На початку грудня стала чинною постанова Нацбанку № 422, яка вводить нові правила визначення платіжних ознак гривні. Тепер варто дуже пильно придивлятися до банкнот, які потрапляють до рук. Бо якщо на них виявляться сліди підозрілих фарб – у вас їх просто заберуть при першій нагоді.
Компенсувати не будуть
Нова постанова багато в чому дублює попередницю – від 2004 року під № 547. Але тепер Нацбанк зробив наголос на банкнотах, які можуть потрапити в обіг незаконним шляхом. Тобто – забруднені спецрозчином або ж позначені словом «хабар». Якщо прийдете з такою у банк, чекайте проблем.
Розберімося по порядку. Перше, щодо плям від спецрозчину. Річ у тому, що потрапити на банкноту він може лише одним способом – якщо вона перебувала в інкасаторському кейсі, який був вкрадений у банку. Сьогодні багато фінустанов для перевезення грошей використовує спецвалізи із вмонтованими в них тюбиками хімрозчину. Щойно грабіжники намагаються відкрити кейс, спецрозчин тут же розпилюється на банкноти.
У відповіді на інформаційний запит «Репортера» у Нацбанку пояснили: банки й раніше не мали права брати такі банкноти, але тоді люди мали шанс обміняти їх на нормальні – правда, лише в тому ж НБУ й за відповідною процедурою. Тепер же тим, кому «пощастить» стати власником таких гривень, прийдеться дуже навіть не солодко. Якщо чесно, то простіше про них просто забути. Спробуєте розплатитися такою купюрою – її заберуть.
«Якщо фізична особа звернеться до банку або територіального управління Нацбанку з питань обміну таких банкнот, то вони будуть вилучатись і в установленому порядку передаватись для проведення розслідувань і відповідних досліджень до правоохоронних органів», – пояснюють у НБУ.
Жодних компенсацій. Гроші заберуть, у міліцію повідомлять.
До речі, ми поцікавилися в обласного УМВС, яка доля чекає на власника такої купюри. Там відповіли, що поки що вказівок щодо мічених купюр не отримували, «працюють» тільки з фальшивими купюрами.
«Якщо виявляється, що людина розплачується фальшивими грошима, то чи касир банку, чи продавець магазину звертаються на 102, – пояснюють у міліції. – На місце виїжджає опергрупа, вони документують, опитують свідків. Ці гроші вилучають і направляють на експертизу. Якщо гроші фальшиві, то відкривається кримінальне провадження, встановлюється, звідки людина їх взяла».
Можна прогнозувати, що процедура з міченими банкнотами буде аналогічною.
Врятує уважність
Як можуть такі купюри потрапити вам до рук? Та як завгодно. Але, за словами бухгалтера одного з франківських банківських представництв (просив не називати ні себе, ні банк), зустрічаються вони не дуже часто. Запевняє, що таку банкноту неможливо отримати з банкомату. «В касети банкомату загружаються тільки хороші купюри, – каже він. – Перед тим вони обробляються на спеціальній машинці. Непридатні, зношені, значно зношені, туди не потрапляють. Купюра не йде в банкомат, навіть якщо вона платіжна, але трохи затерта. У протилежному випадку це тягне за собою відповідальність касира».
У Нацбанку кажуть, що відрізнити такі банкноти від звичайних – це лише справа вашої уважності. «Спеціальний розчин, який використовується у спецпристрої для зберігання цінностей, має певні фізико-хімічні характеристики: яскравий колір (малиновий, синій тощо), флуоресценцію в ультрафіолетових променях, стійкість до розчинників (неможливо видалити), та забруднює, як правило, не менше 20-30 % банкноти в разі спроби неправомірного заволодіння ними», – пояснюють там.
Ще й додають, що у разі несанкціонованого заволодіння спецпристроєм з банкнотами Нацбанк інформуватиме і банківську систему, і громадськість про можливість появи в обігу банкнот з ознаками такого забруднення.
«Хабарні» пройдуть
З купюрами, які позначені словом «хабар» справа складніша. Нацбанк в постанові їх виділяє, але зрозуміти з її тексту, як має на них реагувати касир банку, доволі складно. І тут варто згадати про майже п’ять з половиною тисяч доларів, які франківці розібрали під час затримання колишнього директора міського департаменту архітектури Олега Гаркота. Де й у кого нині опинилися ці гроші, можна лише гадати. Тим більше, що таку позначку неозброєним оком не побачиш – її покаже тільки ультрафіолет.
Ми й тут попросили Нацбанк прояснити ситуацію. На відповідь чекали доволі довго. Але у підсумку НБУ заспокоїв: «Банкноти, які оброблені спеціальними хімічними реактивами під час проведення оперативних заходів чи слідчих дій, вважаються значно зношеними. Тож усі операції з такими банкнотами, у тому числі їх обмін на придатні до обміну банкноти, здійснюються як і з іншими значно зношеними банкнотами».
У Нацбанку кажуть, що всі банки мають приймати такі банкноти та обмінювати їх на придатні. Якщо банк відмовляється це робити, людина може звернутись у представництво НБУ – там купюру просто зобов’язані поміняти.
Звісно, найкраще, якщо такі гроші вам взагалі до рук не потраплять. Тож трохи уважності – і проблем буде значно менше.
Comments are closed.