Розваги Світ

«Зброю в руки і на фестиваль в Пісках», – Скрипничук про гуцульський фестиваль у Надвірній

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Упродовж трьох днів гуцули з різних областей України та з-за кордону стануть учасниками 22-го Міжнародного гуцульського фестивалю в прикарпатському місті Надвірна, пише РадіоСвобода. Півтори тисячі гуцулів «зійдуться докупи», щоб згадати свою історію і нагадати про себе. Тим часом проведення форуму сприймають на Прикарпатті неоднозначно. Критики підкреслюють, що під час війни у країні – не до свят. Організатори ж переконують, що форум буде не розважальним, а об’єднавчим, патріотично-пізнавальним.

4A70163B-C6E0-4E77-ADE0-A38F2943C06F_cx0_cy6_cw0_mw1024_s_n_r1[1]

Життя розкидало гуцулів по світах, здавна вони змушені були шукати заробітки далеко від «милих серцю Карпат». Тому гасло фестивалю «Гей, брати-гуцули, сходімося до купи, аби нашу незалежність не змогли звернути!» сповнене особливого змісту. «Сходитися докупи» почали з 1991 року, від першого гуцульського фестивалю. Робили це, змінюючи місця проведення, мандруючи Івано-Франківською, Чернівецькою, Закарпатською областями.

Лише двічі фестиваль довелося скасувати: у 2008-му – через «велику воду», повінь, і у 2014-му – через події на Сході України. Та і зараз його проведення вважає недоречним голова Івано-Франківської обласної ради Василь Скрипничук.

«Моє ставлення до фестивалів – ноги моєї в Надвірній на гуцульському фестивалі не буде. Хто хоче фестивалити – зброю в руки і на фестиваль в Пісках. В мене неповага до тих людей, які, маючи близько десяти тисяч вбитих, а ще більше поранених, хочуть зараз концерти робити», – висловився Василь Скрипничук.

Не розваги, а виховання патріотизму

Організатори фестивалю заперечують: такі акції проводять не для того, щоб просто співати-танцювати. Вони запитують: збереження історико-культурної спадщини, захист лісів і гірських рік, перспективи розвитку карпатського регіону, працевлаштування людей у горах, де завжди з роботою складно – хіба не теми для обміну думками та ухвалення рішень? Це потрібно насамперед молодим, – переконує начальник управління культури Івано-Франківської обласної держадміністраціїВолодимир Федорак.

«Враховуючи величезний доробок гуцульського етнорегіону, потрібно виховувати молодь на національних традиціях, звичаях, обрядах і, звичайно, формувати перспективу нації. Цей фестиваль буде враховувати головну тематику теперішньої ситуації – це патріотична тематика. І разом з тим дуже важливий акцент буде зроблено на молодь. Важливо зараз єднати націю, консолідувати її», – вважає Володимир Федорак.

А ще, за словами організаторів, при підготовці до фестивалю зміцнюється інфраструктура міста, проводять ремонти, впорядковують благоустрій.

Фестивалі, туризм – це теж зброя

«Для перемоги у війні порядок життя має бути мирним», – вважає активіст, керівник Громадського інституту аналітики Віталій Перевізник.

Плакати можна і плакати потрібно, ці емоції теж важливі, але це не повинно стати визначальним, – вважає психотерапевт Галина Дичківська. На її думку, не можна цілком відмовлятися від таких фестивалів, але слід їх проводити виважено.

«Моя точка зору, що фестивалі і будь-які такі заходи потрібні. Але інше питання: наскільки вони є етичними. Тобто вони мають бути мудрі. Це можна робити таким чином, щоб об’єднувати ідею по суті національно-визвольної війни та ідею розкрутки нашої культурної спадщини. Це абсолютно нормально, і це можна робити. Туризм – це також зброя, причому дуже серйозна зброя», – каже Галина Дичківська.

У суботу на різних майданчиках Надвірної свої конкурсні мистецькі програми представлять художні колективи з різних областей та діятиме виставка-ярмарок майстрів ужитково-декоративного мистецтва. В неділю відбудеться гала-концерт переможців і передача фестивальної естафети наступному місту. Якому саме – поки що тримають в таємниці.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.