Люди Світ

Голова «UA:Перший» Зураб Аласанія розповів, чому трансляція Олімпіади вийшла неідеальною

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Поки в Ріо тривають літні Олімпійські ігри, в Україні критикують телеканал «UA:Перший» за те, що він систематично пропускає або показує із запізненням виступи українських спортсменів. У відповідь на докори генеральний директор телеканалу Зураб Аласанія перейшов на звинувачення критиків у сприянні Росії в інформаційній війні проти України. «Телекритика» вирішила поговорити з головою «UA:Перший» та з’ясувати, що відбувається з трансляцією Олімпіади насправді.

 345b00bb70f9ed805919eb2a9da3b2cc

Права на показ яких ігор є в «UA:Перший» і скільки вони коштували?

— Ми маємо ліцензію Lagardère Sports (колишня Sport 5), яка володіє правами на показ Олімпіад 2014 та 2016 років. Вартість цієї ліцензії ми не маємо права озвучувати. За контрактом з компанією OBS (уповноважена Lagardère Sports) ми отримуємо так званий пакет MDX – це 12 стрімів із майданчиків змагань та стрім новин і найцікавіших моментів. Це коштувало «UA:Перший» $200 тис.

Але цікаво, на що «UA:Перший» планував отримати права, проте не зміг. Ми десятки разів просили Кабмін профінансувати логістичний бюджет каналу та додаткові послуги OBS. Логістичний бюджет – це квитки на літак для команди каналу з 15 осіб (5 знімальних груп, 2 коментатори прямого ефіру, режисер трансляції, 2 інженери відеомонтажу), розміщення, транспорт тощо. З розрахунку мінімально можливого охоплення змагань – це $70 тис. Окрім того, ми просили профінансувати додаткові послуги OBS – коментаторські позиції, комунікації в локаціях, унілатеральний стрім (можливість замовити окремий канал передачі трансляції з Бразилії в Україну) та інше. Вартість цього пакету – $200 тис.

За негласною традицією ці витрати завжди покривалися готівкою з нелегальних прибутків НТКУ. З 2014 року «UA:Перший» такого не практикує. Мінфін, Мінспорт, НОК пообіцяли посприяти легальному відправленню команди. Не відправили.

Мінфін, Мінспорт, НОК пообіцяли посприяти легальному відправленню команди. Не відправили.

А хто саме обирає, які ігри транслювати в ефірі «UA:Перший»?— Щодня в Ріо відбувається близько 100 подій: спортивних дисциплін – 27, у кожній з них одночасно можуть проводитися змагання на декількох локаціях. OBS знімає більшість з них і надає можливість для унілатеральних стрімів – тобто будь-яку з цих подій можна замовити і перегнати в свою країну за окрему плату ($5-7 тис.). Але це можна зробити, перебуваючи там, на місці події. Навіть більше, в цьому разі ви можете зняти все самі – зазвичай телеканали з заможних країн надсилають на Олімпіаду стільки груп, скільки спортсменів країна надсилає на змагання. Але в нашому разі ми маємо доступ до 12 стрімів з майже сотні подій. При цьому з цих 12 ми можемо обрати лише один – саме такі умови за контрактом з OBS.

І за яким принципом ви обираєте трансляції?— Пріоритет для нас – це участь українських спортсменів, популярність виду спорту, а також півфінали та фінали змагань. Але питання в тому, що для міжнародної компанії OBS Україна пріоритетом не є. Вона відбирає сигнал для 12 стрімів з огляду на міжнародний інтерес до дисциплін і спортивний статус країн – учасниць змагань.

Але ж під час зимової Олімпіади таких проблем не було. Чому?

— Тому що літню Олімпіаду дивляться завжди більше, ніж зимову, а українських спортсменів у літніх Олімпіадах бере участь втричі більше, ніж у зимових. Тому контрактні зобов’язання щодо зимової Олімпіади – показ обов’язкових 100 годин, літньої – 200 годин. Окрім того, остання зимова Олімпіада проходила в лютому 2014 року, та ще й у Сочі. Ми ж пам’ятаємо, що це був за час для країни? Кому ця Олімпіада була нафіг потрібна в Україні?

Взагалі, раніше усі взаємовідносини щодо Олімпіади ми здійснювали через Європейську мовну спілку (European Broadcasting Union, EBU). Ми мали один договір з EBU, яка від імені 79 суспільних мовників Європи брала участь в аукціонах і купувала права на трансляції. В неї був великий авторитет, більше можливостей, а ще терпляча EBU могла місяцями спокійно чекати сплати з нашого боку. Але тендер на Олімпіади 2014 і 2016 виграла Lagardère Sports, а на 2020 і 2022 – Discovery. А це вже інший формат відносин, ставлення до України у них – “нічого особистого, чистий бізнес”.

Фото: тут і далі Facebook «UA:Перший»

Все ж на трансляцію Олімпіади каналом «UA:Перший» є дуже багато нарікань від медіаекспертів та глядачів. Які з цих коментарів є справедливими?

— Я маю пояснити одну принципову річ. На Олімпіаду зараз працює дуже мало людей на каналі. У 2012-му це була команда майже з 400 осіб. Зараз задіяно близько 100. Більше просто немає. Фізично. Люди йдуть з каналу через украй низькі зарплати. А ті, хто є, працюють з 11-ї ранку до 4-5-ї наступного ранку, і так щодня. Так, це позначається на якості.

Погоджуюся також з критикою якості коментування. У країні немає школи спортивного коментаря, і це пояснюється просто: українські канали не беруть участі у великих показах. Немає сенсу показувати Олімпіаду в Україні, бо це абсолютно некомерційний проект. Рекламний ринок в Україні зараз навіть не смішний, а просто сумний: $170 млн на весь ринок за рік. Тому в Україні, наприклад, лише дві людини можуть кваліфіковано коментувати греблю. А якщо до цього додати обожнюваний всіма мовний критерій, то взагалі одна. І саме ця людина саме в цей момент зайнята. Розумієте? Ось так це все виглядає зсередини, а не в Facebook.

Рекламний ринок в Україні зараз навіть не смішний, а просто сумний: $170 млн на весь ринок за рік.

Але зараз критика трансляції Олімпіади перетворюється на критику взагалі менеджменту «UA:Перший». Наприклад, у такому сенсі висловлюється нардеп Володимир Ар’єв.— Я буду уважно дивитись на те, як депутат Ар’єв голосуватиме за зміну до бюджету 2016 і 2017 років, де будуть і зміни до бюджету «UA:Перший». Якщо він не виконає закон «Про суспільне мовлення» і проголосує проти – ця компанія і надалі залишиться убогим жебраком. Тоді повноцінним суспільним мовником вона лишатиметься тільки на папері, і «Олімпіади Ріо 2016» у всіх видах повторюватимуться завжди.

Чому така низька заповнюваність рекламних блоків трансляції?— Активність є низькою як серед міжнародних спонсорів, так і в Україні. Наприклад, Procter & Gamble в обох Олімпіадах розмістила невеликий медійний бюджет, а на спонсорський пакет навіть не заявлялася. Справа в тому, що рекламний бюджет цієї компанії формується в її московському офісі. Тобто в іміджеві інструменти, яким є спонсорство, великим компаніям вигідніше вкладатися там, де є представництво.

На Олімпіаду зараз працює дуже мало людей на каналі. У 2012-му це була команда майже з 400 осіб. Зараз задіяно близько 100. Більше просто немає. Фізично.

А як регулюються відносини з каналом «Ера»? Частка олімпійського контенту виходить в їхньому ефірі.— «Ера» отримала від нас новинний пакет (найкращі епізоди Олімпіади), а ми отримали від них весь час мовлення, який припадає на Олімпіаду. Це партнерська угода. «Ера» також отримала доступ до частини рекламних блоків, до заповнення яких вони поставилися не так педантично, як ми. Тому іноді виникають нарікання глядачів на рекламний зміст. Дохід розділений у співвідношенні, яке розголошувати без участі в розмові «Ери» я не стану.

Чому, на вашу думку, комерційні канали не зацікавилися субліцензією?

— Ми вели переговори з усіма великими каналами. Але треба розуміти, що Олімпійські ігри в нашій країні неокупні в принципі. Жоден канал ніколи не виходив навіть у нуль за підсумком. Максимальна теоретична вартість реклами в олімпійському блоці – 7-15 тис. грн за хвилину. Будь-який європейський канал обчислює вартість рекламного блоку десятками тисяч євро. Головні причини такої різниці – загальний стан економіки і, відповідно, стан медійного та рекламного ринків.

Друга важлива причина – будь-який масований показ (а в нашому разі це 200 годин) змінює профіль глядацької аудиторії каналу. Після такого показу комерційний канал довго і не завжди успішно відновлює свою традиційну аудиторію. Державний канал, а особливо – Суспільний мовник – мусить турбуватися про глядачів, а не про комерційний інтерес. А ось комерційні канали таке собі дозволити можуть не завжди.

Можливо, це також і питання ціни за субліцензію?— Цін я назвати не можу – це комерційна таємниця. Однак субліцензія – це пропорційна частина ліцензії, і ціноутворення має бути адекватним самій ліцензії. Тож ціна була логічна, а не обґрунтована лише тим, що «потрібні гроші». Окрім того, щорічно в НТКУ проходять десятки перевірок. І в разі формування недолуго малої ціни обов’язково постане справедливе запитання: купив дорого за державні гроші – перепродав комерсантам дешево? А різницю чи не в кишеню поклав?… Тож про «занадто дорого» не треба: мірки бувають різні.

Чи будете ви транслювати Паралімпійські ігри?— Так, ліцензія на Паралімпійські ігри нами оплачена окремо. Показів буде багато, практично всі змагання, де є наші спортсмени. В цьому разі Національний паралімпійський комітет спрацював набагато краще, ніж Олімпійський. У Ріо зніматиме українська команда – хоч і не НТКУ, але дружнього продакшену.

Фото: 1tv.com.ua
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.