Люди

Ірма Вітовська в Івано-Франківську вдень і вночі репетирує нову виставу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

За різними прогнозами, постановка має стати головною театральною сенсацією нового сезону. Це – «Оскар і Рожева Пані» за мотивами твору всесвітньо відомого письменника Еріка-Еммануеля Шмітта, пише Сultprostir.

6559

Ірма Вітовська грає Рожеву Пані, жінку-ангела, яка втішає бідного хворого хлопчика Оскара, відкриваючи йому дорогу до віри – до Бога.

Саме ця роль 10 років тому стала тріумфом для великої Аліси Фрейндліх: у Санкт-Петербурзі у творі Шмітта вона зіграла абсолютно всі ролі: від хворого малюка – до пані, від його друзів – до суворих лікарів.

Вітовська, на відміну від Фрейндліх, не захотіла бути «скупим лицарем», тому в її новому проекті задіяні багато акторів. У тому числі і найголовніших акторів – дітей, юних іванофранківців. Цим десятирічним хлопчикам та дівчаткам належить складне й відповідальне завдання: зіграти Оскара та його ровесників, при цьому переконавши дорослих прискіпливих глядачів у тому, що вони гідні працювати на одній сцені поруч із популярною Вітовською.

6560

У такому ракурсі майбутній український «Оскар», можливо, відкриває нову сторінку сценічних інтерпретацій творів Шмітта. Раніше на основі цього ж роману грали, в основному, моновистави або вистави-дуети. В Україні вперше в «Оскарі» на сцену вийдуть діти. З якими дуже непросто конкурувати за енергетикою та безпосередністю навіть маститим дорослим артистам.

Шанувальники творчості Шмітта добре знають, що в основі «Оскара» – 13 щемливих листів бідного хлопчика до Нього… до Бога. У своїх листах дитина просить про радощі земні, які їй лишилися на цьому світі.

Хлопчисько проживає кожен день свого згасаючого життя за десять років. І до кінця божественного епістолярію дитина вже виявляється (умовно) майже 100-річним старцем.

Ця історія Шмітта змусила ридати весь світ – і читачів, і глядачів. Шмітт благає про милосердя, про доброту. Про віру, яка також може зцілювати душу…

Цією історією я «захворіла» ще кілька років тому, – розповідає Ірма Вітовська. – Довго шукала матеріал, на основі якого можна було б донести до наших людей досить складну і тривожну проблему – паліативної допомоги маленьким українцям. Тим дітям, які потребують співчуття та співучасті. Адже згідно зі статистикою, такої допомоги в нашій країні вимагають близько 18000 діток! І, знаєте, нічого кращого, глибшого та людянішого, ніж «Оскар» Шмітта, – на цю тему у світовій літературі немає… Тому, дай Боже, щоб усе склалося і вистава вийшла, адже мені дуже хочеться, щоб кожен майбутній показ був ще й зверненням – до суспільства, до уряду, до можновладців: не можна лишати напризволяще тих хворих діток, які потребують постійного догляду та моральної підтримки. Більше того: такі діти потребують створення спеціальних центрів паліативної допомоги в різних містах України. І без допомоги держави в цьому питанні не обійтися. У такій ініціативі нашими партнерами вже стали Міжнародний фонд «Відродження», благодійний Фонд допомоги Матері Терези (Івано-Франківськ). Сподіваюся, в цьому ж проекті до нас приєднаються нові друзі, тому що це не комерційний проект, а виключно – благодійний. І його мета – підтримка дітей. На жаль, через війну на сході Україна сьогодні втрачає гідних мужніх чоловіків… У цей же час ми зобов’язані пам’ятати також про дітей, яким потрібна наша допомога і наша любов.

Актриса мріє показати свою майбутню виставу у найбільших містах України, а також – запросити на прем’єру самого автора, сучасного класика Еріка-Еммануеля Шмітта. Постановником проекту виступає один з найяскравіших сучасних українських режисерів – Ростислав Держипільський, директор і художній керівник Івано-Франківського облмуздрамтеатру, на базі якого і створюється цей всеукраїнський благодійний театральний проект. Київська прем’єра призначена на жовтень.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.