Люди

Крадії електроенергії на Прикарпатті відшкодують 11 млн грн

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Щороку все більше прикарпатців попадаються на крадіжках електрики. Незаконна економія щоразу «влітає в копійку».

За 2021 рік спеціалісти АТ «Прикарпаттяобленерго» провели 2221 рейдову перевірку. Викрили 790 випадків крадіжок електроенергії. Крадіям доведеться відшкодувати близько 2 967 тис. кВт-год на суму 11  млн грн, повідомляє Репортер з посиланням на пресслужбу обленерго.

Заради незаконних способів «економії» крадії вдаються до найрізноманітніших хитрощів:

  • самовільне підключення до електромереж,
  • втручання в роботу приладу обліку,
  • під’єднання до лічильника сусіда тощо.

Усі можливі способи відомі інспекторам «Прикарпаттяобленерго».

«Як правило, ми знаємо хто і яким способом краде електроенергію, – розповідає начальник відділу аналізу та енергоаудиту Антон Медвідь. – Шляхом аналітики чи просто під час планових перевірок дізнаємося. У нас є необхідне спецобладнання, яке показує «зайві» сигнали, шуми тощо на відстані навіть до 12 кілометрів. Деякі крадіжки допомагає виявити Український державний центр радіочастот. Крім того, періодично лічильники знімають на повірку, під час якої можуть виявити сліди від магнітів, вбудовані предмети, втручання в конструкцію приладу обліку. І нехай інколи фіксація цих злочинів займає час – приховати їх не вийде».

За минулий рік вдалося викрити 369 випадків самовільного безоблікового підключення електроустановок споживача до мережі. Також – 215 випадків пошкодження або відсутності пломби, 16 – втручання в роботу засобу вимірювальної техніки електроенергії високочастотним випромінювачем. І це далеко не всі викриті крадіжки.

Енергетики, знаючи хитрі методи крадіїв, завжди працюють на випередження. Щоразу оновлюють спецтехніку, яка допомагає виявляти крадіжки, підсилюють підрозділи фаховими і грамотними фахівцями. Тому, на думку енергетиків, красти таки невигідно.

І факти цьому підтвердження: 5-10 тисяч крадій тратить, щоб придбати супер-пристрій, а потім, коли виявляють крадіжку, ще сплачує вартість вкраденого за збільшеним втричі тарифом. А ще є стаття 188-1 Кримінального кодексу. Викрадення електричної енергії вона передбачає позбавлення волі  до трьох років. Що не кажіть, але платити за показником і за тарифом вигідніше, ніж жити «озираючись».

Крадіїв електроенергії чекають також «темні часи».

У випадку виявлення фактів крадіжки електроенергії працівники розподільної компанії мають право також припинити електропостачання. Процедура довготривала: на підставі акту, відбувається обчислення розміру завданих збитків відповідно до розділу 8 Правил роздрібного ринку електричної енергії. Суми можуть сягати десятків тисяч гривень. Щодо відновлення електропостачання споживачу, то воно здійснюється уже після усунення порушень, оплати ним завданих Оператору системи розподілу збитків та витрат на повторне підключення.

Енергетики наголошують, крадіжка електроенергії – це саме той випадок, коли скупий платить більше. За словами енергетиків, недобросовісними клієнтами є люди далеко не бідні, для яких уникнути плати – спортивний інтерес, а не потреба. Ці люди тим самим обкрадають своїх сусідів, адже позаоблікове споживання має негативний вплив на стан мереж. В компанії закликають використовувати електроенергію без крадіжок і цим вберегти себе від зайвих витрат, адже для інспекторів виявлення нечесного споживання – це лише питання часу.

Виявили крадіжку? Повідомте інформацію анонімним «телефоном довіри» – (0342) 59-45-45.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.