Люди

На пенсію в 55: в лютому бійці АТО зможуть скористатись новою пільгою

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

За два з половиною роки війни на Донбасі в українському законодавстві з’явилося чимало документів, які забезпечують соціальні гарантії та пільги для учасників бойових дій. Але й сьогодні частина з них залишаються лише на папері. Як от право на вихі на пенсію в 55 років.

Наче й не воювали

Василю Марку з Івано-Франківська — 55. Більше 10 років чоловік працює на Калуському комбінаті хлібопродуктів. «В мене наймирніша професія в світі — мельник борошна. Дарую людям хліб насущний», — каже з посмішкою Василь. Та про мирне життя йому довелось забути влітку 2015-го.

«Взагалі все почалося з Майдану. Відбув майже до останнього дня. Хотів з хлопцями відразу на Схід, але не зміг — у близької людини виявили онкозахворювання, тож поїхав додому, —розповідає Василь Марко. — Слава Богу, все обійшлось. Потім пішов у військкомат добровольцем. Там мене спершу комісували. Але ж у грудях щемить, рве, ніяка робота не береться, бо я ж головою там, де мої хлопці. За рік знов пішов на комісію — дали повістку».

 

Далі були кілька тижнів на Яворівському полігоні. Потім чотири місяці служби під Станицею Луганською у складі 128 окремою гірсько-піхотної бригади. 2016-й Василь зустрів на Яворівському полігоні — бригада проходила бойове злагодження та доукомплектування.

«Після свят одразу виїхали у славнозвісний Широкий Лан у Миколаївській області, — згадує Василь. — Снігу було вище наметів, болото в чоботи затікало. Але нічого, і те перебули».

У березні вже були в селі Московське, поблизу Авдіївки. «Там відбули до 20 листопада. Служба — чергування, виїзди…Звична робота», — каже чоловік.

Про право достроково вийти на пенсію Василь дізнався ще в зоні АТО.

«Комбат у нас був один, і мені довелося займатись особовим складом, виконував обов’язки замполіта батареї, зараз то називається — заступник командира по роботі з особовим складом, — розповідає Василь Марко. — У нас не було багато тих, кому за 55. Але хлопці вичитали десь про це й підняли це питання, а ніхто не міг дати відповідь. Поїхали в Пенсійний фонд, в Мирнограді в Донецькій області».

Там чоловікам сказали, що всім учасникам АТО, які звертаються, приходить відмова. «Ми — наче учасники бойових дій, але наче й не учасники. Хоча посвідчення у нас є, — каже Василь. — Так, ніби по нас огірками кидали, а ми віниками відбивалися. Так, ніби ми там не воюємо».

Ще раз отримати пенсійне посвідчення чоловік спробував вже в Івано-Франківську. Але й у місцевому Пенсійному фонді йому розповіли про те, що всім приходять відмови.

«У Пенсійному сказали, що є чоловік, котрий пішов до суду і тепер має пенсію, — розповідає Василь. —Але зі своєю державою судитись я не хочу, то якось не правильно. Якось так шкода, наче за свою державу воювали, а виходить, ніби ми пасинки». 

Такі закони

У Пенсійному фонді Івано-Франківська, куди за роз’ясненнями звернувся «Репортер», кажуть, про проблему знають, але зарадити поки нічим не можуть — законодавство таке.

«Справді, згідно з прикінцевими положеннями закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення пенсії достроково. Тобто після досягнення 55-річного віку, за наявності стажу не менше 25 років, — розповідає заступник начальника управління Пенсійного фонду Івано-Франківська Світлана Романець. — Такою пільгою користуються учасники бойових дій в Афганістані, Чехословаччині, Ефіопії і т.д.. А наші атовці— це особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період. Тому фактично скористатися такою пільгою вони досі не могли».

У 2016 році обласний та міський Пенсійні фонди разом отримали 21 звернення від учасників АТО щодо дострокового виходу на пенсію. Офіційно відмови отримали троє, двоє з них пішли до суду та відстояли свої права. Інші отримали усні роз’яснення про особливості законодавства й писати заяви не стали.

Однак зараз у Пенсійному фонді для атовців є хороші новини. Про законодавчу колізію заговорили у Верховній Раді ще на початку минулого року. Восени депутати проголосували за зміни до законів про пенсійне забезпечення. 4 січня цього року закон підписав Президент України. За місяць після публікації документ вступить в дію.

«З 6 лютого закон набере чинності, й ми чекаємо людей, —каже заступник начальника головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області Роман Берчак. — Для дострокового виходу на пенсію потрібно написати заяву, взяти з собою паспорт, ідентифікаційний код, трудову книжку, посвідчення учасника бойових дій, довідку з військкомату».

Отже, автовці вас чекає Пенсійний.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.