Війна Погляд

Лютий страх для Путіна. Що чекає на Росію найближчим часом

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Здійснивши повне коло, путінська Росія повертається до совка.

Країни Заходу зараз роблять усе, що можуть, у невійськовому плані, і дякуємо їм за це, пише на сайті НВ спецоглядач Іван Яковина.

крах Росії новини Івано-Франківська

Штати ввели нафтове ембарго, європейці вже почали розробляти план з відмови від російських нафти та газу, і думаю, якщо все буде добре, через кілька місяців Європа теж відмовиться від російських енергоресурсів. Для Росії це означає, що вона майже повністю залишиться без іноземної валюти, а це, своєю чергою, спричинить руйнівні наслідки для економіки.

Бо, не втомлюся цього повторювати, Росія сама нічого не робить. Усе, що їй потрібно, вона закуповує на Заході. І навіть те, що начебто виробляють усередині країни, залежить від імпорту. Наприклад, росіяни дуже пишаються тим, що навчилися робити сири, але закваски для цих сирів однак купують за кордоном. Навіть картоплю виростити не вдасться, бо 90% насіннєвої картоплі, яку використовують у великих господарствах, також імпортують.

Очевидно, що залишившись без доларів, російська економіка почне переживати дуже тяжкі часи. Фактично ці руйнівні наслідки вже почалися.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch опустило суверенний рейтинг Росії на саме дно з позначкою «дефолт неминучий». РФ втратить можливість платити за рахунками та повертати старі борги в іноземній валюті. По суті, ідеться про банкрутство російської держави, що для звичайних людей обернеться стрімким зростанням цін, зникненням банківських накопичень, катастрофічним падінням рівня життя, нестачею ліків, дефіцитом їжі та багатьма іншими малоприємними наслідками, включно з закриттям величезної кількості бізнесів, найдикішим безробіттям тощо.

Для російського президента саме слово «дефолт» — це лютий жах, гірше за який тільки слово «майдан».

Справа в тому, що всі 22 роки свого правління Володимир Путін вибудовував свою легітимність саме на тому, що він є якоюсь антитезою зухвалим 90-м, а в цих зухвалих 90-х ключовою і дуже травматичною подією для всього російського народу був дефолт 1998 року. Дефолт означає падіння, поразку, найгірше, що може статися; у свідомості росіян це найбільший пік зухвалих 90-х.

І зараз Путін, як бачимо, веде свою країну рівно туди, звідки нібито намагався її відвести якнайдалі. Що, на мою думку, дуже добре свідчить про загальний успіх його політики, як зовнішньої, так і внутрішньої. А чудовою ілюстрацією цього провалу став оголошений днями вихід компанії McDonald’s із РФ.

Читайте: Коли хочеться допомогти. Де у Франківську потрібні руки волонтерів (ПЕРЕЛІК)

Здійснивши повне коло, путінська Росія повертається в совок, із його дефіцитом, вічною кризою, злиднями, розрухою, гебнею, нестачею їжі, сірістю, злиднями та безглуздою війною з численними жертвами. Гебня вже повернулася, цензура теж, злидні починається, криза теж буде, дефіцит обіцяють, убогість і сірість є, і безглузда війна теж є. Усе як у Радянському Союзі, і ті люди, які мріяли про совок, зараз потраплять саме туди, куди прагнули дуже давно.

Те, що відбувається сьогодні в російській економіці, дуже важливе ще й тому, що постраждалими виявляться не лише олігархи. Постраждає і простий глибинний народ, ось ті люди, які підтримували Путіна два десятки років його правління. Зізнаюся, я з деякою зловтіхою чекаю, коли всі ці любителі радянського хокею і «найсмачнішого морозива» сьорбнуть усього того, чого вони хотіли.

Тим часом, завдано удару в саме серце середнього російського обивателя — по його заначці.

У ніч на 9 березня Центральний банк РФ оголосив примусову конвертацію валютних вкладів населення в російські рублі, обмеживши її видачу з вкладів сумою $10 тисяч, і заборонив продаж готівкової іноземної валюти банками громадянам — тобто купити долари в Росії буде неможливо.

При цьому цікаво, що недавно Центробанк РФ серйозно підняв ставки по валютних вкладах. І багато росіян накупили доларів і побігли з ними до банків, думаючи: «Ого, заробимо». А тепер усі їхні заробітки згоріли, тому що долари переведені в рублі за ринковим курсом, але ринковий курс теж регулюють, так що в результаті, за яким скажуть, за таким і поміняють.

Зараз навіть ті, хто хоче отримати готівкою до $10 тис., змушені ці гроші замовляти в банках і чекати своєї черги, тому що охочих зняти долари багато й більшості людей доведеться, мабуть, місяцями чекати без особливої надії на успіх — підозрюю, що багато хто залишиться взагалі без грошей.

Читайте: Голос війни. Три історії людей, які приїхали до Франківська з Харкова, Києва та Херсона (ВІДЕО)

І я, знову ж таки, відчуваю деяке почуття зловтіхи, думаючи про те, що всілякі путінські шістки і підспівувачі замість тих сотень тисяч або навіть мільйонів доларів, які вони накопичили, накрали, отримають лише $10 тис., і то, якщо їм пощастить. Звичайно, є люди чесні, які теж від цього постраждають, але розумієте, яка штука: на жаль, так, усім росіянам доводиться розплачуватися за те, що Володимир Путін зробив із їхньою країною, перетворивши її на інструмент скоєння злочину, інструмент війни, інструмент знищення людей.

За це розплачуються і чесні, і не чесні, і прихильники Путіна, і супротивники — така вона, колективна відповідальність.

У будь-якому випадку, купити готівку в РФ зараз буде вже неможливо, і це дуже хороший маркер повернення країни до часів Радянського Союзу.

Низка банків у Москві вже закриває пункти обміну валюти, у деяких відділеннях чекати долари при знятті з чинного рахунку пропонують до одного місяця, — повідомляє РІА «Новости», тобто державне інформаційне агентство. Очевидно, що Центральний банк Росії все це робить з єдиною метою: не допустити повного та катастрофічного обвалу рубля (який, як кажуть експерти, може досягти курсу 300 або навіть 500 рублів за долар). Тому що якщо зараз відпустити курс і дати людям зняти всі долари, які вони хочуть, то готівкової валюти просто не вистачить, після чого настане паніка серед населення, гіперінфляція, а за нею — народні заворушення.

Привіт, Венесуело, привіт, Зімбабве.

Усе, що відбувається, — це, по суті, скасування конвертованості рубля, тобто відкат у ті дрімучі часи, коли доларами торгували з-під поли. Важливо й те, що після введення всіх цих заходів готівкової валюти в РФ більше не стане, тому що США та Євросоюз заборонили постачати в Росію готівкові долари та євро.

Відповідно, чорний ринок валюти вже з’явився, далі він розцвітатиме і придушуватиме собою ринок офіційний, а чорний ринок валюти — це найяскравіший символ розпаду, я б сказав, гангрени економіки та її швидкої загибелі. Тоді як Путін, знову ж таки нагадаю, будував свою легітимність на тому, що життя налагодилося, настала стабільність, зухвалі часи в минулому, народ повинен йому дякувати за певний рівень достатку — усе, нічого цього не залишилося. Усе згоріло. Безробіття, злидні, дефіцит, війна і голод чекають на РФ.

Очікуючи на гіперінфляцію, люди вже починають змітати в магазинах їжу.

У багатьох російських містах вона закінчується, і це не жарти: видання Тайга.інфо, наприклад, публікує фотографії з Іркутська та Новосибірська, де магазинні полиці просто порожні — немає нічого. В інших населених пунктах приблизно та сама ситуація, десь краще, десь гірше, у Москві та Санкт-Петербурзі поки що відносно нормально, але в найближчому майбутньому і на них чекає те саме.

Російський уряд уже офіційно дозволив запроваджувати обмеження на продаж продовольства в одні руки — не більше трьох пачок солі, не більше двох кілограмів макаронів тощо. Але подібні обмеження легко оминути, тому, мабуть, росіянам варто готуватися до введення талонів на їжу, як це було в пізньому Радянському Союзі, а з таким керівництвом, як зараз, я не здивуюсь, якщо й до продуктових карток дійде.

Читайте: Де на Прикарпатті можна отримати безкоштовну допомогу психологів

Разом із тим, на тлі дикого падіння рубля Китай почав за безцінь скуповувати Сибір. А видання Bloomberg повідомляє, що КНР збирається придбати частки в російських енергетичних і сировинних компаніях, оскільки зараз ці частки коштують дуже дешево. Тобто заради збереження своєї особистої влади Володимир Путін прямо зараз робить із РФ колонію Китаю. Він просто мало не задарма віддає батьківщину — з ресурсами, з нафтою, газом, з її територіями, лісами та людьми заразом.

Узагалі, якщо розібратися, Путін якраз і є найнебезпечнішим для РФ іноземним агентом.

Тим часом, Захід нарощує тяжкість своїх санкцій проти РФ. 9 березня ЄС погодив санкції проти більш ніж 100 високопоставлених російських чиновників, депутатів, генералів і просто багатих росіян і членів їхніх сімей. У цих людей, наскільки я розумію, європейці мають намір забрати абсолютно всі гроші та все майно, що зможуть знайти на своїй території.

Дітей цієї публіки повернуть до РФ без права найближчим часом з’являтись на території Євросоюзу. І це правильні заходи, саме так і треба діяти, бо всі ці люди крали якщо навіть і не для себе, то вже точно для своїх дітей — а коли їхнім дітям кажуть, що якщо хочеться за кордон, то їдьте до Абхазії чи ЛНР, тоді в голові у цих чиновників починають зі страшним скрипом прокручуватися шестерні, що давно заіржавіли. Вони починають розуміти, що щось не те, що, здається, десь завернули не туди. І це чудово, тому що раніше вся російська система була монолітною та рухалася туди, куди їй вкаже Володимир Путін, а зараз вона починає покриватися тріщинами. Усередині починається ворушіння, розбрід і хитання, і це дуже добре.

Зараз, наскільки я розумію, люди, які становлять російську «еліту», починають потихеньку реагувати, осмислювати ситуацію, що склалася. І тут треба навести дані Медузи — це видання поговорило з людьми в адміністрації президента РФ і в уряді Росії та повідомляє: й адміністрація, й уряд просто в шоці. Ті люди, які зрозуміли, що сталося, дуже хочуть звільнитися, стати, у повній відповідності до приказки, тими щурами, які стрибають з корабля, що тоне, але не можуть. Виявляється, в уряді РФ була видана постанова, негласна, швидше за все, згідно з якою той, хто хоче піти, може піти лише на зону

На кожного високопосадовця, природно, є компромат, кожен щось урвав, украв, незаконно надбав, і тому їм кажуть — звільняйся, звичайно, але того ж дня сядеш.

Так що вони, як раби на галерах, змушені продовжувати працювати, але, як я розумію, ніхто з них не хоче надалі нести якусь серйозну відповідальність, і всі вони всіляко ухилятимуться під різними приводами від виконання своїх обов’язків, тому що всім відомо, що режим Путіна довго не триватиме, його дні злічено. Поки складно сказати, скільки він протягне, кілька місяців чи рік, але всім ясно, що це вже не десятиліття: скоро вся ця конструкція впаде, і, звичайно, кожному хочеться відповзти від неї якнайдалі, щоб не засипало уламками.

Особливо рвуться зараз на волю ті, повідомляє нам Медуза, у кого в голові, окрім тирси, залишилося хоч щось. Тобто люди цинічні, не дуже добрі, погані люди, давайте чесно говорити, але з клепкою в голові. Ті, хто бачить, що країна перетворилася на автобус, за кермом якого божевільний водій, він з’їхав з краю урвища, й автобус летить униз. Поки що всередині ніби все нормально, нікого не розплющило, усі ще живі, але автобус стрімко падає, і вже видно дно ущелини. Ці люди дуже хочуть вибратися у вікно, вистрибнути з парашутом, парашути вони мають, грошей вони накрали достатньо, але охорона нікого не випускає.

Читайте: Франківський драмтеатр запрошує дітей переселенців на «Час творчості» (ФОТО)

І мені здається, зараз просто ідеальний час для американської, європейської, британської та — чому б і ні — української розвідки вербувати всю цю публіку. Змушувати працювати на себе, бо тепер ці люди прагнуть знайти хоч якийсь вихід із ситуації, надію на порятунок. Заради збереження свого життя і хоча б частини власності, вони будуть раді допомогти Заходу подолати путінський режим.

Таких людей — цинічних, розумних, свідомих того, що відбувається, — у російському уряді приблизно чверть.

До цієї категорії можна сміливо віднести, наприклад, Олексія Сілуанова, міністерку фінансів Росії та голову Центробанку РФ Ельвіру Набіулліну. За деякими, поки не підтвердженими даними, вони подали у відставку, і в обох ця відставка не була прийнята. Як повідомляє Медуза, зараз заморожено всі перестановки всередині російського уряду.

І саме зараз на місці США я поговорив би з цими двома про те, чи не хочуть вони співпрацювати з американською розвідкою. Ці двоє, гарантую, дуже добре розуміють, що зараз відбувається у російській економіці, і чудово бачать, чим усе закінчиться, але нічого не можуть зробити. Єдине, що в їх силах це врятувати себе. І я впевнений, що та ж Набіулліна, чудово розуміючи, що відбувається, мріє вибратися з Росії будь-яким способом.

Але що ми тільки про лібералку Набіулліна, якщо навіть Володимир Соловйов, який, до речі, теж не дурень, але при цьому професійна повія, розпалювач війни, співак геноциду й один із найогидніших людей у РФ, теж зажурився. Я думаю, усі вже чули, як разом із ще одним записним ватником, Яковом Кедмі, вони дуетом скиглили про те, що воєнна операція проти України провалена, немає жодних успіхів, мети не досягнуто, усе дуже погано, а буде ще гірше.

І ось мені здається, що навіть якщо ця публіка починає розуміти і відкрито говорити про те, що Росія навіть не на межі катастрофи, а вже за межею, то для України це дуже позитивний сигнал.

Куди йти переселенцям, які прибувають в Івано-Франківськ

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.