Культура

Віч-на-віч з класикою

Google+PinterestLinkedInTumblr

Надія Шегда У Коломиї, в місті, яке славиться своїми диво?писанками і особливою аурою, що панує там споконвіку, впродовж чотирьох днів звучала особлива українська класика. В пам’ять геніального українського митця 22 роки тому (три роки після смерті українського композитора, народного артиста України), у Коломиї започатковано фестиваль ім. Анатолія Кос-Анатольського. З 28 листопада по 1 грудня у музеї історії міста Коломиї та МБК «Народний дім» звучала українська класика. Це, до речі, єдиний в Івано-Франківській області фестиваль класичної музики.

Українська класика сокровенна і достатньо складна для слухача у сприйнятті — так кажуть навіть високопрофесійні музиканти. Але сокровенність — то душа, а тому така музика облагороджує, одухотворює, щоразу торкається глибин національної пам’яті. І це найголов­ніше.

Слід зауважити, що цьогоріч фестиваль вже не замикається у стінах Коломия-Львів? Івано-Франківськ-Київ, про що свідчить гостювання музикантів з Донецька. Як відзначила начальник відділу культури і туризму Коломийської міської ради Уляна Андрусяк, «музиканти з Донецька — це ексклюзив». Глибокий відбиток залишив у душах слухачів унікальний твір молодого композитора Євгена Петриченка — „Реквієм», який виконували студенти Музичної академії ім. С.?Прокоф’єва. Також із задоволенням відвідали Україну і гості з Польщі та Німеччини.

Уся ця велика мистецька робота проводиться відомим піаністом і композитором, доктором мистецтвознавства, професором Львівської музичної академії (теж, до речі, уродженцем Коломиї), Олександром Козаренком, який є організатором фестивалю. Те, що цей фестиваль проводиться, здавалося б, на провінційних теренах, є ще одним свідченням високої культури українців.

У програмі фестивалю звучав концерт камерної музики українських та польських композиторів за участю академічного камерного оркестру «Віртуози Львова» (твори А.?Кос-Анатольського, М.?Колесси, М.?Скорика, В. Кіляра, В.?Камінського, О.?Козаренка);

Концерт-увертюра з нагоди 80?річчя заснування симфонічного оркестру в Коломиї;

Концерт української духовної музики ХVIII ст. у виконанні хорового ансамблю «A Capella Leopolis» (диригент — Л.?Капустіна).

Під час бесіди з Тарасом Менцінським — віолончелістом, викладачем Львівської Національної академії ім. М.?Лисенка, який на фестивалі ім. Кос-Анатольського в дуеті з Мирославом Драганом (фортепіано) побував вперше, ми поцікавилися, якими є його враження і чи потрапляють львів’яни на схід України, аби подарувати своє високе мистецтво, скажімо, Донецьку. І ось яка прозвучала відповідь: «Все добре і гарно організовано. А стосовно другого, то це поки що поодинокі випадки. На жаль, в Україні немає промоції українського мистецтва. Є окремі мистецькі центри — Львів, Київ, Донецьк, але міцних контактів між ними немає. Також зараз музиканти більше орієнтовані на Захід, жвавий інтерес проявляють до Східної Європи. Цілком зрозуміло, бо це не лише гроші, а й конкретні плани. Музика — це певний продукт, який споживається. Тому з однієї сторони — музиканти у боротьбі за виживання, а з іншої — у середовищі, де поки що є лише певна кількість людей. Натомість в Західній Європі класична музика орієнтована на загал. Перед людиною, яка ходить на концерти, ніколи не постане вибір: телевізор чи високе мистецтво. У нас, на жаль, наразі по?іншому».

Концертом розважальної музики за участю джазового оркестру Львівської Національної музичної академії ім. В.?Лисенка відбулося закриття фестивалю.

У музичній вітальні тривала заключна дискусія міжнародної наукової конферен­ції «Україна в Європі? Європа в Україні? Погляди — перспективи — реальність» (Вюрцбург — Коломия) за участю вчених Німеччини, Польщі та України.

Завдяки старанням п. Уляни, яка є музикантом за освітою, це свято підтримує й Міністерство культури і туризму. Що ж, сподіватимемось, що наступного року, коли будемо відзначати 100?річчя від дня народження Анатолія Кос-Анатольського, мовою музики впродовж вже не чотирьох, а п’яти днів спілкуватиметься в Коломиї уся музична Україна.

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.