Політика

Депутати пропонують зробити цивільну зброю доступнішою. Інфографіка

Google+PinterestLinkedInTumblr

Верховній Раді пропонують ухвалити проект закону Про цивільну зброю і боєприпаси, який розширить можливості володіння вогнепальною зброєю цивільними особами.

Відповідний законопроект №1135-1 зареєстрували у Верховній Раді 10 грудня 2014 року група депутатів, серед яких Андрій Парубій, Андрій Іллєнко, Юрій-Богдан Шухевич, Олег Ляшко та багато інших.

Cтаттею 4 законопроекту пропонують встановити, що цивільна зброя першої категорії, а також охолощена та деактивована зброя перебувають у вільному обігу, а для володіння зброєю другої, третьої і четвертої категорій та боєприпасами до неї потрібен дозвіл.

ef829b6-zbroya-kategorii-dozvolenoi
Яка зброя буде дозволена

Перша категорія цивільної зброї – пневматична зброя калібру до 4,5 мм і швидкістю польоту метального елементу до 100 м/с; вогнепальна зброя під патрон “Флобера” калібру до 4,5 мм та боєприпаси до неї.

Друга категорія – довгоствольна вогнепальна гладкоствольна зброя; газова зброя; пневматична зброя калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту метального елементу понад 100 м/с; вогнепальна зброя під патрон “Флобера” калібру понад 4,5 мм та боєприпаси до неї.

Третя категорія – довгоствольна вогнепальна нарізна і комбінована вогнепальна зброя та боєприпаси до неї.

Четверта категорія – короткоствольна нарізна вогнепальна зброя та боєприпаси до неї; короткоствольна гладкоствольна вогнепальна зброя, призначена для стрільби боєприпасами, спорядженими еластичними метальними елементами менш смертельної дії та боєприпаси до неї.

Згідно з проектом закону, кількість зброї певної категорії, яку має право придбати особа з відповідним дозволом, не обмежена.

1e3f2df-zbroya-procedura-otrymannya
Процедура отримання дозволу на зброю

Місткість магазинів цивільної зброї та використання додаткового обладнання може обмежуватися законами, які регламентують окремі види діяльності з цивільною зброєю, або регламентами (правилами) спортивних змагань.

Стаття 5 визначає заборонені до цивільного обігу зброю, боєприпаси та додаткове обладнання. Зокрема, це автоматична вогнепальна зброя; вогнепальна зброя, в якій змінено принцип приведення в дію заряду чи посилено пробивну дію; вогнепальна зброя, що імітує інший предмет; зброя, яка не відповідає вимогам щодо довжини ствола або загальної довжини зброї; боєприпаси розривної або запалювальної (трасуючої) дії тощо.

Застосування дозволеної зброї в разі нападу на її власника чи вторгнення у житло (необхідної оборони) не тягнутиме кримінальної відповідальності.

Передбачено, що за втрату вогнепальної зброї через недбалість каратимуть штрафом від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за продаж, обмін чи дарування боєприпасів до вогнепальної зброї особі без дозволу – штрафом від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів із конфіскацією боєприпасів, а також позбавленням права володіти зброєю на строк від 6 місяців до 1 року.

Носіння вогнепальної зброї в нетверезому стані тягнутиме за собою штраф від 500 до 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією всієї вогнепальної зброї, що належить особі, та довічним позбавленням права володіти зброєю.

При цьому у прикінцевих положеннях пропонується у законі “Про правовий режим надзвичайного стану” у статті 18 про заходи при надзвичайному стані у зв’язку з масовими порушеннями громадського порядку вилучити слова про “тимчасове вилучення у громадян зареєстрованої вогнепальної і холодної зброї та боєприпасів”.

Також передбачено ліцензування виробництва, ремонту цивільної вогнепальної зброї та боєприпасів, торгівлю ними, зберігання, тощо.

У пояснювальній записці до законопроекту автори вказують, що оскільки “держава наразі не в змозі убезпечити своїх громадян від злочинних посягань, володіння громадянами вогнепальною зброєю буде стримувальним фактором для значної частини злочинців”.

Вони зазначають, що за даними організації Small Arms Survey (Швейцарія), в Україні в нелегальному обігу перебуває понад 3 млн. одиниць вогнепальної зброї.

За даними МВС України, протягом 2012 року із використанням легальної зброї було вчинено 48 злочинів – це 0,0024% від загальної кількості легальної вогнепальної зброї в Україні.

Автори вказують: за досвідом Прибалтики, Грузії та Молдови надання права на цивільну вогнепальну зброю протягом року знижує вуличну злочинність на 50–70%, а жорсткі правила й обмеження щодо володіння цивільною зброєю у Великій Британії призвели до стрімкого зростання кількості злочинів.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.