Історія Світ

Станиславів у Першій світовій. Початок війни

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Репортер» продовжує спецпроект «Станиславів у Першій світовій». Щодня ми публікуємо невеликі історії про Станиславів у воєнні роки. Цього разу розповідь про початок війни.

28 липня 1914 року, Австро-Угорщина оголосила війну Сербії. Про те, як початок війни зустріли в Станиславові, можна довідатися зі звіту станиславівської вищої реальної школи за 1914-1916 роки. Про навчання там небагато — більше про війну.

До теми. Війна та школа

Вулиця Сапєжинська. Зліва — Станиславівська вища реальна школа. Поштівка з колекції Зеновія Жеребецького

Отже, у Станиславові 1914 навчальний рік завершився 28 червня. Саме в цей день, у далекому Сараєво, вбили спадкоємця австрійського престолу ерцгерцога Фердинанда. Це стало формальним приводом для розв’язання війни, яку до 1939 року називали Великою.

Тіла ерцгерцога та його дружини доправили в Трієст на броненосці SMS Viribus Unitis. Потім спеціальним поїздом їх привезли до Відня. Ерцгерцога і герцогиню поховали в замку Артштеттен, оскільки, через особливості їхнього шлюбу, Софію не могли поховати в Імператорському склепі.

У Станиславові тим часом провели мобілізацію, яка зачепила багатьох учнів і викладачів реальної школи. Дехто навіть вибився у начальники. Так, професора Пуделка призначили комендантом станції Делятин, а його колега Тишковський керував ешелонами у Надвірній.

Новий навчальний рік вчасно розпочати не вдалося. Ще в серпні приміщення школи віддали під австрійський шпиталь, куди доставляли поранених з недалекого тепер фронту. Потім шпиталь евакуювали, а вчителям видали зарплату за вересень. Це був останній «привіт» австрійської влади — скоро на захід потягнулися колони цісарських військ. Місто чекало новин.

Write A Comment