Історія

Уродженці Станиславова. Ярослав Гузар – вояк, фінансист, хорист і батько кардинала

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ярослав Гузар (1897-1963) – інженер-фінансист, учасник визвольних змагань, один із провідних діячів хорового мистецтва, батько українського патріарха, кардинала Любомира Гузара.

Ярослав Гузар, новини Івано-Франківська

Ярослав Гузар народився у Станиславові 26 листопада 1897 року в родині нотаріуса Лева Гузара, який багато років практикував у Галичі.

У 1915 році Ярослав закінчив Станиславівську гімназію, де брав участь у гімназійному хорі та оркестрі, яким часто сам і диригував.

Уродженці Станиславова. Макс Шур – особистий лікар і біограф Зигмунда Фрейда

Цього ж року його взяли у ряди Українських січових стрільців, а потім перевели до гарматного полку під командою Ярослава Воєвідки.

Після закінчення старшинського вишколу у Братиславі та розпаду Авст­рії у 1918 році Ярослав Гузар, як старшина, зголосився до Українсь­кої Галицької Армії. Там він служив у третьому гарматному полку, брав участь у знаменитій Чортківській операції.

У серпні 1920 року Гузар виїхав до Відня на «студії заграничної торгівлі», де одразу включився у студентське життя «Віденської Січі», знову брав участь у хорі.

Уродженці Станиславова. Василь Величковський – монах, в’язень, священномученик

У 1925 році, закінчивши навчання з дипломом інженера-фінансиста, Ярослав повернувся до Галичини. У Галичі, де жив його батько, працював у кооперації. Тут його обрали головою місцевого відділу «Просвіти», крім того, він очолював осередок «Рідної школи». Проте через рік переїхав до Львова, де одружився. Саме у Львові в 1933 році народився його син – у майбутньому митрополит Любомир Гузар.

У Львові Ярослав працював діловодом в Українському Земельному банку. Там же став учасником хору «Сурма».

У 1944 році був вимушений терміново вночі з сім’єю емігрувати до Австрії, оскільки дізнався, що потрапив у списки НКВС на заслання до Сибіру.

Після Другої світової війни, проживаючи у Зальцбурзі, організував мистецьку групу «Муза», яка дала близько 120 концертів у тодішніх англійській, американській і французькій окупаційних зонах.

Уродженці Станиславова. Теодор Торосевич – батько бальнеології та перших галицьких курортів

У 1949 році Ярослав Гузар з родиною переїхав до Нью-Йорка, де був адміністратором Народного дому і заснував хор «Думка». Відтак переїхав з родиною до Детройта, де займався громадською діяльністю. В останні роки свого життя займав посаду касира Союзу українських хорів Америки.

Помер Ярослав Гузар 2 грудня 1963 року в Детройті.

Матеріал підготовлений з різних історичних джерел

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.