Історія Світ Фото

У мережі виклали унікальні світлини лижників у Карпатах 19-20 століття (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На унікальних світлинах, які з’явилися в інтернеті, зображені лижники у зимових Карпатах в кінці XIX – на початку XX століття. Фотографії опублікував на своїй сторінці у Facebook Анатолій Вакарчук.

До теми. Бібліотека Нью-Йорка виклала унікальні світлини мешканців Карпат 1920-х років (ФОТО)

karpaty_old_5

“У 1893-му році такий собі пан Тадеуш Смольоховські почав проводити ризиковані соло-виходи на зимові схили Східних Карпат. Ще двоє відчайдухів з Татарова Юзеф Шнайдер і Маріан Малашиньскі почали розкатувати Карпати на лижах марки “пан склепав з чого Бог послав”. Посилав, мабуть, шось файне, бо працювали ті добродії в конторі лісничої управи”, — пише Вакарчук.

karpaty_old_1

Взимку 1897 року Шнайдер із колегами взяли та зійшли на Говерлу. І було то одне з перших зимових сходжень.

До теми. Бібліотека Нью-Йорка виклала унікальну карту Галичини й Буковини 18 століття (ФОТО)

karpaty_old_2

А потім у 1907 році у Львові створили Карпатське Товариство Нартярське (КТН), до якого ввійшли 22 завзятих нартярів та туристів.

karpaty_old_3

1 лютого того ж року вони організовано видряпалися на полонину Гропа, 16 лютого опанували Тростян, а 9 березня знову організовано каталися Бескидами. Тяжко їм було без нинішнього сучасного спорядження, але хлопи були завзяті.

karpaty_old_4

У січні 1908 року КТН видало брошуру з інструкціями під назвою „Нарти та їх використання” авторства Романа Кордиса. Нартярський рух набував щораз ширшого поширення. Тоді утворили філії КТН у Перемишлі й Кракові. Перед початком Першої світової війни Клуб нараховував 403 члени.

karpaty_old_6

Хотілося чоловікам бувати в Карпатах взимку все частіше і частіше і, кінець кінцем, за пропозицією Зиґмунта Клєменсєвіча і Романа Кордиса, було вибране Славське в Бескидах як база для виходів. Там заздалегідь було домовлено про місця для ночівель. У 1910 році розпочалося будівництво власного схроніска.

karpaty_old_7

Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні