Люди

Таємничість гір, дримби та літератури: Валерія Чорней презентувала франківцям “Яблуко в тайстрі”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Роман-містерію “Яблуко в тайстрі” презентувала франківцям у четвер, 6 жовтня, письменниця Валерія Чорнорей.

taystra

«Книга народжувалася у моїй душі все життя, – говорить авторка. – Адже роман-містерія «Яблуко в тайстрі» є переосмисленням мого гуцульського етнічного коріння, сили народного мистецтва, долі країни. Твір присвячений пам’яті мого батька, який був карпатським різьбярем. Це книга про два види сердець: одне вміє глибоко бачити свою націю та, зокрема, через мистецтво перетворювати її у безсмертний, непереможний національний міф. А інше серце осліпло, ніколи не вміло витворювати своєї країни».

Над книгою, розповідає Валерія, працювала понад 13 років: збирала матеріал, записувала спогади, переосмислювала пережите. Сам процес написання тривав 13 місяців. Результатом став рукопис з півтисячі сторінок.

Його та оберемок соняхів, які виростила мама авторки, Валерія взяла з собою на зустріч з директором “Видавництва Старого Лева” Мар’яною Савкою. Зустріч переросла у п’ятигодинну розмову. А за два дні керівниця видавництва повідомила, що візьметься за друк книги.

“В мене не було ніколи відчуття, що я сиджу і пишу книгу. Це моє повітря. Це дуже сильне зворушення від чогось – іти і це занотувати. І дуже часто це не дається легко, – каже авторка. – Книга про два види сердець. Одному серцю властиво дуже відчувати своє етнічне коріння, брати від народного мистецтва, а інше – наче в якійсь сажі, присипане, скупе. За сюжетом дівчинка шукає чарівне яблуко, яке загадували горяни”.

14572368_1218452638219170_361108035446230436_n

“Це дуже незвичайний роман. Це велика обсяжна книга. Вона не читається за один раз. Її потрібно обдумати і пережити. Наче ви дивитесь фотографії, наче перемотуєте плівку. Читаєте, читаєте…А в кінці це складається в картину. Читання нагадує калейдоскоп, – каже модераторка зустрічі художниця Христина Стринадюк, – Цю книгу треба фільмувати. Вона дуже особлива. В ній ви можете відчути дух гуцульщини”.

Гуцульського колориту зустрічі додав виступ місцевих дримбарів.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.