Люди Фото

Борсук, зубр чи саламандра: В Україні починається голосування за символ Карпат

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Всеукраїнський еко-проект «Разом за природу» оголошує про старт національного голосування за тварину – символ Карпат.

У списку претендентів на почесне звання – 10 мешканців карпатських лісів. Переможець стане головним героєм мультфільмів, навчальних матеріалів для дітей та мешканцем Моршинського парку скульптур! Мета голосування – популяризувати рідкісні і зникаючі види тварин та привернути увагу до необхідності відновлення екосистеми мальовничих карпатських лісів.

«До списку потрапили  рідкісні звірі: ведмідь, рись, саламандра плямиста, кіт лісовий, зубр, – говорить  Тетяна  Карпюк, координаторка з екоосвіти Всесвітнього фонду природи в Україні (WWF). – Наприклад, ведмедів на території українських Карпат залишилося близько 300. Саламандра, рись, зубр і кіт лісовий – види, які занесені до Червоної книги України. До унікальних і рідкісних ми додали тварин, що трапляються частіше: їжака, вовка, борсука та вивірку – їх або їхні оселі може побачити будь-який турист, що мандрує Карпатами. Проте вони дуже важливі для екосистеми:  вовки – санітари лісу, борсуки –архітектори, що “будують” домівки для інших тварин, вивірки висаджують ліс – вони заготовляють запаси на зиму, заривають у землю горіхи та жолуді, які проростають наступного року. Та наш перелік був би неповним без унікальної амфібії – тритона карпатського, який є ендемічним видом – мешкає виключно в Карпатах».

На сторінці проекту “Разом за природу” кандидати проведуть справжню передвиборчу кампанію: хвалитимуться талантами та влаштують реп-батли. Агітувати за свого улюбленця можуть усі охочі, поставивши аватарку з його зображенням. Тварина-переможець отримає народне визнання та увійде в історію!

«У рамках проекту “Разом за природу” ми створили парк скульптур – Пейзажну алею у Моршині. Наступного року алею прикрасить скульптура обраного українцями символу Карпат, — говорить представник організаторів проекту Марина Соловйова. — Це місце щорічно відвідують тисячі туристів. Усі матимуть змогу зробити пам’ятне фото з народним обранцем. Окрім того, у планах запуск серії освітніх матеріалів, у яких символ Карпат буде пояснювати дітям, як піклуватися про ліс, розповідати історії про всіх мешканців гір та навчати відповідальному ставленню до природи».

Кожен українець може проголосувати за свого претендента на сайті

“Разом за природу” — всеукраїнський проект, ініційований ТМ “Моршинська” у партнерстві з Всесвітнім фондом природи в Україні (WWF). Його діяльність спрямована на збереження, оновлення та примноження Карпатських лісів і природи України для теперішніх та майбутніх поколінь українців. Деталі за посиланням: https://zapryrodu.com.ua/

Рись

В Україні рисей залишилося менше 500 особин. Вид охороняється державою та занесений до Червоної книги України, де має природоохоронний статус “рідкісний”, та до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). Рисі ведуть нічний спосіб життя, мають чутливий слух та гострий зір. Завдяки плямистому хутру майже непомітні на тлі строкатого лісу. Спритність і вміння маскуватися роблять рись неперевершеним мисливцем. Проте на неї теж полюють ― хутро рисі є цінним трофеєм. Саме тому вид майже зник, хоча колись рисі жили по всій Європі.

Досьє:

Довжина тіла ― 75-130 см; вага ― 18-32 кг.

Місце проживання: мішані ліси

Раціон харчування: зайці, невеликі гризуни та птахи ― куріпки чи тетеруки.

Тривалість життя у природі: 15-20 років

Саламандра плямиста

Вид занесений до Червоної книги України та до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП). Назва саламандра походить з арабської мови і означає “живе у вогні”. У давнину люди вважали, що  ці земноводні здатні пройти крізь полум’я і воно не заподіє їм шкоди. У Середньовіччя маги й алхіміки вважали саламандру духом вогню. Її яскрава зовнішність часто приваблює хижаків, проте заподіяти шкоди вони не можуть: саламандра вкривається отруйним слизом, щойно відчуває небезпеку. На полюванні її зброя ― язик, який у кілька разів довший за тіло. Саламандра дуже вимоглива до чистоти, живе тільки в екологічно чистих ділянках лісу. Шкіра саламандри дуже чутлива до зовнішніх подразників: через неї легко проникають токсини з води чи повітря, які можуть вразити внутрішні органи.

Досьє: довжина тіла – 22-28 см; вага – до 1,5 кг.

Місце проживання: букові та смерекові ліси Карпат.

Раціон харчування: слимаки, молюски, дощові черв’яки, павуки, багатоніжки, гусінь, метелики, жуки.

Тривалість життя у природі: 15 років.

Ведмідь бурий

В Україні залишилося близько 300 ведмедів, вид занесений до Червоної книги України та до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Ведмідь найбільший із європейських хижаків. Може важити до 250 кг. За осінь і зиму худне майже вдвічі. У холодний період року залягає у сплячку на 5-6 місяців. Хоч ведмідь і вважається хижаком, проте полює вкрай рідко, харчується здебільшого рослинною їжею.

Досьє: довжина тіла ― 1,2-2 м; вага ― 200-250 кг.

Місце проживання: старі ліси з болотами та водоймами, гірськими луками.

Раціон харчування: ягоди, гриби, риба, мед. Іноді полює на велику здобич — лосів, кабанів, оленів.

Тривалість життя у природі: 20-30 років.

Тритон карпатський

Вид занесений до Червоної книги України, до Додатку II “Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі” та до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Існує тільки у Карпатах і більше ніде у світі. Вага тритона близько 80 грамів. Має надзвичайну здатність до регенерації тіла, може відновлювати лапи, хвіст і навіть кришталик ока. Розрізняє кольори: синій, зелений, червоний і жовтий. З настанням холодів впадає у сплячку на 6-7 місяців. Стає нерухомим після того, як температура повітря знижується до 0 оС.

Досьє: довжина тіла ― 8-10 см; вага ― 70-80 г.

Місце проживання: водойми широколистяних, ялиново-смерекових лісів Карпат.

Раціон харчування: личинки комах різних видів, мурашки, жуки.

Тривалість життя у природі: до 10 років.

Їжак білочеревий

Вид занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Їжаки бігають зі швидкістю до 3 м/с та добре плавають. Мають гострий нюх і слух. Щоб добре перенести зимову сплячку, восени запасаються  жиром. Під час зимового сну “вмикають” режим економії енергії. Навіть дихає ледь-ледь – робить один вдих на хвилину.

Досьє:

Довжина тіла ― до 35 см; вага ― до 1 кг.

Місце проживання: на узліссях листяних лісів, берегах каналів, у степових ярах, балках і лісосмугах. Може жити поруч із людиною.

Харчується комахами, гусінню, слимаками, дощовими черв’яками. Може полювати на ящірок, вужів, мишей.

Тривалість життя: 2-5 років

Вовк

Занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Вовк робить величезну послугу сільському господарству, поїдаючи гризунів. Він – один з найшвидших і найвитриваліших хижаків. Може  розвивати швидкість до 60 км/год, в екстремальних випадках ― 70-75 км/год, а стометрову відстань перед нападом долає за 4,5 секунди, тобто зі швидкістю 85 км/год. За одну ніч у пошуках здобичі вовча зграє може пройти відстань  до 80 км.

Досьє

Довжина тіла ― 135-170 см; вага ― 45-60 кг.

Місце проживання: ліси, луки та степи.

Раціон харчування: козулі, лосі, сарни, дикі свині, зайці, дикі кролі, гризуни.

Тривалість життя у природі: 15-20 років

Борсук

Вид занесений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Борсуки виконують важливу роль  у формуванні екосистеми лісу.  У їх норах влаштовують собі помешкання багато тварин, наприклад, лисиці, лісові коти. Житло борсука – це система ходів, де передбачено все: і виходи назовні, і камери для гнізд, і навіть вбиральні. Підлогу вони вистилають  листям і травою.  Одна і та ж нора служить житлом борсукам не один рік.

Досьє

Довжина тіла ― 62-100 см; вага ― 7-18 кг.

Місце проживання: ліси різних типів та степи. Може жити поряд із людиною, навіть у містах.

Раціон харчування: комахи, дощові черв’яки, фрукти, кореневища.

Тривалість життя у природі: 5-6 років.

Зубр

Вид занесений до Червоної книги України як “зниклий у природі”, а також до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Зубр найбільший із претендентів на символ Карпат його вага ― близько тонни. Незважаючи на свої габаритні розміри, зуби чудово плавають, перестрибують високі перепони та бігають по глибокому снігу.  У пошуках їжі стадо зубрів може за добу пройти до 12 км. Дитинчата зубрів  народжуються з вагою 19-25 кг. І вже за кілька годин після народження можуть ходити.

Досьє

Довжина тіла – понад 3 метри; вага ― до 1 т.

Місце проживання: мішані ліси з відкритими галявинами, луками та болотами.

Раціон харчування: кора і гілки листяних дерев (дуба, граба, ясена), а також мохи та лишайники, трави, пагони дерев.

Вивірка Карпатська

Вивірки, заготовляючи запаси на зиму, заривають у землю горіхи та жолуді, які проростають наступного року. Тому їх називають садівниками лісу. Більшу частину доби вивірка проводить на деревах. Перестрибуючи з одного дерева на інше, може долати відстань до 7 метрів. При сильних морозах впадає в напівсонний стан.

Досьє

Довжина тіла ― 20-32 см; вага ― 200-1000 г.

Місце проживання: гірські та передгірні хвойні ліси Карпат.

Раціон харчування: шишки, гриби, жолуді, лісові горіхи, ягоди, кореневища. Іноді ласують равликами, гусінню і навіть яйцями пташок.

Тривалість життя у природі: 3-4 роки.

Кіт лісовий

Вид дуже рідкісний, занесений до Червоної книги України та до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи. Дикий родич домашніх улюбленців, тільки більший за розміром. Дуже спритний, в погоні за здобиччю легко перестрибує з дерева на дерево. Часто влаштовує собі домівку у дуплах дерев або норах борсуків чи лисиць. Полює переважно в присмерковий та нічний час. Лісового кота часто можна зустріти поблизу людських поселень.

Досьє

Довжина тіла ― 90 см; вага ― 8-12 кг.

Місце проживання: дубові, дубово-грабові, букові ліси.

Раціон харчування: дрібні гризуни, зайці, птахи, іноді рептилії.

Тривалість життя у природі: 8-10 років.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.