Політика

Холодні гори не люблять гарячих голів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Як це сталося з групою туристів з Житомирської області, котра суботньої днини 30 травня вирішила підкорити Говерлу. У самому бажанні не було нічого поганого, от тільки, як з’ясувалося пізніше, семеро хлопців та дві дівчини віком від 14 до 19 років були зовсім не готові до непростих гірських реалій.

До того ж, вони не зареєструвалися  на гірському  контрольно-пропускному пункті, що є обов’язковою умовою подорожі в горах, а свої речі  залишили на КПП національного парку. Судячи з усього, прогулянка горами видавалася їм легкою та цікавою, чимось на кшталт променаду центральним бульваром великого міста.

Але гори внесли свої корективи. Коли група почала спускатися з Говерли, різко змінилася погода: над місцевістю завис густий туман, видимість  стала нульовою, пішов дощ зі снігом, температура знизилася до двох градусів тепла. Втративши орієнтацію, туристи пішли іншою стежкою у бік Закарпаття. Коли вони остаточно зрозуміли, що заблукали, почали телефонувати рятувальникам. Рятувальники Ворохтянського гірського пошуково-рятувального пункту  вирушили на пошуки. Пізніше до них доєдналися ще рятувальники Яремчанського ГПРП та Івано-Франківського ГПРЗ.

Але молоді люди настільки не орієнтувалися на місцевості, що за їхніми описами неможливо було визначити район їх перебування. Отож, попри інтенсивні пошуки, рятувальники одночасно, так би мовити, «вели» туристів по телефону, наказуючи нікуди не сходити  зі стежки, якою вони рухаються. Інакше нещастя було б неминуче. Адже  група перебувала  майже на межі фізичних та психічних можливостей, про це свідчили  крики дівчат по телефону: «Рятуйте нас! Ми замерзаємо! Вишліть за нами гелікоптер!»…

Коли блукальці дійшли до лісу, рятувальники наказали їм зупинитися, розпалити вогнище – на щастя, ті мали чим – і чекати на допомогу.

Про групу  були проінформовані закарпатські колеги – рятувальники Рахівського та Говерлянського гірських пошуко-рятувальних пунктів Закарпаття.

Саме вони знайшли  молодих людей на світанку наступного дня у районі  ущелини Гропа Рахівського району. Замерзлих, голодних, переляканих, мокрих, але живих. Їх відразу напоїли, нагодували, довели до села Лазещини та посадили на потяг до Ворохти… Так об’єднаними зусиллями рятувальників двох областей була знайдена заблукала група туристів, чиє перебування  в горах принесло стільки клопоту і вартувало таких інтенсивних пошуків.

На переконання рятувальників, ще однієї такої ночі в горах туристи б не витримали: переохолодження та виснаження зробили б свою чорну справу.