Розваги

Хто такий Зевс: міфологія, особливості персонажа

Google+PinterestLinkedInTumblr

Зевс – основний бог у давньогрецькій міфології, у римській міфології ідентифікується з Юпітером – богом грози, неба, верховним божеством римлян. Ця міфічна істота надихнула художників – Ск’явоне, Веронезе, Г. фон Балена, інших, часто використовувалася літераторами і драматургами. З огляду на всі характеристики Зевса, його ім’я активно використовується сучасною людиною в різних сферах діяльності. Іменем давньогрецького бога називають компанії та адвокатські контори, чоловічі клуби, всілякі заклади для відпочинку.

Зевс у міфології

Зевс – грізна караюча сила, часто його асоціювали з долею, він наділив людей соромом і совістю. Бог живе на Олімпі, виступає розпорядником земного добра і зла, а також влаштовує громадський порядок. Зевс захищає скривджених і протегує тим, хто молиться, охоронець сім’ї та дому, він стежить за дотриманням звичаїв і традицій. Він – представник третього покоління богів, які змінили титанів. За різними версіями Зевс народився на острові Крит або у Фригії.

Зевс неодноразово пов’язував себе узами шлюбу – у нього було три офіційні дружини – Метіда, Феміда, Гера. Крім дружин, у найголовнішого давньогрецького бога було безліч коханих:

 • Деметра – богиня родючості, покровителька землеробів.
 • Мнемозина – дочка Урана і Геї.
 • Лето – у давньоримській міфології Титаніда, мати Артеміди й Аполлона. Позашлюбні діти Зевса.
 • Європа – дочка фінікійського царя, яку Зевс викрав і відвіз на острів Крит, з’явившись перед нею в образі білого бика.

У Зевса був інтимний зв’язок з Ламією, Іо, Евріномою, Ледою, Офреймою і прекрасним юнаком Ганімедом, сином троянського царя Троса. Богу блискавки приписують зв’язок із Фетідою, яка пізніше заручилася з царем Пелеєм і народила йому сина – знаменитого Ахіллеса.

У Зевса було безліч дітей, які згідно з міфологією представляють групи:

 1. Музи – протегують мистецтву, поезії, наукам. Народжені від Мнемозини – Терпсихора, Мельпомена, Уранія і ще 6 дочок.
 2. Харити – три богині веселощів, народжені від океаніди Евріноми.
 3. Кіпра – народжена від любові до Афродіти.
 4. Курети – демони рослинності, народжені Герою.
 5. Ори – богині пір року, народжені Фемідою.

Також Зевс вважається батьком інших дітей, частина з яких божества – Афіна, Артеміда, Діоніс, Гермес, Іліфія, Гефест, інші.

Популярність Зевса у світі

У Зевса є своя атрибутика:

 • Орел.
 • Блискавка Зевса – трикінцеві вила із зазублинами.
 • Двостороння сокира.
 • Скіпетр – символ царської влади.
 • Орли, запряжені в колісницю.
 • Егіда – накидка.

Один із найшанованіших у Стародавній Греції – Храм Зевса. Перша згадка про будову датується X-IX століттям до н. е. Фундамент класичного храму закладено в VI столітті до нашої ери, у період проведення 52 Олімпійських ігор. Храм простояв протягом десяти століть, до 406 року нашої ери, доти, доки імператор Феодосій II не наказав зруйнувати всі храми в Олімпії, як нагадування про поклоніння язичництву. Від колишнього храму залишилися лише уламки, які зберігаються у двох музеях – Археологічному в Олімпії та в паризькому Луврі.

Крім храму, символом поклоніння богу-громовержцю була величезна статуя у виконанні Фідія. Вона належала до Семи чудес античності. Для виготовлення статуї Фідій використовував слонову кістку, дерево, золото. Крім цього, персонажа активно використовують в усіх сферах життя й до сьогодні: його ім’ям називають дітей, тварин, компанії, про нього знімають фільми і пишуть книги. Про це – на сайті https://whoiszeus.com.ua/.

Де використовують ім’я Zeus у сучасній культурі

Зевс згадується кількома провайдерами у своїх захопливих іграх. Його образ використовується режисерами при створенні серіалів і художніх фільмів.

Ігрова тематика

Ім’я Зевса успішно використовується розробниками ігрових автоматів. У листопаді 2022 року представив реліз своєї нової роботи провайдер Skywind. Ігровий автомат Zeus Kingdom of Riches пропонується з полем формату 5х3, що збільшується під час бонусних раундів. В основних раундах виплати нараховуються за 20 активними лініями, під час фріспінів – за 30-40 смугами.

Слот із високою волатильністю та гідним рівнем повернення ставок – 96,5%. Деталізовані символи й барвиста анімація приваблюють гравців, не менше ніж бонусні обертання. Тематичні картинки – Пегас, Зевс, арфа, орел, сокира, храм, сокира. Слот після кожного успішного основного спіна пропонує гру на ризик, є Колесо фортуни.

Не менший інтерес викликав ігровий автомат Clash of Gods, який з’явився у 2020 році. Основні характеристики Clash of Gods:

 • висока волатильність;
 • відсоток віддачі 96,5%;
 • виплатних ліній – 243;
 • можливість виграти прогресивний джекпот;
 • повторні обертання;
 • фриспіни.

 Серед інших азартних ігор із персонажем Зевса – Greek Gods, Zeus, Age of the Gods.

Фільми та серіали

Світова фільмотека складається з картин, де Зевс виступає в головній або другорядній ролі:

 • “Битва Титанів” (2010 р.) – пригодницький бойовик про Персея, який кинув виклик Богу царства мертвих Аїду, винному в смерті його близьких. Предок Геракла незабаром дізнається правду про своє походження. Він навчиться керувати силою, якою наділений за правом правонаступництва.
 • “Гнів Титанів” (2012 р.) – через 10 років після феєричного поєдинку з Креном битва за владу над Землею знову розгорається з новими силами. Олімпійці стають слабшими, Зевс уже не справляється з обов’язками з управління над планетою. Персей дізнається, що бог-громовержець у небезпеці – його хочуть убити Арес і Аїд.
 • “Ясон і аргонавти” (1963 р.) – фільм знято за мотивами давньогрецького міфу про Ясона й аргонавтів, які вирушили в пошуках Золотого руна. Підтримка Зевса допомогла Пелію захопити престол Фессалії, убивши законного правителя, Есона. Ясон – син убитого правителя, сам того не розуміє, рятує вбивцю свого батька.

Загалом картин за участю Зевса понад 30 – мультиплікаційних і художніх фільмів. У 2020 році вийшов серіал “Кров Зевса” – анімаційних фільм про те, як олімпійські боги здолали титанів. Кардинально протилежний за концепцією та оповіддю 4-х серійний мінісеріал “Зброя Зевса” 1991 року випуску. Сюжет розповідає про групу радянських учених, які створюють секретну зброю – вона має стати засобом перемоги в багаторічній війні зі США.

На правах промо

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.