Розваги

У 2017 році українські фільми побили рекорди за касовими зборами – перелік найкращих

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Дивись українське. Як вітчизняне кіно отримало нове життя

На початку грудня в український прокат вийшов фільм «Кіборги» про героїчну оборону Донецького аеропорту. Стрічка отримала схвальні відгуки критиків і вже у перші вихідні встановила новий рекорд за касовими зборами національних фільмів, зібравши понад 8 мільйонів гривень. Той факт, що лише за два дні «Кіборгів» подивилися понад 106 тисяч глядачів, доводить – українці хочуть дивитися вітчизняне кіно. Експерти Центру громадського моніторингу та контролю проаналізували, як змінюється українська кіноіндустрія.

Держава допоможе

Ще кілька років тому попит на українське кіно був дуже низький. До десятки лідерів вітчизняного прокату зазвичай потрапляли лише іноземні фільми. На це впливала низка факторів: від засилля російського контенту – до повної відсутності підтримки кінематографу з боку держави. Зараз ситуація почала змінюватись, і кількість українських фільмів збільшується щороку. У 2017 році у вітчизняному прокаті з’явилась рекордна кількість українських фільмів – 33. Для порівняння, у 2013 вийшло лише 12 фільмів, а в 2011 взагалі один.

У березні парламент ухвалив закон про державну підтримку кінематографії. Відповідно до закону, виробники анімаційних фільмів можуть розраховувати на 80% державну субсидію від загального бюджету стрічки, а виробники телесеріалів – 50%. Крім того, запроваджується система повернення частини витрат іноземним інвесторам, звичайно, окрім країни-агресора.

«Зараз ми вперше заговорили про те, що кіно може бути бізнесом і можна залучати не лише державні інвестиції, а й приватні, і, бажано, їх повертати», – каже директор зі стратегічного розвитку і маркетингу «Медіа Групи Україна» Ольга Захарова.

Закони повинні запрацювати у 2018 році. У державному бюджеті уже закладено понад 1 млрд гривень на розвиток українського кінематографу. Із них 500 млн передбачено на зйомку фільмів патріотичного спрямування, які є невід’ємною частиною протистояння російській пропаганді.  

«Ці закони передбачають впровадження сучасних моделей конкурентного і прозорого фінансування виробництва кіно в Україні, а також інших програм у сфері культури та мистецтва. Не буде більше ніякого розподілу коштів «під ковдрою» чи не буде непрозорих розподілів за відкати», – розповідає президент Петро Порошенко на квітневій зустрічі з представниками української культури, кіно і телеіндустрії.

Популяризація українського кіно

Цього року стали успішними українські фільми «Сторожова застава», «Червоний» та «DZIDZIO Контрабас». Проте на тлі всіх касових українських фільмів виділяється стрічка «Кіборги», яка з’явилася на екранах 7 грудня. Бюджет фільму 47 млн гривень, половина – бюджетні кошти. За даними Держагентства України з питань кіно, за перші вихідні прокату фільм зібрав 8,2 мільйона гривень, обігнавши голлівудські військові драми «Дюнкерк» і «Лють».

Важливо, що український фільм не просто підіймає болючу тему війни на Сході, а й має соціальний аспект, адже частина зароблених коштів буде перерахована родинам загиблих воїнів.

«Незважаючи на те, що наш фільм про війну, про захист Донецького аеропорту, він присвячений кожній людині в Україні. Людям, яким не байдуже, якою буде їх країна. Саме тому ми почали спільно з Міністерством інформаційної політики та Держкіно соціальну акцію. Її місія полягає в тому, щоб з кожного придбаного квитка на фільм 5 грн йшло на потреби сімей загиблих. І це не просто похід в кіно, не просто підтримка українського кінематографа. Це створення такої системи взаємопідтримки українців, яка сама за себе говорить: нам не байдуже, ми єдині, ми пам’ятаємо і піклуємося», говорить режисер «Кіборгів» Ахтем Сеїтаблаєв.

Експерти впевнені, що, попри зростання цікавості глядачів до українського кіно, національний продукт потрібно популяризувати як в Україні, так і за кордоном. Наприклад, цікавою ініціативою є проект «Дивись українське», який складається з короткометражних фільмів, які у трихвилинному форматі показують в кінотеатрах перед основними кіносеансами. Крім того, важливими залишаються міжнародні фестивалі. Наприклад, у грудні дні українського кіно відбудуться у столицях Великої Британії і Болгарії. У рамках фестивалю у Софії будуть представлені п’ять українських фільмів, зокрема, стрічка Аркадія Непиталюка «Припутні» і фільм Тараса Ткаченка «Гніздо горлиці».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.