Люди

Природа страху. Олег Мальцев

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Почуття страху і тривоги знайомі кожній людині. Однак, далеко не кожен з нас здатний з ними справлятися. В результаті ці речі все більше і більше стають невід’ємними супутниками життя мільйонів людей. У чому ж причина такого стану справ?

Як впоратисязі страхом?

Почуття страху і тривоги знайоме кожній людині, і, не дивлячись на те, що ми живемо у 21 столітті високих технологій, розвиток яких покликаний створити всі умови для комфортного існування, сучасна людина піддається страху куди більше, ніж її попередники минулих століть. Не кажучи вже про існуючій різноманітності проявів різних фобій, які все більше і більше стають невід’ємними супутниками життя мільйонів людей.

Однак, страх може бути вашим другом, так само як і вашим найлютішим ворогом. Постійний страх здатний перетворити життя будь-якої людини на справжнє пекло, з іншого боку – це природний запобіжник покликаний захистити людину і вберегти її відневиправданогоризику, від небезпек, які її оточують. Як же його приручити?

Для того, щоб навчитися управляти цим явищем, для початку необхідно розібратися в його причинах. Дослідженням даної проблематики займалося безліч різних фахівців і на цю тему написана величезна кількість робіт. У контексті даної статті ми торкнемося результатів досліджень академіка УАН, кандидата психологічних наук Олега Вікторовича Мальцева, який зміг вивести вичерпну кількість різновидів страху і визначити найголовніший, який породжує всі інші види:

  1. Лінійний – це страх минулого і майбутнього. Перший виникає, коли людина боїться, що про неї дізнаються як уськомпрометуючу інформацію з її минулого. Другий виникає, коли людина в думках засовує себе в майбутню ситуацію, розуміє, що не впорається з нею, повертається в даний час і починає боятися.
  2. Страх нездоланності зусилля – це боязнь тих ситуації, на які людина не може вплинути або думає, що не може вплинути. До цього виду належить страх смерті, захворювання невиліковною хворобою, виникнення війни або атомного вибуху, а також землетруси, повені, урагани та інше.
  3. Зміни обсягу геометрії – це все страхи, пов’язані зі зменшенням або збільшенням простору, фіксацією в закритому просторі (позбавлення волі, знаходження в ліфті) або навпаки боязнь відкритих просторів.
  4. Вигнання – це страх бути відкинутим, бути звільненим або знехтуваним.
  5. Безпорадності або непотрібності – коли людина боїться стати тягарем для інших людей.
  6. Відсутність рівноваги – це страх втрати опори в житті, наприклад: відсутність людини, на яку можна спертися.
  7. Страх втрати автоматизму – боязнь виникнення будь-яких змін в житті, втрати існуючої стабільності.
  8. Страх, який породжується залежністю сили та швидкості, яка виражається в наступному: якщо людина не справляється зі швидкістю, то їй доведеться справлятися з силою, а якщо людина справляється з силою, то найімовірніше їй не доведеться справлятися зі швидкістю. Дана залежність проявляється у всіх сферах життєдіяльності людини. Як вона виглядає? Коли ви не встигаєте вчасно сплатити рахунки, вам доводиться стикатися з силою, наприклад, у вигляді повістки з суду, або виселення з квартири. З цією залежністю пов’язані такі страхи, як страх поразки, здійснення помилки, взяття відповідальності, страх виживання та інші. Страх пов’язаний з цією залежністю є головним і породжує інші види.

Так, можна сказати, що природа страху полягає в нездатності людини справлятися зі швидкостями та силами, які проявляються в повсякденному житті у вигляді задач, які людина сама собі ставить чи ставить їй життя. У свою чергу, у кожної людини завжди є вибір: або перебувати в стані залежності та мучитися страхами, або ставати сильніше. В останньому випадку потрібно докласти зусиль до роботи над собою і загадуватися над питанням пошуку тих інструментів і механізмів, які дозволять цього досягти.

Більш розгорнуту інформацію про такі інструменти та способи вирішення проблеми страху ви можете отримати на сайті «Академія прикладних наук».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.