Люди Світ

Художники з Франківська Сергій та Віталій Грехи створять величезний мурал на стіні “Турбоатому” в Харкові

Google+PinterestLinkedInTumblr

11-23 серпня галицькі й слобожанські митці у Харкові працюватимуть разом, аби розповісти про Галичину та дізнатися про Слобожанщину. На “Творчих резиденціях” вони реалізують свої соціально-мистецькі проекти, які презентують під час масштабного форуму “ПогранКульт: ГаліціяКульт”, котрий пройде в жовтні у Харкові.

IMG_22741

Першу частину спільно створених арт-об’єктів презентують уже на День міста, 23 серпня, на виставці у “ЄрміловЦентрі” – це буде своєрідний подарунок харків’янам від галичан. Ще одним подарунком має стати величезний мурал на стіні “Турбоатому”, який розписуватиме зведена команда муралістів, у тому числі художники з Івано-Франківська Сергій та Віталій Грехи.

Молоді й досвідчені митці з різних регіонів України працюватимуть у проекті “Творчої резиденції”, щоб розвінчати взаємні — галицькі й слобожанські — стереотипи та міфи, подивитися на свій регіон з іншого ракурсу. Організатори сподіваються, що різниця регіональних культурних традицій допоможе митцям знайти й використати імпульс для  українського мистецтва.

“Україна часто борсається між крайнощами: то ми переконуємо одне одного, що між нами немає відмінностей, у нас спільні прагнення й інтереси, то навпаки — чомусь дозволяємо собі повірити в ідею про якийсь там неподоланний ментальний розрив між українськими Сходом і Заходом, — говорить керівник проекту “ПогранКульт: ГаліціяКульт” Ольга Сагайдак. — А що нам насправді треба зробити — так це усвідомити, що регіональні розбіжності — це круто, це калейдоскоп ідей, який ми маємо презентувати у світі, як це роблять зі своїм культурним різноманіттям Італія, Іспанія, Франція… Традиційно такий діалог найкраще вдається мовами мистецтва, тож ми й пропонуємо молодим митцям з різних кінців країни відкрити одне одному свою Україну”.

LOGO_galicia_map

Серед менторів і тренерів програми — галичани Роман Дзвонковський і Олена Бец, Наталя Отріщенко, Остап Костюк, Наталка Космолінська та Марія Ворончук (переїхала до Львово з Донецька). Схід представляють Павло Маков, Олег Дроздов, Люба Якимчук, Любов Дуракова, Дарина Хрисанфова.

Кураторка всієї програми резиденції — культуролог Ірина Магдиш, в минулому — керівник управління культури Львівської міської ради. Ірина Магдиш розповідає, що спільна робота в майстернях — це, власне, знайомство митців одне з одним, пошук ідентичних і відмінних кодів, технік, ідей. Крім того, це спосіб показати галичанам справжній Харків з його ідейними нашаруваннями, широкою палітрою мистецьких напрямків, спадком складних історичних процесів і реаліями не просто прикордонного — прифронтового життя. І навпаки – розповісти харків’янам про Галичину мовою не новинних заголовків, а мистецтва.

“Ці дивовижні історії про “я свою дитину до Львова/Харкова не пущу, там страшно” мають нарешті закінчитися. Ні там, ні там не живуть ані кіноцефали, ані песиголовці, і ми маємо подолати цю середньовічну манеру будувати уявлення одне про одного на страхах, чутках, домислах”, — говорить Ірина.

Усього резиденцій буде шість і кожна має щось залишити по собі Харкову. На архітектурно-соціальній резиденції “Громадський простір будинку “Слово”: creare vita” працюватимуть архітектори, урбаністи, історики й соціологи. Їх мета — оживити публічний простір навколо одного з найбільш знакових харківських будинків, з яким пов’язана трагічна історія українського “Розстріляного Відродження”.

Анімаційна резиденція “Відкрита тема” від інших відрізнятиметься тим, що у ній під кураторством аніматорів Романа Дзвонковського й Олени Бец (Львів / Івано-Франківськ) працюватимуть зовсім юні митці. Діти 10-14 років, відвідувачі Харківської обласної дитячої бібліотеки, разом створять анімаційну стрічку, тему якої знайдуть самі.

Результатом резиденції для молодих кінематографістів Галичини та Харківщини має стати створення консолідованої знімальної групи та декілька готових документальних стрічок про урбаністичні проблеми.

Художня резиденція галицьких митців “Коло спілкування” в “ЄрміловЦентрі” має на меті інтеѓрувати галицьких художників у харківське мистецьке середовище, познайомити зі знаковими харківськими мистецькими діячами, проектами та тенденціями. І — дати митцям можливість спільно дослідити подібності та відмінності регіональних мистецьких та побутових традицій та ідентичностей.

“Незнання породжує конфлікти, стереотипи, страхи і агресію. У сфері культури, яка оперує емоціями, це видно найбільш виразно. Подолати бар’єри можна через розширення кола спілкування і кола співтворчості”, — переконана кураторка візуальної частини форуму “ГаліціяКульт” Наталя Космолінська, львівська мистецтвознавиця, заступниця директора львівського Палацу мистецтв.

Резиденція “Майстер клас. Павло Маков і художники-графіки” подарує молодим митцям унікальну можливість познайомитися з творчим досвідом одного з найбільших українських художників сучасності Павла Макова. Павло не займається викладанням, тож шанс вільно експериментувати разом із Майстром є мрією багатьох молодих митців.

Резиденція “Турбоарт” збере муралістів не лише з Галичини, Східної та Центральної України, а також Польщі й Росії. Команда художників створить мурали на фасадах будівель заводу “Турбоатом”, а також на турбінах, які будуть винесені як арт-об’єкти у громадський простір Харкова.

“ГаліціяКульт”стане третім форумом благодійного фонду DOFA.fund (колишня назва – “Мистецькі надра”), що поставив собі на меті познайомити Україну — з Україною. Перші два, “ДонКульт”, відбулися у листопаді 2014 в Києві та червні 2015 у Львові. “ГаліціяКульт” є одним із восьми переможців європейського конкурсу культурних ініціатив Advocate Europe (усього брали участь 668 проектів). Відбувається проект за підтримки спілки MitOst в партнертві з Liquid Democracy, заснованого фондом Stiftung Mercator.

 

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.