Соціум

Комфорт треба берегти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Видів охорони чи систем обмеження доступу є багато. Пересічному споживачу доволі важко зорієнтуватися в усіх пропозиціях ринку та обрати те, що потрібно саме йому. «Репортер» вирішив допомогти.

Територія безпеки

Стабільно популярними на ринку залишаються сигналізації. При чому вони можуть охороняти як службові приміщення чи квартири, так і певну територію надворі. Такі системи називаються периметральними. За словами Віктора Петріва, директора фірми «Метиз», нині їх замовляють як підприємства, так і власники приватних садиб.

Популярними є системи з волоконно-оптичними сенсорами. Тут є два варіанти: сенсорні кабелі або кріплять до полотна огорожі, або виконують у вигляді окремої сітчастої структури і вмон­товують поруч з огорожею.

Кабельні сенсори, що прикріплюються безпосередньо до огорожі, мають кілька важливих переваг. Вони практично непомітні для сторонньої людини. Їх зручно застосовувати на периметрах складної форми, з перепадами висот. Вони здебільшого несприйнятливі до транспорту, що проїжджає поруч, не вимагають наявності зони відчуження і реагують лише на безпосередній контакт порушника з огорожею.

Альтернативою також є вібраційно-чутливі кабелі. Їх використовують для того, аби зафіксувати перелаз через стіни. Для цього уздовж верхнього торця встановлюють легкий металевий козирок з сенсорним кабелем.

Нині споживачам доступні навіть системи для захисту необгородженої території, які колись можна було побачити лише у шпигунських фільмах. Це радіопроменеві, оптичні та навіть підземні датчики.

Люди і автоматика

Доволі популярною нині є фізична охорона. Чимало магазинів, установ та організацій наймають до себе охоронців. За словами Євгена Височинського, директора фірми «Альфа-Гарант», жива охорона може поєднуватися з автоматичними системами, для прикладу, той же охоронець може спостерігати за показниками камер відеонагляду.

У такі організації набирають людей, які служили в органах внутрішніх справ чи збройних силах, або ж спортсменів. Усі вони проходять медогляд, співбесіду. Також вони не повинні бути раніше судимими. Тобто випадкових людей в охоронних фірмах немає. Тим паче, що серед організацій, що забезпечують фізичну охорону, є щільна конкуренція. Нині окрім місцевих фірм на прикарпатський ринок виходять і столичні структури.

«Охоронна фірма бере на себе всю відповідальність у разі крадіжки на об’єкті в час, коли за нього відповідає саме вона, – каже Євген Височинський. – Це має бути записано у договорі. Крім того, фірма за вимогою має пред’явити свідоцтво про реєстрацію та копію ліцензії. Коли вибираєте охоронну фірму, треба спершу дивитися на якість послуг, а не на їхню ціну. Дешеве часто буває неякісним».

Класика жанру

Звісно, що не втрачають своїх позицій домофони та системи контролю доступу. Їх встановлювали ще за радянських часів, ставлять і нині. Але, якщо колись під’їздів, обладнаних такою апаратурою, було зовсім небагато, то нині це вже не рідкість і не розкіш. За словами Оксани Катліної, заступника директора фірми «Домофон. Інжинірінг. Охорона», вже за два роки усі багатоквартирні будинки Івано-Франківська можуть бути з домофонами.

Як каже Андрій Боднарюк, директор технічного центру «Станіслав-Домофон», він ще не бачив жодної людини, яка б поставила в себе таку систему та залишилася чимось незадоволеною. «Це надає людям багато переваг, – говорить він. – З такою системою у під’їзді можна зробити ремонт і не переживати, що його знову хтось «загадить». Зрештою, можна залишати коляску і не боятися, що вкрадуть».

Найбільше встановлюють ці системи у новозведених багатоповерхівках. Та до підприємств також звертаються чимало мешканців і давніх будинків.

Часом, коли мешканці під’їзду складаються на систему обмеження доступу, хтось починає нарікати, мовляв, а що буде, коли воно поламається? Так от, переважно підприємства надають гарантію на десять років. Ніхто не застрахований від вуличних вандалів, тому обслуговування обладнання може вестися двома способами: з абонентською платою та без неї. Якщо мешканці не хочуть вносити абонплату, ремонт сплачується по факту робіт. Та спеціалісти переконують, що найзручніша система – все-таки абонплата. За цієї умови будь-які роботи з обслуговування стануть безкоштовними. Безкоштовним буде і профілактичний огляд обладнання.

Ані руш

Досить поширеними є також датчики руху. Їх можна розділити на дві групи: пасивні та активні. Найбільшого поширення набули пасивні датчики. Попри поширену думку, що вони фіксують рух, насправді принцип їхньої дії трохи інший. Ці прилади фіксують зміну інфрачервоного випромінювання, яке продукує людина (чи будь-який інший носій тепла). У західній термінології їх називають «PIR detector» (Passive Infrared Detector).

Чимало людей у квартирі мають домашніх тварин, а вони, звісно, теж випромінюють тепло. У такому випадку, щоб не було помилкових спрацювань, датчик спеціально налаштовують, щоб на кішку чи собаку він не реагував. Це можуть забезпечити прилади з префіксом «pet».

Принцип дії активних датчиків полягає у випромінюванні і прийомі високочастотних ­електромагнітних хвиль (понад 2 ГГц). На основі обробки прийнятого відбитого сигналу датчик спрацьовує. Така апаратура дорожча і її не застосовують у звичайних приміщеннях. Здебільшого їх встановлюють у банківських сховищах.

Спеціалісти кажуть, що підприємства-виробники постійно вдосконалюють своє обладнання. Так, нині на ринку з’явилися нові датчики з такими ж принципами дії та зі значними вдосконаленнями.

Насамкінець важлива порада – при встановленні охоронних систем звертайтеся до спеціалізованих фірм, а не до приватних майстрів. Фірми дають гарантію та беруть зобов’язання з обслуговування обладнання.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.