Політика

Прикарпаття відзначить подвиг героїв бою під Крутами

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Відповідно до розпорядження голови Івано-Франківської облдержадміністрації Миколи Палійчука, наприкінці січня 2010 року на Прикарпатті відзначатимуть 92 річницю подвигу Героїв Крут. Головам РДА, міським головам міст обласного значення доручено забезпечити підготовку та проведення заходів, присвячених цій героїчній і водночас трагічній історичній події, та вжити додаткових заходів для впорядкування пам’ятників та місць поховання осіб, які загинули у боротьбі за свободу України.

Діятимуть виставки архівних документів та фотоматеріалів, присвячені героїчній боротьбі українського народу за незалежність. У школах, ПТУ, вишах та військових частинах пройдуть години історичної пам’яті, конференції, круглі столи, тематичні уроки «Герої Крут – ми пам’ятаємо про Вас», присвячені 92-ій річниці загибелі 300 українських юнаків у бою під Крутами.

Сторінка з історії

25 січня 1918 року на засіданні Української Центральної Ради делегати прийняли IV Універсал, що проголошував незалежність УНР. Проте російська радянська влада розуміла: втрата України буде водночас і крахом для неї самої. Тому після захоплення Харкова та Полтави більшовики спрямували своє п’ятитисячне військо під проводом Муравйова на Київ.

Натомість у Центральної Ради армії не було – основна її частина перейшла на бік «червоних», спокусившись фальшивими обіцянками, інші ж утримували «нейтралітет», що в тодішній ситуації був звичайною зрадою. Лише 300 українських юнаків-добровольців виступили на захист Української Народної Республіки й прийняли на чернігівському полі поблизу залізничної станції Крути нерівний бій із майже п’ятитисячним військовим з’єднанням.

Основу українських добровольців складали бійці створених за ініціативою молодіжного Братства українських самостійників Юнацької школи імені гетьмана Богдана Хмельницького та Студентського куреня Українських січових стрільців – переважно студенти Київського університету, політехнічного інституту та гімназисти.

Бій розпочався о 12.00 29 січня 1918 року й фактично безперервно тривав до пізнього вечора. Юнаки мужньо відбивали атаки ворога впродовж п’яти годин. Проте незабаром, скориставшись величезною перевагою, наступаючі зламали оборону й почали оточувати українські частини. Розуміючи безвихідність свого становища, бійці Студентського куреня пішли в атаку і були майже всі знищені. 27 студентів і гімназистів (серед них – М.Лизогуб, О.Попович, В.Шульгин, П.Кольченко, М.Ганкевич та ін.) було захоплено в полон. Усіх їх піддали катуванням і по-звірячому замордували. Безжальні кати навіть заборонили селянам поховати останки безстрашних захисників.

Після підписання Брестського миру, який замінив владу більшовиків на австрійців та німців, 19 березня 1918 року в Києві відбувся урочистий похорон на Аскольдовій горі 28-ми полеглих у бою під Крутами бійців. У 1942 році Українська повстанська армія, що постала як реальна військова організація, одним зі своїх бойових гасел проголосила: «За крутян!».

Джерело: ЗІК.