або як у Франківську педалі крутять та історію вчатьНе важко помітити, що велосипедистів у нашому місті стає щороку більше. І хоча те місто не надто прилаштоване для їхніх залізних коней, вони не перестають придумувати найрізноманітніші заходи, щоб тільки популяризувати цей вид транспорту. Так у чотири наступні неділі запрошують на «12 легенд нічного Станіслава» – екскурсії на роверах, звісно, в сутінках.
Ідея організувати такі екскурсії в Івано-Франківську належить студентам. А точніше – «Медичній фундації Прикарпаття». Як пояснює один із її учасників Богдан Гавенко, їхня організація складається переважно зі студентів медуніверситету, хоча входять туди і кілька викладачів. Основною метою їхньою фундації є покращення медичного обслуговування на Прикарпатті. А ще люблять кататися на велосипедах і вважають, що це дуже непоганий спосіб бути здоровим.
«Організувати нічні велоекскурсії придумав наш засновник Андрій Ткачук, ідею запозичив зі Львова, – розповідає Богдан Гавенко. – Подумали, а чому б і ні? Велорух у нас розвивається дуже стрімко, велосипедистів багато. Наше місто дуже гарне і вночі, центр добре підсвічується, а екскурсії по ньому водять тільки вдень. Тож вирішили поєднати дві мети – і про Франківськ людям щось розказати, і той же велорух ще раз прорекламувати».
Довго не думали, взялися до роботи. Самі знайшли спонсорів, бо все ж таки фінансова допомога потрібна. Кажуть, група підтримки у них чимала – від веломагазинів до стоматкабінетів. Так само розшукали професійного гіда. Кинули клич у соцмережах – народ пішов. І роверисти, і безроверні.
«Ми домовилися з веломагазином, аби люди мали можливість взяли велосипед в оренду, – каже Богдан. – За дві годин – 30 грн. А сама екскурсія безкоштовна. В нас уже в списку на першу екскурсію є близько 50 людей».
Самих екскурсій буде чотири, по неділях: 8, 15, 22 та 29 червня. Збір о 21:00 на площі Шептицького. А далі – дві години вивчати нічне місто й крутити педалі.
«Кожної неділі буде інший маршрут, – розповідає Богдан. – Перший – Шептицького – Меморіальний сквер – Майзлі – вокзал – Грюнвальдська. Другий – у бік парку Шевченка. Третій – в бік Пасічної. А на завершення – суто по центру».
Гід, який працюватиме з групою, Василь Лютан, каже, донині досвіду велоекскурсій в його практиці не було. «Але це дуже цікаво, бо переважно пішохідні екскурсії у нас проводять лиш по центру міста. Адже скільки ти за дві години обійдеш? – говорить Василь. – А тут є куди розвернутися».
Які саме легенди розповідатиме велотуристам, наперед розказувати не хоче. «Хоча, може, ми знайдемо, де карта до скарбу зарита, – сміється Лютан. – Чи ви не чули тої історії? Колись на площі Шептицького був дерев’яний палац, потім Потоцький подарував його єзуїтам і вони стали будувати там храм. Розібрали палац і знайшли скриню з золотими монетами. Кажуть, там було 14 тисяч корон. Половину Потоцький забрав собі, а половину подарував на побудову костелу. І що не всі гроші на те пішли, а частина ще десь там захована. От така байка».
Та загалом, уже серйозно каже екскурсовод, буде намагатися, аби ті екскурсії були не тільки розважальними, але й пізнавальними. Звісно, вночі годилося б розповідати ще й лякалки про нечисть. І де їх ще розповідати, як не в Меморіальному сквері? Але не зараз.
«На жаль, цей тиждень у нас траурний, там зараз ховають людей, – пояснює Василь Лютан. – Тому там просто буде історія цвинтаря і визначних особистостей, похованих на ньому. А лякалки ми прибережемо до кращих часів».
Загалом же обіцяють, що буде весело, цікаво і здорово.
До теми
Роверисти Івано-Франківська вже який рік вимагають від міської влади зробити наші вулиці хоч трохи більш пристосованими для цього виду транспорту. І це таки дало результати. Вже на наступну сесію міської ради мають винести на голосування «Концепцію розвитку велосипедного руху у місті». І хоча сама концепція – річ, звісно, декларативна, але під неї пишуть ще й програму, а ця вже з цілком конкретними заходами.
Як повідомив Ігор Сенчук, заступник директора департаменту комунального господарства, транспорту та зв’язку, зараз робоча група напрацьовує майбутні веломаршрути.
«Дивимося, де будуть проходити основні велосмуги, беремо артерії, якими йтиме сполучення з центром міста, – каже Сенчук. – Зараз подали їх на погодження в департамент архітектури, щоб вони сказали, чи реальні наші плани. Бо от з Галицькою просто, а з Вовчинецькою? Там можуть бути проблеми. Тож наперед казати нічого не будемо».
До кінця літа програма має бути готова, запевняє він. З прописаними смугами, парковками, розмітками і т. д. Для її реалізації планують залучити грантові кошти, бо міський бюджет не потягне. Тому й поспішають. Каже Сенчук, є інформація, що вже найближчим часом буде грантова програма від ЄС.
«У перспективі до практичної частини роботи ми могли б узятися вже восени, – запевняє він. – Хоча б промаркувати перші місця, де люди їздять на велосипедах».
Та навіть попри відсутність тієї інфраструктури, велосипедисти не дають собі сумувати. У червні, крім нічних поїздок, на Франківськ чекає масштабний денний наплив людей на роверах. Так 14 червня відбудеться уже традиційний масовий велопробіг у рамках святкування «Велодня – 2014».
Comments are closed.