Політика

Сталеві руки

За десять хвилин у недавньому чемпіонаті світу він підняв майже вісім тонн вантажу. У наступній вправі – ще майже п’ять тонн. Наша розповідь про дворазового чемпіона світу з гирьового спорту Андрія Махновського.

Заняття гирьовим спортом Махновський розпочав у 2004 році. Наступного року він вже виступав на своєму першому чемпіонаті України і вже з першої спроби став чемпіоном України. З ним тоді конкурували два майстри спорту міжнародного класу та дев’ять майстрів спорту. В тому ж році на Кубку України в Житомирі він встановив рекорд України в довгому циклі.

З перших днів у цьому спор-ті Махновський тренується у Прикарпатському національному університеті під керівництвом досвідченого спеціаліста Ярослава Соколен-ка. Вони знаються ще з 1999 року. «Саме тренер запропонував мені зайнятися гирьовим спортом, – каже Махновський. – Саме він повіз мене на перші змагання. Він завжди хвилюється та допомагає мені, разом ми шукаємо спонсорів. Без нього я не досягнув би тих високих результатів, які нині маю».

Гирьовий спорт – заняття для справжніх «сталевих» чоловіків. Це дуже інтенсивний вид спорту, на змаганнях за п’ять‑десять хвилин треба показати результат. Тому на деяких тренуваннях за п’ять хвилин Андрій Махновський підіймає однією рукою три з половиною тонни. І це не просто підйоми. Кожен з них треба зафіксувати, інакше він не буде зарахований.

Днями у Фінляндії відбувся чемпіонат світу під егідою Всесвітнього союзу гирьового спорту. За словами спортсмена, на цьому змаганні його основним конкурентом був Сергій Бутаков з Росії. Минулого року на чемпіонаті світу в Таллінні іванофранківець поступився йому на один бал. З того часу Махновський вів напружену підготовку. «Я весь рік уважно слідкував за результатами Бутакова, – розповідає наш гирьовик. – Сам же не показував своїх справжніх можливостей. Навіть на недавньому міжнародному турнірі я свідомо виступив не на повну силу».

І ось прийшов час чемпіонату світу у Фінляндії. В класичній вправі (підйом двох гир по 32 кг) Махновський за 10 хвилин підняв гирі 122 рази. Бутаков показав такий же результат. У ривку (підйом однієї гирі однією рукою) іванофранківець набрав 152 бали, а росіянин лише 130, – золото чемпіонату світу в класичному двоборстві додому повіз Махновський. Крім того, в його активі сріб-ло у довгому циклі та бронза у командній естафеті.

Наш гирьовик здобув перемогу у найпрестижнішій ваговій категорії понад 105 кг. Це була давня мрія і ось вона здійснилася. За словами спортсмена, тепер він є щасливим і йому хочеться ділитися своїм досвідом.

Нині він націлений на світовий форум, який запланований на вересень наступного року в Нью-Йорку. А в травні Махновський матиме ще один важливий старт – Європейські ігри. Гирьовий спорт включили в Міжнародну асоціацію спорту для всіх (ТАФІСА), і від України у цих змаганнях візьмуть участь представники Союзу гирьового спорту України, в тому числі й наш чемпіон, який виборов ліцензію в суперважкій ваговій категорії.

Окрім своїх міжнародних стартів, Андрій Махновський планує наступного року провести в нашій області чемпіонат України. Наразі спортивні функціонери Прикарпаття попередньо обіцяють підтрим-ку. Сподіваємося, свого слова вони дотримають.