Люди

Шість міфів або чому веганам живеться важче

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

“Веганська дієта набирає обертів не тільки на Заході, але й у нас. Але що ми про неї не знаємо?” – пише журналіст Наталія Мечетна на НВ .

В Італії пропонують карати батьків, які нав’язують своїм дітям веганську дієту. Причина – як мінімум чотири випадки, коли до лікарні потрапляли виснажені веганською дієтою діти.

«Ура!» – написали багато моїх друзі у Facebook. Звичайно, я погоджуся, що виснажені діти – це причина карати батьків. Однак, незважаючи на свою неоднозначність, веганська дієта набирає обертів не тільки на Заході, але й у нас. Причому іноді діти батьків м’ясоїдів самі відмовляються їсти м’ясо. Про це я почула вперше ще кілька років тому, коли моя подруга розповіла мені, що дочка-підліток її знайомої «топче мівіну», тому що їй щиро шкода тварин.

vegan

Я можу лише знизити плечима – поведінка таких дітей мені не зрозуміла. Чи то жартома, чи то всерйоз називаю таких підлітків людьми нової формації, людьми майбутнього – я не пам’ятаю, щоб хтось з моїх однокласників або знайомих в дитячому або підлітковому віці відмовлявся від м’яса. У нас була інша проблема – в 1990-ті, коли ми росли і розвивалися, регулярно їсти м’ясо могли дозволити собі далеко не всі.

Але я хотіла б розвінчати кілька міфів, пов’язаних з вегетаріанством.

1. Вегетаріанство – найприродніша дієта для людини

Це не так, адже людина створена всеїдною (поряд зі свинями, щурами та іншими подібними тваринами). А це означає, що у нас немає складної системи травлення, характерної для фітофагів. Та й будова зубів у нас не та, що у жуйних тварин, які не мають навіть верхніх різців. Тобто ми як вид запрограмовані їсти м’ясо тварин в тому числі.

2. Вегетаріанство допоможе позбутися від холестерину

Здавалося б, виключити тваринний жир, і буде вам щастя. Це, як не дивно, теж не так. Я пам’ятаю, як мій лікар підкреслив, що в його практиці були випадки вегетаріанців, у яких холестерин був вище норми. Вище, ніж у середньостатистичного м’ясоїда. Отже, ліпідний обмін – набагато більш складний процес, ніж ми думаємо.

3. Вегетаріанство допомагає залишатися струнким

На жаль, вегетаріанство – не панацея для схуднення. Дійсно, частина людей худне і стверджує, що почуває себе чудово. Але я знаю приклади дуже повних вегетаріанців – знуджений по білку організм змушує їх поїдати просто величезні порції бобових і горіхів (у яких калорійність вище, ніж у шоколаду). Так, організму потрібен білок, і він, що називається, своє візьме. Що краще – набивати себе крохмалистою важкою їжею або просто з’їсти білок яйця, курочку або кальмара – вирішувати кожному індивідуально.

4. Вегетаріанство робить людей спокійними та релаксуючими

Тут з усією упевненістю скажу, що це точно не так. Принаймні далеко не у всіх людей, адже одна з найбільш агресивних і нетерпимих дам, яких мені довелося зустріти, була войовничою веганкою. Тому, якщо ви думаєте, що, поївши травки-муравки, ви увійдете в «дзен», ви помиляєтеся. Потрібно працювати над собою і своїм ставленням до світу.

5. У вегетаріанській дієті є все необхідне для раціону людини

Це, мабуть, найскладніше питання. Вчені ламають голову над розробкою веганської дієти, яка б покривала всі потреби людського організму. У той же час на Заході вегани часто п’ють спеціальні таблетки і тим самим штучно покривають свої потреби в різних мікроелементах, які, очевидно, вони недостатньо отримують на своїй дієті. У той же час виснажені батьками-веганами діти явно демонструють: для зростаючого організму така дієта працює, як мінімум, зі збоями. Або ж рослинної їжі, що покриває потреби дорослих, недостатньо для дітей.

6. Вегетаріанство – це про гуманне ставлення до тварин

Суперечливе питання. При загальному переходу на рослинну їжу корів і свиней просто стане менше. Але чи буде досить, наприклад, притулків, лікування для бездомних собак та котів? До того ж є ряд наукових робіт, що говорять про те, що і рослини відчувають біль. Що при рубці лісу дерева посилають один одному сигнали і т. д. В анекдоті: «я став веганом не через любов до тварин, а через ненависть до рослин», швидше за все, є частка правди. Тож краще вже навчитися харчуватися сонячною енергією.

Єдине, з чим погоджуся, так це з тим, що вбивство має бути гуманним. Адже після перегляду страшних кадрів з мясобоєн від виду м’яса верне кілька днів. Та й люди, які їли кошерну і халяльну їжу, стверджують, що вона інша і за смаком, і за енергетикою. Я таких тонкощів, на жаль, не відчуваю.

У будь-якому випадку, щоб покрити свої потреби в поживних речовинах, вегану треба набагато більше морочитися, ніж мясоїду. На Заході фітофагам йдуть назустріч і пропонують непоганий вибір веганських продуктів у супермаркетах. Мені, наприклад, йогурт з кокосового молока за смаковими якостями подобається більше, ніж зі звичайного. Але й коштує він удвічі дорожче. Країни Заходу також стурбовані тим, що веганське меню в тих же дитсадках обійдеться платникам податків у копієчку. Так чи інакше, на Заході армія веганів зростає. Як уряд, так і індустрія їжі не можуть ігнорувати їхні потреби.

Єдине, що дратує, це те, що веган або вегетаріанець нерідко вважає доречним про свої смакові звички повідомити в перші п’ять хвилин знайомства. І тим самим дати вам зрозуміти, що він прогресивна і гуманна людина, а ви неандерталець, яка вилізла з печери вбивати мамонта. Вегани, охочі з порога навернути вас у свою релігію, мало чим відрізняються від сектантів. Але тут доречно згадати інший жарт: «Знаєте, чим ваша думка відрізняється від біфштекса? Останній я принаймні замовляв».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.