Люди Соціум Статті

Десять місяців без зарплати. У Франківську вмирає арматурний завод (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Десять місяців без грошей і роботи. Більшість часу на так званому простої, за який обіцяли нараховувати 2 / 3 зарплати. На руки люди отримували лише розрахункові листи, але грошей так і не бачили. Керівництво обіцяло нові контракти й замовлення. Люди чекали, терпіли, допоки 29 липня їх вже й перестали пускати на територію заводу.

Понад 100 працівників колись потужного «Івано-Франківського арматурного заводу» нині щотижня збираються на Вічевому майдані і ходять по кабінетах чиновників, аби отримати підтримку та допомогу. Керівництво зникло. Люди не можуть навіть забрати документи та особисті речі, пише Репортер.

«Ми гірші за псів»

«Завод не працює ще з 13 травня. Робітники були на простої, окремих людей до серпня ще допускали до роботи. Мотивували це тим, що йде підготовка до нових замовлень. Але потім допуск на підприємство припинили. Керівники не виходять з нами на зв’язок, зникли. З грудня минулого року нам не виплачують зарплату. Ми не можемо забрати особисті речі, не можемо отримати трудові, – говорить Володимир Дерчук, головний конструктор заводу з 2000 року. – Ми гірше тих псів. Вигнали і все. Зарплати нема, трудових книжок нема. Не можемо субсидії оформити, на пенсію піти, бо податки за нас не платять. На біржу теж стати не можемо, бо буде лише соціальна виплата».

Інженер технолог, оператор високотехнологічного обладнання Володимир Ткач пояснює, що вони збираються майже щотижня на Вічевому майдані, аби добитися справедливості. Вже ходили в ОДА, поліцію, прокуратуру, писали колективні заяви.

«Якщо завод оголосить банкрутство, то вони не зможуть продати обладнання, яке є на території. А так тягнуть час і шукають покупця, аби розпродати все, – каже Ткач. – Ми б не переживали, якби бачили, що підприємство хоче працювати. Але видно, що з заводу вивезли готову продукцію, матеріали для виготовлення нової, металобрухт. Склади спустошують, і ми лишаємось ні з чим».

«Але все одно цього вистачило б на зарплати! – навперебій додають інші працівники. – Навіть одного станка стало би».

До теми: Арматурний виселять, собак залишать. У Франківську забудують ще одну промзону

Арматурний завод колись зай­мав 20 га території на Коновальця, 229 та працював у дев’яти цехах. Він був одним із найбільших підприємств області. У 2016 році сума боргу заводу за кредитом сягнула 345 млн грн. Його територію разом з цехами неодноразово виставляли на продаж за борги. І у 2017 році таки продали разом із виробничими приміщеннями – за 28 мільйонів.

Новому власнику – БК «Мельник» – територія була цікава під будівництво. Там планували звести найбільший у Західній Україні торговий центр на 100 тисяч квадратів і житлові мікрорайони з розвиненою інфраструктурою. Однак, згодом територію перекупив відомий прикарпатський бізнесмен, власник Wexler Group Петро Беллз. І нині її перетворюють на індустріальний парк «Аркан». Завод переїхав в один цех і продовжив працювати. Цього­річ рівно 50 років, як арматурний отримав перше замовлення. Але ювілейний рік став і останнім в його історії.

Борги – всюди

З 2015 року заводом керує голова правління акціонерного товариства Сергій Шилюк. За даними аналітичного ресурсу «Опендатабот» директор арматурного заводу Сергій Шилюк є також дикретором ВГО «За здорову націю» та співвласником ТОВ «Спортивно-парашутний клуб «Кажан». І те й інше зареєстроване в Києві. Працівники заводу теж стверджують, що керівника у Франківську вже нема – скоріш за все, поїхав до Києва.

А от кінцевий бенефіціарний власник, що здійснює вирішальний вплив на управління або господарську діяльність, змінився. У 2018 році ним був Силван ­Ебігейл, реєстрація – острів Гренада у Карибському морі. Нині ж вказаний бенефіціар – Марат Зайд­ман, зареєстрований у Німеччині.

У 2018 році навіть з’явилася інформація про те, що чеська компанія Vector Energy s.r.o. має намір придбати майже 50 % акцій Івано-Франківського арматурного заводу. На тому й стало. Сайт арматурного донедавна ще повідомляв про експорт продукції в Білорусь та Індію, виготовлені замовлення для водоканалів України та Южно-Української АЕС. Нині сайт не працює. Втім, в онлайн-реєстрах зазначено, що завод «не перебуває в стані припинення».

Читайте також: У Франківську будують індустріальний парк

За даними платформи «Ліга:закон», станом на 1 вересня борг ПрАТ «Арматурний завод» зі сплати ЄСВ складав 1 545 581 грн 57 коп. За даними «Опендатабот», на 1 вересня податковий борг був 508 754,34 грн. Чистий прибуток заводу у 2020 році склав 57,5 млн грн.

«Ми протрималися у важкі дев’яності. Коли ніхто не працював, арматурний хоч по три дні, але робив. Ми мали замовлення з усього світу, світові відзнаки. Замовлення були й тепер, але завод завалили», – говорить бухгалтерка арматурного Ніда Кравчук. Вона пропрацювала на заводі 40 років. Нині підприємство боргує їй понад 100 тис грн зарплати.

До червня бухгалтерія ще працювала. У липні арматурному за борги відключили світло. Головний бухгалтер і директор з економіки звільнились у серпні. З вересня – уся бухгалтерія.

«Комп’ютери й сервери відключені. Немає як працювати і нараховувати, – розповідає Ніда Кравчук. – Ми з колегами подали до суду. А декотрі люди чекають. Хочуть, щоб у трудовій було написано «звільнений у зв’язку з банкрутством», а не за згодою сторін. Але що це змінить? Хорошого спеціаліста і так візьмуть на роботу. Багато електриків, сантехніків, які працювали на заводі, пішли на «Аркан». Вони бачили, що якісь люди ходять по заводу, в цех, щось фотографують, мабуть, те, що залишилося».

Минулоріч завод ще отримав замовлення та аванс із Чехії. За словами бухгалтерки, цьому посприяв колишній робітник арматурного, який працював на чеському підприємстві. Під це замовлення окремих фахівців викликали на роботу. Але на тому стало.

«Кажуть, 200 тисяч євро було авансу. Я мала доступ в комп’ютері лише по зарплаті, тому не знаю, скільки грошей прийшло і скільки лишилося, – каже бухгалтерка. – З цього авансу закрили борг з ЄСВ по грудень і зарплату за листопад. А далі гроші закінчилися. Не знаю, чи пробачать нам таке чехи».

За її словами, до 1 жовтня арматурний мав покинути приміщення адмінкорпусу. Один день мають дати на те, аби люди позабирали особисті речі. Але, крім речей, там є архів документів, які зокрема потрібні й для оформлення пенсій працівникам. Окремі папери потрібно зберігати 75 років. Що буде з ними, невідомо.

Слідство й суди

Під час одного з чергових зібрань працівники арматурного вирушили шукати правди під Білу хату. І хоч планували потрапити на прийом до міського голови Руслана Марцінківа, до них вийшли чиновники з ОДА. І не просто вислухали, а ще й взялися допомогти.

«З людьми ми провели робочу зустріч. За її результатами надали їм рекомендації та підготували проєкти звернень до поліції та позовних заяв до суду з приводу стягнення заборгованості з заробітної плати, – говорить заступник директора юридичного департаменту ОДА Ростислав Лавринович. – Адміністрація не може вплинути на завод, бо це не державне підприємство. Зі свого боку, ми теж звернулися до управління праці в області, у правоохоронні органи щодо порушених прав громадян».

За заявою працівників заводу поліція відкрила кримінальну справу.

Минулого понеділка люди прийшли під районне управління поліції на Бельведерській, аби дізнатися, як вона рухається. Адже з часу подання пройшло вже кілька тижнів.

Начальник Івано-Франківського районного управління поліції Петро Міровський запевнив, що бере справу під свій контроль і дав доручення підлеглим допитати усіх, хто прийшов, але ще не давав свідчення.

За словами слідчих, у справі є 102 потерпілих. Усе майно заводу – під арештом. Відтак, офіційно його продавати не можуть. Наразі триває слідство, аби направити справу до суду.

Нині в Єдиному державному реєстрі судових рішень є рішення по цивільних справах двох колишніх працівників заводу про стягнення заборгованості по зарплаті, середнього заробітку та моральної шкоди. Обидва вже звільнилися, але підприємство з ними досі не розрахувалось. На жодне із судових засідань сторони не з’являлися.

До теми: «Тайко» збирає речі. Чому один з найбільших інвесторів Франківська згортає виробництво і що далі

Працівник відділу охорони арматурного заводу Віктор Береговий звернувся до суду, аби стягнути з заводу заборгованість по зарплаті 20 918 грн за листопад-грудень 2020 року, 34 656 грн середнього заробітку за час затримки виплат та 3000 моральної шкоди. Суддя Домбровська вирішила стягнути із заводу зазначену заборгованість, а от розмір матеріальної шкоди визначила у 2000 грн.

Також пішов до суду і токар Василь Бурнашов. Суддя Шамотайло вирішив стягнути із ПрАТ «Івано-Франківський арматурний завод» 19 543,76 грн невиплаченої зарплати, 57 343,76 грн середнього заробітку за сім місяців затримки розрахунку з жовтня минулого року по травень 2021 року.

За даними автоматизованої системи, обидва виконавчі провад­ження відкриті, але не завершені.

Слухання ще чотирьох цивільних справ в Івано-Франківському міському суді тривають. І виглядає, що їх буде значно більше.

Авторка: Ольга Суровська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.