’ять хвилин тиск буде вдвічі більшим».

Тож тут головне – не накручувати себе. А якщо вже певні, що саме Сонце змушує вас хворіти, то краще таки піти до лікаря. Бо самолікування – гірше за магнітні бурі.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.