Політика

У Тисменицькому районі знайшли тіла жертв НКВД

Google+PinterestLinkedInTumblr

У селі Пшеничники Тисменицького району з початку травня знайшли біля 50 скелетів людей, які стали жертвами НКВД.
Нагадаємо, ще у минулому році обласне товариство «Меморіал» віднайшло це масове поховання. Тоді виявили останки 170 тіл, з них 40 дитячих. Цього року, як тільки дозволили погодні умови, розкопки відновили. Результат двотижневої роботи — ще 50 останків.

«Ще з часів розкопок у Дем’яновому Лазі люди нам говорили, що у напрямку Тисмениці вивозили машинами жертв, яких розстрілювали у тюрмах, — розповідає голова правління «Меморіалу» Степан Каспрук. — Власне ми це взяли на озброєння і довгий час шукали те місце».

Василь Тимків, який очолював групу дослідників, розповідає: «Це село давно вже зацікавило нас, багато вихідців з нього були учасниками визвольної боротьби і ми часто навідувалися туди збирати спогади. І натрапили на один досить цікавий і дивний факт — виявляється, що у цьому селі з 1939 по 1941 перебував гарнізон НКВД. А у цей період гарнізони НКВД фактично не розташовувалися по селах. Ми почали цікавитися у старожилів, чим займалися енкаведисти. І от збираючи свідчення очевидців натрапили на жахливі речі — у село везли вбитих людей, були там і ще живі. Співставляючи різноманітні свідчення, ми приблизно окреслили місце. Використовуючи сучасну техніку, натрапили на захоронення — це урочище Підгородище, воно знаходиться на окраїні села».

Коли почали розкопки, то виявилося, що тіла захороненні досить недбало. Найменша глибина 20 см, найбільша — 70 см. Знайшли і тіла дітей. «Нещодавно виявили тіло матері, яка обіймає свою дитину», — зазначив Тимків. В кістках знаходять гаки, цвяхи і тому побідні речі. Пошуковці знаходять навіть окремі черепи. Це свідчить, що енкаведисти просто відчленовували голови.

Чого не знайшли дослідники, так це решток одягу. Тож прийшли до висновку, що людей ховали голими. За словами дослідників, це пояснює той факт, коли в червні 1941 року було виявлено величезні скирти одягу в Станіславській тюрмі, яку енкаведисти поспіхом покинули перед приходом німців. Серед того одягу було дуже багато гуцульського національного вбрання.

Зараз у Пшеничниках тривають розкопки.

Голова обласного КУНу Богдан Борович висловив гіпотезу, через що саме були знищені ці люди. «Можливо, що це був шлях вирішення житлового і економічного питання, — зазначив він. — Бо коли вертали виселені до Сибіру і зайшлося про повернення їм домівок, виявилося, що вони були власниками мізерних будинків. А всі великі будинки на центральних вулицях нашого міста — їхні власники ніколи не верталися».

Довідка

Івано-Франківське обласне історико-просвітницьке товариство «Меморіал» імені Василя Стуса вже протягом 20 років займається пошуками, розкопками та перепохованням жертв комуністичного, нацистського та інших окупаційних режимів, що були в Україні. За цей час «Меморіал» провів більше сотні розкопок та перепоховань на території області. Відповідна робота ведеться і сьогодні. Зокрема, з 2010 року «Меморіал» працює в рамках обласної програми пошуку та перепоховання жертв репресій тоталітарних режимів, прийнятої івано-франківською обласною радою від 28 грудня 2009 року.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.