Соціум

Отець гріха не боїться. На Франківщині не вщухає церковний скандал

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Більше місяця у селі Новиця Калуського району не вщухає скандал навколо місцевого священика Любомира Надорожного. Його звинувачують у підробці документів та крадіжці церковних грошей. Парафія поділилась на прихильників пароха та ображених.

Не пасує таке робити

34-річного Любомира Надорожнього на парафію в Новицю відправили у 2011 році, після смерті попереднього пароха Григорія Токарика. Молодий священик одразу взявся за ремонт резиденції, церкви та облаштування території. Люди були в захваті, бо ж відновив християнську науку серед дітей, тричі проводив богослужіння, брав активну участь у житті села.

Та трохи більше місяця тому до сільради з обласного управління культури, національностей та релігій прислали на експертизу новий церковний статут. У ньому говорилось про те, аби все майно церковної громади передати єпархії УПЦ КП. Також статут обмежує вплив громади, бо головою обирається священик, який призначає скарбника, тому всі фінансові та господарські справи треба погоджувати з єпархією. Крім того, громада вже не матиме права зібрати церковні збори, лише за згодою пароха. Якщо навіть і збере, то той має право на вето.

«Таке я пропустити не міг, – говорить сільський голова Володимир Головчак. – Почав з’ясовувати у людей з церковного комітету, чиї підписи там стоять. Виявилося, що жодних зборів не було, що він одноосібно вирішив, підробив документи та подав на реєстрацію».

За словами одного з членів церковного комітету Богдана Іванюка, одразу після того, коли люди дізналися про підроблений статут, зібралося чоловік з десять та пішли до священика.

«Любомир нам пояснив, що так зробив, аби церкву не признали прибутковою організацією, – говорить пан Богдан. – Як вона може прибутковою, коли існує на пожертви мирян!? Потім попросив пробачення і просив не розносити це по селі. Сказав, запросити юриста, аби переробив той статут, як нам треба. Ну ми вдарили по руках та й розійшлися».

Але потім у церкві Надорожний почав розповідати вірянам, що потрібен новий статут, мовляв, інакше – великі податки.

Богдан Іванюк обурюється: священик повівся так, ніби розмови з чоловіками й не було. Наступного тижня зібрав збори, аби обрати нову «двадцятку» – церковний орган влади. Також на зборах вирішили створити ревізійну комісію та провести ревізію. Адже за шість років – жодних звітів.

За словами пана Богдана, щомісяця кожен двір здавав по 115 грн. З тих грошей сотня йшла спершу на ремонт резиденції, а пізніше – на ремонт церкви. Ще 15 грн давали «на Боже», аби щонеділі не збирати по церкві.

«Лише на моїй вулиці – 22 православні хати, – продовжує Іванюк. – У селі – 800 дворів православних. Ну нехай 200 не дає, але 60 тисяч за місяць є точно. А грошей все нема й нема. У зошитах пишуть, що здають 28-30 тисяч».

За словами Іванюка, священик так просив пробачення, що його стало шкода. Потім Надорожний сказав дати два тижні, аби попрацювати над документами. Нарешті добилися того, що касир принесла документи і почалась перевірка.

«Не пасує священику таке робити, – говорить Іванюк. – А люди витесали собі ідола і моляться йому. Чи якісь зазомбовані? Поки він у церкві, я туди не піду, бо буду ще більше грішити. Най краще вдома помолюся».

Мовою цифр

Ревізійну комісію створили 10 липня. До неї війшли семеро людей. За словами заступника голови комісії Василя Романіва, касир зачитувала витрати з зошитів, а двоє з комісії записували за нею собі.

«Ми брали лише великі суми за 2014 та 2017 роки, – каже Романів. – Перше – перекриття церкви. За метр квадратний робітники брали 70 грн. 1500 листів – 3000 м2. З каси виплачено 517 900 грн, а мало бути 210 000. Потім свічки. Закуповували в «Самарянці» по 1,15 грн. У церкві їх продають по 5 грн. Закупили 58260 штук на 67 000. До каси потрапило 119 379 грн, а повинно бути 291 300 грн».

Пан Василь слідкує по записах й вичитує, що під господарські витрати парох брав різні суми, які не підтверджені чеками чи квитанціями. За неповних два роки – 99 550 грн.

«Є акт, що переробляв опалення, – продовжує Василь Романів. – Фактично нічого не робилося, а він узяв собі 20 000. За 30 жовтня 2016 року виписав фіктивний ремонт даху на 10 300 грн. Ніхто не приїздив, нічого не робив. За п’ять арочних вікон заплатили 85 000 грн. Виходить по 17 000 за кожне. Просте трикамерне вікно коштує максимум до 7 000. Троє вхідних дверей з людського матеріалу обійшлися 47 050 грн. А то максимум – 23 000, бо ж матеріал – ясень – люди пожертвували… Ми б навіть його простили, але найгірше, що він почав видзвонювати, аби ревізію не робити, що дає 220 тисяч. Ми продовжили. То він телефонував одному з наших членів, ми всі чули, як погрожував».

31 липня обурені парафіяни подали заяву до поліції та прокуратури. Крім того, результати ревізії хотіли показати вірянам після відправи. Але кілька жінок із села не дозволили – почали забирати папери. Тоді активісти розвісили результати ревізії на стовпах.

Немає що сказати

У резиденції, де шість років мешкав священик, уже кілька тижнів порожньо. У селі кажуть, він з родиною перебрався до Франківська, де має три квартири. Це вказано і в електронній декларації дружини пароха, яка є держслужбовцем. Дві квартири куплені у 2016 році в один день на суму понад 800 тис. грн.

«Репортер» спробував зв’язатися зі священиком Любомиром Надорожним. Той лише відповів, що не має, що сказати і припинив розмову.

Як повідомили в Івано-Франківської єпархії УПЦ КП, на сьогодні Любомира Надорожного «звільнили з настоятельства і на час слідства він у забороні священнодіяння».

Прес-служба прокуратури області підтвердила, що калуська прокуратура веде процесуальне керівництво «у кримінальному провадженні за фактом вчинення самоуправства настоятелем храму Преображення Господнє Української Православної Церкви Київського патріархату села Новиця Калуського району». Досудове розслідування проводять слідчі поліції.

Попередня кваліфікація – стаття 356 ККУ (самоуправство). Карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн) або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до трьох місяців.

Також проводяться слідчі дії й перевіряється інформація про можливу причетність настоятеля храму до підроблення документів.

Минулої неділі у Новиці відправляв уже новий священик. Але страсті в селі не вщухають – люди вже пересварилися.

Write A Comment